Apel Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój do Premiera

Dodał: Marta Data: 2020-04-04 09:46:28 (czytane: 20765)

Gmina Busko-Zdrój przyłącza się do apelu #StowarzyszenieGminUzdrowiskowychRP o rozszerzenie pakietu antykryzysowego dla miejscowości uzdrowiskowych.

Poniżej przedstawiamy treść pisma Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemara Sikory do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego:

"W imieniu samorządu oraz przedsiębiorców Miasta i Gminy Busko-Zdrój - uzdrowiska, cenionego w Polsce od prawie 200 lat z - aprobatą przyjmujemy działania wdrożone w kraju przez pana premiera i rząd, w celu ograniczenia rozpowszechniania wirusa SARS-CoV- 2. Są one niezbędne i konieczne do zwalczania skutków COVID-19. Jednocześnie z niepokojem obserwujemy narastające kłopoty lokalnych firm oraz straty finansowe jakie wspólnie ponosimy na skutek całkowitego zaprzestania świadczenia usług uzdrowiskowych, przy jednoczesnej konieczności utrzymania obiektów oraz pracowników.

Biorąc pod uwagę, że byt o około 80% mieszkańców naszej gminy zależy od uzdrowiska (sam sektor uzdrowiskowy zatrudnia około 2 tys. osób, kolejne kilka tysięcy zatrudnionych jest w hotelarstwie, turystyce i usługach około uzdrowiskowych) przyłączamy się do apelu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP o rozszerzenie pakietu antykryzysowego dla miejscowości uzdrowiskowych.

Wnosimy o szczególne wsparcie dla sektora średnich, małych i mikro-przedsiębiorstw, zwiększenia stawek kontraktowy dla dla sanatoriów z Narodowego Funduszu Zdrowia, umorzenia składek ZUS za cały okres postoju uzdrowiska, podwyższenie progu pokrycia przez państwo wynagrodzeń pracowników, a ich samych objęcie ochroną przed utratą pracy poprzez stosowne przepisy prawno-finansowe.

Z uwagi na ogromne straty w finansach publicznych gminy spowodowane postojem sanatoriów, wznosimy o dotację wyrównującą straty lub zmianę przepisów, tak aby w 2021 r.  możliwe było przekazanie dotacji uzdrowiskowej z budżetu państwa równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowiskach w roku 2019 (a nie jak dotychczas opartej na wpływach z roku poprzedzającego.

Specyfika miejscowości uzdrowiskowych, w których byt mieszkańców uzależniony jest niemal w całości od nieprzerwanego funkcjonowania turystyki medycznej może być po zakończeniu kryzysu spowodowanego koronawirusem powodem wielu dramatów. Robimy wszystko aby łagodzić negatywne skutki finansowo-gospodarcze wywołane bieżącą sytuacją.Analizujemy wsparcie, które jako samorząd planujemy oferować przedsiębiorcom (m.in. zwolnienie z podatku od nieruchomości i czynszu, przesunięcie lub odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty i ttd.), ale bez pomocy Państwa nie będzie ono wystarczające i skuteczne, dlatego wnosimy o przekazanie subwencji uzupełniającej, która zrekompensuje straty poniesione z tytułu udzielenia ulgi przedsiębiorcom oraz rozważenie podniesienia wskaźnika udziału gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prosimy o pilne podjęcie prac legislacyjnych w powyższej sprawie."

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Waldemar Sikora

 Zobacz

źródło: UMiG Busko-Zdrój

 

Reklama

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.174

(2020-04-04 11:55:36)

Może zamiast sępić od Państwa i innych to Gmina w pierwszej kolejności samemu wesprze i pomoże przedsiębiorców z terenu gminy? Tylko, nie wyłącznie znajomym, ale wszystkim. Czy budowa pomników "pamięci" to uniemożliwia?

Jan (2020-04-04 11:50:32)

To co tym razem sprzedasz? A może kolejny kredycik??

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...



Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe PERFEKTUS

Busko Zdrój, ul. Wyszyńskiego 12

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

Busko-Zdrój, ul. Słoneczna 18

Pensjonat SANATO SPA

Busko-Zdrój, 1-go Maja 29

Imprezy/wydarzenia w regionie

W Pińczowie zapowiada się wydarzenie, które z pewnością przyciągnie miłośników sztuki, historii i rzemiosła artystycznego. Muzeum Regionalne przygotowuje wyjątkową ekspozycję poświęconą porcelanie ćmielowskiej - symbolowi elegancji, precyzji i wielowiekowej tradycji.
Galeria Sztuki 'Willa Polonia' zaprasza na wernisaż wystawy 'Buscy artyści dla Buska - edycja II', który odbędzie się 24 kwietnia 2026 roku. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z lokalnymi twórcami oraz zapoznania się z ich najnowszym dorobkiem artystycznym.
Zapraszamy mieszkańców i kuracjuszy na wyjątkowe spotkanie poświęcone zdrowotnym właściwościom miodów. W czwartek, 11 czerwca 2026 roku o godzinie 15:30, w Domu Zdrojowym kompleksu TężniaBusko odbędzie się prelekcja  pszczelarza Mariusza Wędy, połączona z degustacją miodów z cenionej Pasieki Kameduły.
W Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni można oglądać nową wystawę tkanin artystycznych autorstwa Tamary Maj zatytułowaną 'Z pozytywnym przesłaniem'. To kolejna indywidualna prezentacja twórczości znanej buskiej artystki, której prace od lat wzbudzają zainteresowanie i uznanie miłośników sztuki.
2026-05-14 - 2026-08-31

Wystawa Tamary Maj

Buska Galeria Sztuki Willa Polonia zaprasza na nową wystawę poświęconą Markowi Sikorze - wybitnemu artyście urodzonemu w Busku-Zdroju. Ekspozycja zatytułowana 'Marek Sikora w roli głównej' przypomni postać aktora, reżysera i choreografa. W 2026 roku przypada 30. rocznica jego śmierci.
2026-05-16 - 2026-07-31

Wystawa: Marek Sikora w roli głównej

Wieczorna sceneria Parku Zdrojowego stanie się tłem dla kolejnej odsłony wydarzenia 'Busko nocą'. Zapraszamy mieszkańców i kuracjuszy na cykl wieczornych spacerów z przewodnikiem, które odbędą się 14, 28 czerwca 2026 roku. Początek każdego spotkania zaplanowano na godzinę 20.30.
2026-05-24 - 2026-06-28

Busko Nocą - spacer z przewodnikiem

Moda, malarstwo, fotografia i świat miniatur spotkają się w jednym miejscu. Już 30 maja 2026 roku w Galerii Sztuki Gromada w Busku-Zdroju odbędzie się wernisaż wystawy 'Lalki nie do zabawy' autorstwa Izabeli Kłos - Lalabella. To niezwykła propozycja z okazji Dnia Dziecka, skierowana nie tylko do najmłodszych, ale do wszystkich, którzy potrafią zachować w sobie dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość na piękno.
Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane w Kompleksie Tężnia w Busku-Zdroju. A programie między innymi:
2026-06-09 - 2026-06-30

Wydarzenia w Kompleksie Tężnia Busko

Od maja można ponownie zwiedzać jeden z najcenniejszych zabytków Pińczowa. Na mocy umowy użyczenia zawartej pomiędzy Muzeum Regionalnym w Pińczowie a parafią pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, kaplica św. Anny zostanie otwarta dla odwiedzających.
Busko-Zdrój stanie się miejscem spotkań miłośników jazzu. W czerwcu w Hotelu Bristol Art & Medical SPA odbędzie się Bristol Jazz Festival - trzydniowe wydarzenie, podczas którego publiczność usłyszy zarówno cenionych artystów polskiej sceny jazzowej, jak i wyjątkowe projekty łączące tradycję z nowoczesnym brzmieniem.
2026-06-11 - 2026-06-13

Bristol Jazz Festival

Busko-Zdrój po raz kolejny stanie się miejscem niezwykłego spotkania z naturą, sztuką i zdrowym stylem życia. W dniach 12-14 czerwca 2026 roku odbędzie się Festiwal Kwiatów – wydarzenie, które co roku zachwyca mieszkańców i turystów.
2026-06-12 - 2026-06-14

Festiwal Kwiatów w Busku-Zdroju

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina
2026-06-12 - 2026-06-21

Terminarz Kina 'Zdrój'

Zapraszamy na seanse do Kina Solec-Zdrój! A w repertuarze między innymi: GWIEZDNE WOJNY : MANDALORIAN I GROGU, DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY 2
2026-06-12 - 2026-06-28

Kino w Solcu-Zdroju zaprasza na seanse

Kompleks #TężniaBusko zaprasza odwiedzających do wyjątkowej kapsuły multimedialnej.
V Piknik Patriotyczno-Edukacyjny odbędzie się w piątek, 12 czerwca 2026 roku, od godziny 10:00 na stadionie GLKS „Zorza -Tempo” Pacanów. W wydarzeniu udział wezmą uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z gmin Pacanów, Stopnica, Solec-Zdrój i Nowy Korczyn.

Ogłoszenia

Dodano: 2026-06-09 23:18:37

Schody Rintal - pomiar, projekt oraz wizualizacja ...

Dodano: 2026-06-09 22:29:31

Praca

Dodano: 2026-06-09 22:23:21

Kierowca kat. B, C

Dodano: 2026-06-09 22:05:54

SKUP SAMOCHODÓW, AUT OSOBOWE DOSTAWCZE

Dodano: 2026-06-09 20:05:46

jaja wiejskie

Dodano: 2026-06-09 19:56:50

Posiadłość

Dodano: 2026-06-09 17:54:43

Szukam pracy

Dodano: 2026-06-09 16:48:35

Samochód Uno

Dodano: 2026-06-09 15:25:16

do Pani Zuzanny

Dodano: 2026-06-09 15:00:43

Wróżka karty klasyczne tarot rytuały

Dodano: 2026-06-09 14:34:06

Praca dla kobiety - prace przydomowe

Dodano: 2026-06-09 14:17:51

Szukam pracy

Dodano: 2026-06-09 14:14:04

Kuracjuszka

Dodano: 2026-06-09 13:21:37

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2026-06-09 12:20:03

Zatrudnimy kierowcę kat. B