Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

80-lecie Szpitala "Górka"

Dodał: MC Data: 2006-06-05 16:40:22 (czytane: 7832)

Pomysłodawcą i budowniczym szpitala był dr Szymon Starkiewicz. Pracując w Zagłębiu zetknął się z kalectwem dzieci spowodowanym gruźlicą kostno-stawową i zapragnął leczyć je w warunkach bardziej przyjaznego środowiska przyrodniczego.gorka_starkiewicz1.jpg      Akcję propagandową na temat budowy sanatorium dziecięcego w Busku-Zdroju rozpoczął w 1918 roku. Pierwszą kolonię dziecięcą zorganizował na "Górce" w 1920 roku w namiotach Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, w następnych latach kontynuował leczenie dzieci w wybudowanych na ten cel pawilonach. Kamień węgielny pod budowę pierwszego w Polsce sanatorium dla dzieci został położony w 1922 roku, a już w 1926 roku szpital przyjął pierwszych pacjentów. 

    W realizacji budowy uczestniczyło Ministerstwo Zdrowia i powstające wówczas Kasy Chorych. Znaczący udział finansowy wniosły osoby fizyczne: przyjaciele oktorar Starkiewicza, a także pozyskiwani  nowi darczyńcy. Dr Starkiewicz sam pracował na rzecz budowy sanatorium bardzo ciężko, umiał też pozyskać wielu przyjaciół do realizacji swojej idei. Na południowym zboczu "Górki" założył ogród, sad owocowy i gospodarstwo  hodowlane, na zboczu północnym park szpitalny ze zbiornikami wodnymi, boiskiem sportowym i plastyczną mapą Polski.

 

gorka_szpital.jpg
Sanatorium w okresie budowy.


    Sanatorium od początku swego istnienia przyjmowało pacjentów z różnych rejonów kraju. Za przyczyną żony dr Starkiewicza, Wandy Starkiewicz dr filozofii i pedagoga pedagogiki specjalnej, w szpitalu ogromną wagę przywiązywano do rozwoju intelektualnego dzieci i na wysokim poziomie merytorycznym funkcjonowała założona w 1931 r. szkoła szpitalna.

 

gorka_pawilon.jpg
Fragment pawilonu letniego


    W 1926 roku dyrektorem Sanatorium "Górka" Kolonia Lecznicza Dziecięca im. dr med. Rektora J. Brudzińskiego w Busku-Zdroju został dr Szymon  Starkiewicz i funkcje tę piastował do roku 1949. W latach 1939-44 hitlerowcy zniszczyli dorobek "Górki" zmieniając ją w zwykły szpital. W 1941 roku dr Starkiewicz    został zwolniony z pracy, a dzieci usunięto z zakładu. Niemcy zamienili "Górkę" w lecznicę reumatologiczną dla dorosłych. 

    W 1945 roku dr Sztarkiewicz powrócił na "Górkę" likwidując zniszczenia wojenne i przywracając jej dawny charakter sanatorium dla dzieci.  W 1949 roku "Górka" zostaje upaństwowiona i oddana pod zarząd Państwowego Uzdrowiska, dr Starkiewicz zostaje ponownie odwołany. Funkcję dyrektora powierzono dr A. Goldschmielowej.

    W 1950 roku pożar zniszczył część budynku. 1 września 1952 roku oddano do użytku odbudowany i zmodernizowany budynek, zaczęto przyjmować dzieci po szerzącej się wówczas chorobie Heinego-Medina. Dyrektorem sanatorium zostaje dr F. Bloch. Od 1953 roku „Górka” przyjmuje dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. W 1955 roku.  Dyrektorem "Górki" zostaje dr F. Jakszewicz i uruchamia blok operacyjny.

 

gorka_tablica.jpg    W roku 1962 zmarł założyciel „Górki” doktor Szymon  Starkiewicz. W 1968 roku zmarł dr Jakszewicz, a obowiązki dyrektora zakładu pełnili kolejno dr Chrostowska i dr J. Przybylik. W 1969 roku stanowisko dyrektora objął doc dr hab. Tomasz Goryński - chirurg ortopeda, który nadał nowy kierunek pracy na "Górce". Zmieniono nazwę zakładu na: Dziecięcy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "Górka" im dr zymona Starkiewicza. Doc Goryński był kontynuatorem idei założyciela "Górki", gdyż sprawy dziecka przewlekle chorego były dla niego nadrzędnym celem życia. Zmarł 4 sierpnia 1988 roku. Kilka miesięcy wcześniej przekazał obowiązki dyrektora szpitala lek. med. Januszowi Marii Dobrowolskiemu, natomiast do chwili śmierci pełnił funkcję dyrektora naukowego szpitala. Dr n. med. Janusz Maria Dobrowolski, specjalista IIo z ortopedii, rehabilitacji i organizacji ochrony zdrowia, który kontynuuje przyjęty przez doc Goryńskiego kierunek postępowania w mózgowym porażeniu dziecięcym i wdraża nowe techniki operacyjne w leczeniu schorzeń ortropedycznych.

 

gorka_dzieci.jpg
Dzieci zapalające lampki przy grobie dr Starkiewicza

   

    W 80-lecia powstania szpitala „Górka”,  zostanie rozpoczęta inwestycja na którą szpital czeka od lat – budowa nowego bloku operacyjnego. Inwestycja w 75% zostanie sfinansowana z funduszy ZPORR, 600 tys. zł. przekazuje na ten cel Fundacja Dzieciom Oddział w Busku Zdroju Fundusz Dziecięcego Szpitala „Górka”.

    Fundusz Dziecięcego Szpitala „Górka” został powołany w 1998r. dla wspierania działalności szpitala  Środki finansowe na działalność statutową Fundusz gromadzi przyjmując darowizny, organizując koncerty, aukcje prac dziecięcych, loterie. Fundusz jako organizacja pożytku publicznego,  jest również wspierany przez darczyńców 1% podatku.

Fundusz posiada konto w Banku Przemysłowo-Handlowym o/Busko-Zdrój 
nr. 30 1060 0076 0000 3200 0014 6538

Adres Funduszu: 28-100 Busko Zdrój, ul. dr Sz. Starkiewicza 1
Tel. (041) 378 70 40, fax (041) 378 14 47    e-mail: fundusz @gorka.med.pl

Zobacz także

Komendant Główny PSP w Kępie Lubawskiej (foto)

Dodane: 2019-05-26 19:50 - Komentarze  (2)  czytane (246)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.83.37

Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych 2019

Briefing prasowy Konrada Berkowicza i Dawida Lewickiego

Wicepremier Piotr Gliński honorowym obywatelem Wiślicy

VII Sesja Rady Powiatu w Busku-Zdroju

Wicepremier Piotr Gliński honorowym obywatelem Wiślicy

VII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - Część 2

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

AKS PSB Busko- Wierna Małogoszcz - 2:2

Remisem zakończył sie sobotni mecz AKS PSB Busko- Wierna Małogoszcz....