#PonidzieZaprasza

Dodał: Marta Data: 2020-05-21 13:10:45 (czytane: 11182)

Ponidzie to niezwykle malowniczy i bogaty kulturowo obszar, słynący ze złóż gipsu, roślinności stepowej, zabytków, przydrożnych kapliczek i przede wszystkim źródeł siarczano-słonych wód mineralnych.

 Przyroda Buska-Zdroju i całego regionu jest niezwykle zaskakująca. Po zakończeniu zimy kwitną skupiska miłka wiosennego, który jest symbolem wiosny w tej krainie. Ciekawostką jest, iż ten kwiat występuje przede wszystkim w Azji oraz Europie Południowo-Wschodniej. W Polsce jest to roślina niezwykle rzadka, objęta ochroną. Flora tego miejsca jest typowa dla stepów południowo-wschodniej Europy. Inne przepiękne rośliny, jakie można spotkać w tych okolicach to między innymi: ostnica włosowata, aster gawędka, wiśnia karłowata, czy dyptam jesionolistny, zwany również krzewem Mojżesza.

Czy wiecie, że na terenie Powiatu Busko-Zdrój znajduje się aż 21 pomników przyrody!
Najwięcej z nich, bo aż 7, znajduje się w Gminie Wiślica. Busko plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 6 pomników przyrody. Specjalnie dla Was opracowaliśmy mapę oraz, spis wszystkich z nich.

Zobacz

Gmina Busko-Zdrój
Najbardziej znanym pomnikiem przyrody w Gminie Busko-Zdrój jest oczywiście s osna pospolita (1) zwana sosną na szczudłach lub kroczącą. Rośnie na skraju lasu w miejscowości Wełecz. Na liście znalazły się cztery dęby: - trzy dęby szypułkowe (2) ro sną ce na działkach stanowiących własność osoby fizycznej w Kamedułach oraz d ąb szypułkowy "Ryszard" (3) , który rośnie w Starym Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju.

Zobacz

Na terenie gminy miano pomnika przyrody uzyskały trzy o dsłonięcie geologiczne są to:
- Odsłonięcie geologiczne (4) stanowiące północną ścianę wyrobiska o długości 70 m i wysokości 5 m zwane „Karabosami” . Widoczna jest środkowa część profilu serii gipsowej badenu (trzeciorzęd). Uskoki i leje krasowe wypełnione są brekcją gipsowo ilastą. W szczelinach spękań tkwią bloki (o średnicy do 30 cm) wapieni pogipsowych. Wyrobisko to z najduje się przy rozgałęzieniu dróg prowadzących z Siesławic do Chote lka Zielonego, ok. 1 km na północ od miejscowości Chotelek.
- Odsłonięcie geologiczne (5) stanowiące próg skalny w górnej części wzniesienia o długości 12 m i wysokości 4 m, zbudowany z gipsów wielkokrystalicznych, tzw. szklicowych. Podziwiać je można w skarpie ciągnącej się na zachód od Łagiewnik, za sadem, ok. 200 m na północ od drogi Busko-Zdrój - Łagiewniki i ok. 1 km od drogi Busko-Zdrój - Kielce w kierunku wschodnim.
- Odsłonięcie geologiczne (6) - „Zimne Wody". Twór przyrody nieożywionej o wysokości 5 m. Jest to próg skalny zbudowany z gipsów krystalicznych tzw. szklicowych wykształconych w formie "jaskółczych ogonów". U jego podstawy tryska źródełko, które daje początek niewielkiemu strumykowi. Znajduje się na zboczu skarpy ciągnącej się na zachód od Łagiewnik ok. 50 m na południe od drogi Busko-Zdrój - Łagiewniki

 Zobacz

Gmina Stopnica poszczycić się może modrzewiem europejskim (7) znajdujący się na terenie parku podworskiego w miejscowości Smogorzów.

W miejscowości Chinków na terenie gminy Solec - Zdrój podziwiać możemy głaz narzutowy (8). Silnie zagłębiony w skarpie drogi widoczny jest jedynie owalny szczyt głazu o wymiarach widocznej części: obwód - około 300 cm, długość - 120 cm, szerokość - 70 cm, wysokość - 30 cm. Głaz zbudowany jest z granitu czerwonobrązowego, różnoziarnistego.

Niezwykle ciekawym pomnikiem przyrody na terenie Gminy Solec-Zdrój jest zespół jaskiń krasowych (9) położonych na północnym stoku Wąwozu Kikowskiego. Komora największej z jaskiń ma ok. 12m długości i 6m wysokości.
 
Gmina Gnojno może się pochwalić dwoma dębami (10) o imionach: Jan i Beldonek, w wieku około 250 lat. Rosną przy drodze z Balic do Janowic, na skraju lasu, w oddziale 205a leśnictwa Budy, Nadleśnictwo Pińczów.

Na terenie gminy znajdują się również dwa źródła- pomniki przyrody.
Pierwsze z nich znajduj e się na południowym zboczu doliny rzeki Rudnianki (11). Są to dwa wypływy podzboczowe o dość małej wydajności i jeden wypływ zboczowy o większej wydajności. Znajduje się w zachodniej części wsi Płośnia.
Drugie ź ródło mające początek w szczelinie pośród bloków skalnych, dające początek niewielkiemu ciekowi (12). Nieco dalej znajduje się drugi wypływ ze szczelin w skarpie polnej drogi. Jeden z wypływów został ocembrowany. Znajduje się w miejscowości Skadla, ok. 200 m jadąc na północ drogą w kierunku Gorzakwi.

Na terenie gminy Pacanów rośnie dąb szypułkowy (13), o pierśnicy 1,09 m (tj. obwód pnia liczony na wysokości 1,3 metra, czyli wysokości klatki piersiowej- skąd nazwa), w wieku około 150 lat. Rośnie na placu Szkoły Podstawowej w Oblekoniu

Gmina Nowy-Korczyn
Kolejne dwa dęby szypułkowe (14) znajdziemy na terenie gminy Nowy-Korczyn. Ich wiek szacowany jest na około 400 lat. Rosną koło zabudowań Szkoły Podstawowej w Rzegocinie, przy drodze do Nowego Korczyna.

Gmina Wiślica, laureat plebiscytu posiada na swoim terenie Jaskinie gipsową (15), usytuowaną na urwisku skalnym zbudowanym z gipsów szkieletowych serii gipsowej badenu. Zawieszony otwór jaskiniowy położony jest na wysokości około 8 m od podstawy urwiska, posiada 9 m szerokości i 0,75 m wysokości. Jaskinia składa się z jednego wgłębnego korytarza, o stromym zejściu. Znajduje się na w południowym zboczu wzgórza, około 700 m na północ od drogi idącej przez Skotniki Górne.

 Zobacz

Na terenie gminy podziwiać można liczne odsłonięcia geologiczne, z których aż 6 zostało pomnikami przyrody:
-Odsłonięcie geologiczne gipsów (16) . Stare wyrobisko o wymiarach 110 x 60 m. W północnych i wschodnich ścianach odsłania się dolna część profilu serii gipsowej badenu (trzeciorzęd). Budują ją gipsy szklicowe wielkokrystaliczne oraz leżące nad nimi gipsy grubokrystaliczne. Znajduje się przy drodze polnej z Łatanic do rezerwatu Skorocice, ok. 500 m na północny-zachód od mostu na rzece przepływającej przez Łatanice
- Odsłonięcie geologiczne (17) - kopuła gipsowa zbudowana z gipsów serii gipsowej trzeciorzędu, o wysokości 5 m i długości przy podstawie 9,5 m. Znajduje się w zachodnim zboczu wzgórza wznoszącego się nad stawami, około 500 m na południowy-wschód od Wiślicy i około 350 m na południe od drogi Wiślica - Szczerbaków.
-Odsłonięcie geologiczne gipsów (18), skarpa długości 60 m, wysokości 4 m, w której odsłania się dolna część profilu serii gipsowej badenu. Budują ją gipsy szklicowe tworzące równoległe zrosty kryształów. Znaleźć je można po zachodniej stronie drogi Wiślica - Busko, około 200 m na północ od rozwidlenia dróg idących z Gorysławic do Buska i do Chotla Czerwonego.

 Zobacz

-Odsłonięcie geologiczne gipsów (19), próg skalny w zboczu wzgórza, o długości 20 m, wysokości 4 m z odsłonięciem fragmentu serii gipsowej badenu. Odsłaniają się tu gipsy szklicowe tworzące zrosty kryształów tzw. "jaskółcze ogony" osiągające wysokość do 3,5 m. Podziwiać je można w zachodnim zboczu wzgórza z kościołem w Chotlu Czerwonym, w skarpie przydrożnej, ok. 1 km na wschód od drogi Wiślica-Busko.
- Odsłonięcie geologiczne (20) - Skarpa (ściana skalna) długości 40 m i wysokości 5 m, z odsłonięciem dolnej i środkowej części profilu serii gipsowej badenu. W spągu ściany występują gipsy szklicowe, tworzące zrosty typu "jaskółczych ogonów". Około 350 m na wschód od rezerwatu "Góry Wschodnie" i 50 m na północ od drogi polnej Chotel Czerwony- Zagórze.
- Odsłonięcie geologiczne gipsów wielkokrystalicznych (21), o wymiarach 80 m długości na 5 m wysokości. Znajduje się przy szosie Chotel Czerwony-Zagórze.

Zobacz

źródło: busko.travel

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.149.234.141

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...



Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Biuro Rachunkowe TAXFAIRY Adriana Piotrowicz

Solec-Zdrój, Kolonia Zagajów 2

Imprezy/wydarzenia w regionie

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />
Wszystkich miłośników sztuki graficznej i inspirujących 
przekazów pragniemy serdecznie zaprosić do Domu Zdrojowego przy buskiej 
Tężni, gdzie już od 2 kwietnia będzie można podziwiać niezwykłą wystawę 
pt. "V".

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-04-02 - 2024-04-30

Wydarzenia przy buskiej Tężni


Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.
2024-04-26 - 2024-05-30

Terminarz Kina 'Zdrój'


<p>Zapraszamy na wystawę "Buscy Artyści dla Buska", gdzie 
prezentowane będą wyjątkowe dzieła stworzone przez artystów związanych z
 Buskiem. Wystawa odbędzie się od 26 kwietnia do 19 czerwca 2024 roku w 
Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia. Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia o
 godzinie 18:00.</p><p> </p><p> </p><p> </p>
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza w poniedziałek, 29 
kwietnia o godzinie 19:00 na koncert grupy Old Breakout - Tribute to 
Nalepa.
Winnica Zbrodzice, jedna z wiodących winnic w naszym regionie, z
 dumą ogłasza obchody swojego dwudziestolecia istnienia! Zapraszamy do 
uczestnictwa w obchodach 20-lecia Winnicy Zbrodzice, które odbędą się w 
dniach 1-3 maja 2024 r.
2024-05-01 - 2024-05-03

20-lecie Winnicy Zbrodzice


<strong>Zapraszamy na uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.</strong>
Wraz z nadejściem majówki, kompleks Tężnia Busko szykuje się na 
serię wyjątkowych wydarzeń, które zapewnią rozrywkę i relaks dla 
mieszkańców i turystów. Od medytacji po koncerty, każdy znajdzie coś dla
 siebie w tej bogatej ofercie.
2024-05-01 - 2024-05-06

Majówka z Tężnią Busko

Od 1 maja w Domu Zdrojowym kompleksu Tężnia Busko będzie dostępna wystawa Marka Masłowskiego pt. "Pejzaże Ponidzia".
2024-05-01 - 2024-05-24

Wystawa Marka Masłowskiego


Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

W piątek 3 Maja 2024 r. w Pińczowie odbędą się uroczyste obchody 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Już 3 maja Literacka Majówka w Pacanowie! Europejskie Centrum Bajki zamieni się w bajkowy pociąg do... literatury!
Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na niezapomnianą majówkę. W 
dniach 4-5 maja 2024r. odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Smaków, 
największe święto kulinarnych doznań w regionie!
2024-05-04 - 2024-05-05

Świętokrzyski Festiwal Smaków

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-29 16:43:30

Luźna Ero Znajomość

Dodano: 2024-04-29 16:37:36

Tuje szmaragd

Dodano: 2024-04-29 16:23:54

Ziemniaki

Dodano: 2024-04-29 15:42:46

Kasjer/kasjerka

Dodano: 2024-04-29 15:18:16

drewniane tralki

Dodano: 2024-04-29 15:14:50

Usługi

Dodano: 2024-04-29 15:09:57

Usługi

Dodano: 2024-04-29 13:43:28

Szkuam Kolegi Do Ero Spotkań

Dodano: 2024-04-29 13:22:27

Szukam Pracy 20 lat

Dodano: 2024-04-29 12:29:27

ANGIELSKI

Dodano: 2024-04-29 11:11:14

Pomieszczenie 16m2 w centrum miasta

Dodano: 2024-04-29 10:44:07

Mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-04-29 10:43:16

Mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-04-29 09:36:00

Pomieszczenie 16m2 w centrum miasta

Dodano: 2024-04-29 08:40:12

Sprzedam Suzuki Liana 1.3 benzyna z 2004r.