Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dożynki Gminne 2017 w Tuczępach (foto)

Dodał: Milena Data: 2017-08-19 11:00:49 (czytane: 3189)

Gmina Tuczępy 13 sierpnia rozpoczęła serial dożynkowy w powiecie buskim. Rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Tuczępach celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Krzysztofa Irlę, który poświęcił ustawione wokół wieńce – owoc pracy i rolniczego trudu.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko ZdrójPo niej w dożynkowy korowód przeszedł na plac przy Urzędzie Gminy gdzie kontynuowana była świecka część uroczystości. Starostami tegorocznego gminnego święta plonów byli: Anna Fit z Nieciesławic  i  Piotr Pałyga z Wierzbicy. 

tuczepy_0407.jpg

Piotr Pałyga mieszka w Wierzbicy. Wraz z żoną Marzeną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 6,5 ha nastawione na produkcję roślinną. Mają dwóch synów : Kubę i Mikołaja. Aktywny w życiu społecznym, Pełni funkcję naczelnika w OSP Wierzbica.

Anna Fit mieszka w Nieciesławicach. Wraz z mężem Grzegorzem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 8 ha nastawione na produkcję sadowniczą (głównie uprawa śliwy). Mają dwoje dzieci: córkę Martynę i syna Antoniego.   

Gospodarzem dożynek, jak co roku, jest Wójt Gminy Tuczępy – Pan Marek Kaczmarek. Całość uroczystości prowadzili Marcin Opozda i Artur Kański.

Po przekazaniu gospodarzowi gminy przez starostów dożynek chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów nastąpiła główna część programu każdych dożynek jaki jest prezentacja wieńców dożynkowych. Te misterne dzieła sztuki tworzą grupy osób niezwykle zaangażowanych w zachowanie naszej rodzimej tradycji. Dlatego trzeba uhonorować tych, którzy nie licząc własnego czasu, w przerwach prac w gospodarstwach tworzyli je i przygotowali do publicznej prezentacji.

W tym roku przygotowały je sołectwa Góra, Grzymała, Januszkowice, Niziny, Tuczępy, Wierzbica.

Sołectwo Góra. Wieniec wykonali: Anna Chojna, Anna Kędziora, Anna Stolarek, Monika Kopała, Marta Komorowska-Kucharczyk, Marta Męczyńska, Renata Drozdowska, Anna Zaród, Krystyna Piątkowska, Agata Kopała, Jan Arendarski, Jan Krzystek, Andrzej Chojna, Grzegorz Kopała, Grzegorz Kędziora, Jerzy Bartos.

Sołectwo Grzymała. Wieniec wykonali: Agnieszka i Wojciech Ławniczak, Katarzyna i Władysław Cesarz, Dorota Trześniewska, Anna Sadowska , Agnieszka Zębala , Adam Stępień, Anna Dzwonkowska.

Sołectwo Januszkowice. Wieniec wykonali: Tatol Antonina, Ziemniak Helena, Musiał Maria, Stefańska Jadwiga.

Sołectwo Niziny. Wieniec wykonali: Stanisław Opozda, Toś Zofia, Opozda Stanisława, Sakwa Halina, Pabian Henryka, Kasperek Halina, Banaś Helena, Kosałka Sabina, Haczyk Helena, Ptak Helena, Magdziarz Zofia, Stefańska Zdzisława, Cecot Stanisława, Stefańska Cecylia, Edyta Majczak, Edwarda Bębenek.

tuczepy_0486.jpg

Sołectwo Tuczępy. Wieniec wykonali: Żal Halina, Żal Bolesław, Gawlik Monika, Sowińska Marzena, Sowiński Janusz, Sapa Zbigniew, Sapa Bernadeta, Kręcisz Irena, Kręcisz Ryszard, Kuchna Maria, Palmąka Liliana , Podesek Genowefa, Pietrzyk Maria, Stasik Janina, Mazur Barbara, Mazur Jan, Ptak Małgorzata, Żal Danuta, Żal Bogdan.

Sołectwo Wierzbica. Wieniec wykonali: Dorota Żelazko, Wiesław Misterkiewicz Maria Misterkiewicz, Jagoda Jamroży, Marzena i Mikołaj Pałyga, Celina Król, Anna Wojtyś, Helena i Sara Cesarz, Urszula Sztuk, Bogumiła Migoń, Wiesław Szymczak, Jan Wilk.

Po prezentacjach i ocenie komisji konkursowej wieńcem, który będzie reprezentował gminę na szczeblu powiatu będzie wieniec z sołectwa Tuczępy.

Korzystając z faktu obecności na dożynkach tak wielu mieszkańców gminy na scenie głównej zostali grupa osób została wyróżniona  odznaczeniami i nagrodami za swoją pracę i zaangażowanie na rzecz wsi i rolnictwa.

Prezydent Przeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał Złoty Krzyż Zasługi dr inż. Danucie Martyniak. Aktu wręczenia odznaczenia dokonał wicewojewoda świętokrzyski – Andrzej Bętkowski.
Dr inż. Danuta Martyniak jest pracownikiem Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego – Pracowni Traw Pozapaszowych i Roślin Energetycznych w Radzikowie. Specjalizuje się we wdrażaniu do upraw rolniczych traw wieloletnich o wysokich parametrach energetycznych. Uprawy te mogą być prowadzone na gruntach zaniedbanych, odłogowych i zdegradowanych. Prace Pani  dr inż. Danuty Martyniak dotyczą między innymi metod zagospodarowywania powierzchni dotychczas nie uprawianych na terenie Gminy Tuczępy oraz w innych regionach województwa świętokrzyskiego.

Z inicjatywy  posła na sejm RP Michała Cieślaka oraz wójta gminy Marka Kaczmarka zostały skierowane wnioski do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”.  Otrzymali je: Tadeusz Bień, Henryk Mazur, Ewa Stawecka, Zdzisław Tokaj, Edyta Tutak, Ryszard Żelazko. Wręczyli je w imieniu ministra poseł Michała Cieślak w asyście wójta Marka Kaczmarka.

tuczepy1066.jpg

Państwo Marzena i Piot Pałyga z rąk starosty buskiego Jerzego Kolarza odebrali nagrodę za drugie miejsce w finale powiatowym  konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”. Jego celem jest wyróżnienie najbardziej zadbanych, estetycznych i bezpiecznych gospodarstw rolnych w województwie świętokrzyskim.

Konkurs ten odbywa się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, w ścisłej współpracy ze starostwami powiatowymi, które są organizatorami konkursu na etapie powiatowym oraz z gminami, które przeprowadzają eliminacje gminne.

W gminie Tuczępy w czasie spotkania dożynkowego  ogromnym zainteresowaniem cieszy się konkurs „Sołtys Roku”, w którym rywalizują w wielu oryginalnych konkurencjach sołtysi sołectw. Jest tu fantastyczna zabawa, wiele emocji kibicującej zmaganiom publiczności. Organizatorzy do tegorocznego zestawy konkurencji włączyli część – „sołtys prawdę ci powie” – gdzie zawodnik w pisemnej formie odczytuje ze sceny wróżbę na najbliższy rok dotyczącą przyszłości swojego sołectwa, gminy, Wójta, Rady Gminy, część - „kiedy nie było kombajnów”  - wiązanie na czas powrósłem ze słomy trzech snopków zboża i ustawienie ich w kopkę, część - „skacz sołtysie skacz” – skakanie na skakance do pierwszej „skuchy”. Konkurencja na czas wykonywana po dwóch uczestników gdzie skakanka cały czas musi być w ruchu, część -  „bicie piany” – ubijanie piany z trzech jajek tak, aby po odwróceniu miski do góry dnem piana z niej nie wypadła. Ten przesympatyczny konkurs wzbudził wiele radości publiczności, szczerego uśmiech a zawodnicy – sołtysi naprawdę wyszli z niego obronną ręką zbierając gromkie brawa. Tu najlepszym okazał się sołtys sołectwa Grzymała Władysław Cesarz odbierając w nagrodę – okolicznościową statuetka, dyplom i …  beczkę piwa od TPGT.

Część artystyczną dożynek wypełnili - wokaliści z Centrum Kultury w Tuczępach prowadzeni przez Tomasza Mazura – instruktora muzyki w Centrum, prezentacje tańca JUMPSTYLE w wykonaniu zespołu Polish Hard Dance Team – grupy tanecznej działającej przy Centrum Kultury w Tuczępach, której opiekunem jest Dorota Szymczak, grupa MaxxDance a wieczorną i nocną zabawę ludową poprowadził zespół muzyczny EXTRA BAND z Kielc.

tekst i foto: Robert Gwóźdź

Reklama.

Zdjęć w galerii: 106

Tagi: dożynki   dozynki gminne   święto plonów  

Zobacz także

Ruszyły zapisy na wyjazdowy mecz MAXFARBEXU w Bochni

Dodane: 2018-02-21 15:44 - Komentarze  (0)  czytane (237)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.83.66.51

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

Zamek Dersława- Restauracja Gościniec

Al. Mickiewicza 18, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs: Wygraj zaproszenia na koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Międzynarodowy Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju!
Konkurs: Wygraj zaproszenie na Orkiestrę w Rytmie Disco
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia do Parku Zatorland
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na musical Skrzypek na dachu w Kielcach
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na Rockowy Sabat
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na koncert Workaholic w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia na Disco Kadzielnia 2017

Oferty sponsorowane

MAXFARBEX traci punkty w ostatnich sekundach, awans się oddala (foto/nowe video)

W niedzielę, 18 lutego w ramach II Ligi Futsalu do buskiej hali...

Studniówka 2018: ZST-I w Busku-Zdroju (foto/nowe video)

Sezon studniówkowy dobiegł końca. Jako ostatni, w powiecie buskim...

Turniej szachowy jakiego Busko jeszcze nie widziało (foto/wkrótce video)

3 lutego 2018 r. sobota rano, wolontariusze buskiej "Budowlanki",...

RAZ DWA TRZY MŁYNARSKI w Kielcach - Konkurs: Do wygrania zaproszenia!

W piątek, 2 marca 2018 roku o godzinie 19.00 w Kieleckim Centrum...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2018-02-21 21:54:03

Lokal do wynajecia !!!

Dodano: 2018-02-21 21:44:41

Zatrudnię

Dodano: 2018-02-21 21:15:57

Sprzedam skoczek fisher price

Dodano: 2018-02-21 20:58:35

wazon szklany flakon 13 zl

Dodano: 2018-02-21 20:57:40

CERTYFIKAT KOMPETENCJI ZAWODOWYCH MARZEC 2018

Dodano: 2018-02-21 20:48:02

getz 2004 srebrny metalik

Dodano: 2018-02-21 20:43:31

On para cuckold

Dodano: 2018-02-21 20:42:04

On para cuckold

Dodano: 2018-02-21 20:30:05

SALON PIELĘGNACJI PSOW I KOTÓW

Dodano: 2018-02-21 19:56:39

Działka Budowlana OKAZJA !!!!