Wielki i niespodziewany sukces buskiej 16-latki. Karolina Kolarz mistrzynią świata juniorek w castingu!

Dodał: Marta Data: 2022-07-19 09:59:01 (czytane: 4684)

Na zakończonych 17 lipca 2022 r. w Budapeszcie mistrzostwach świata w wędkarstwie rzutowym, świetny występ zanotowali reprezentanci PZW.

Zobacz
Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w Budapeszcie; od lewej: Michał Sapigórski, trener Jacek Kuza, zawodnicy: Konrad Zarzeczny, Mateusz Molisak, Filip Świtecki, Bartosz Mirek, Sebastian Yuseinov, Kamil Szołtysik i Patryk Sapigórski. Siedzą od lewej: Natalia Kolarz, Zuzanna Użlis i Karolina Kolarz

Nasi zawodnicy zdobyli bowiem w łącznej, końcowej klasyfikacji mistrzostw zdobyli w Budapeszcie nasi młodzi wędkarze aż 6 (2 złote,3 srebrne i 1 brązowy), w tym 4 indywidualnie i 2 drużynowo.

Zobacz
Reprezentacja PZW w komplecie z sześcioma zdobytymi trofeami w klasyfikacji końcowej

Największą niespodzianką, a właściwie sensacją mistrzostw był występ debiutantki na tym poziomie, 16-letniej Karoliny Kolarz (okręg Kielce koło PZW w Busku-Zdroju). Zdobyła ona złoto w kat. juniorek sensacyjnym wynikiem 486,725 pkt! Dość powiedzieć, że Karolina wyprzedziła najlepszą z rywalek, Czeszkę Lucie Nejdlovą aż o 30 pkt, a swój rekord życiowy ustanowiony zaledwie tydzień wcześniej na mistrzostwach okręgu kieleckiego PZW w Pińczowie, poprawiła aż o niebotyczne 54 punkty! Jej wynik jest też tylko o 4 pkt gorszy od aktualnego rekordu Polski juniorek i kobiet ustanowionego we wrześniu 2021 również w Budapeszcie przez zeszłoroczną zwyciężczynię światowego championatu juniorek i kobiet, Kamilę Stankiewicz z okręgu Białystok.

Zobacz
Karolina i Natalia Kolarz - mistrzyni i II wicemistrzyni świata w kat. juniorek

Starsza siostra Karoliny Kolarz, 18-letnia Natalia Kolarz, również zanotowała świetny występ na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Po zeszłorocznym, debiutanckim starcie w mistrzostwach juniorek w Tarnowie Podgórnym zakończonym bez medalu, tym razem, na zakończenie juniorskiej kariery zdobyła  brąz w końcowej, łącznej klasyfikacji mistrzostw z rekordowym dla niej wynikiem 456,18 pkt, tylko o 0,56 pkt od srebra.

Ze srebrnymi medalami wracają z Budapesztu również obie nasze drużyny.
Juniorki w składzie Natalia Kolarz i Zuzanna Użlis z okręgu Mazowsze przegrały z Czeszkami, a wygrały z Niemkami. Trzeba dodać, że eksplozja formy na budapeszteńskich mistrzostwach naszej mistrzyni świata Karoliny Kolarz zaskoczyła również trenera reprezentacji PZW i jej trenera klubowego - Jacka Kuzę z Buska-Zdroju, przez co Karolina nie znalazła się w składzie dwuosobowej drużyny polskich juniorek i startowała tylko indywidualnie. Gdyby została wystawiona w drużynie, Polki wygrałyby mistrzostwa świata drużynowo z dużą przewagą...

Zobacz
Srebrna drużyna juniorek w składzie Zuzanna Użlis i Natalia Kolarz z trenerem Jackiem Kuzą

Drużyna juniorów w składzie Filip Świtecki (okręg Białystok),Kamil Szołtysik z okręgu Katowice, Konrad Zarzeczny z okręgu Toruń i Sebastian Yuseinov (okręg Kielce), wykonała plan minimum na mistrzostwa świata zdobywając srebrne medale za Czechami, a przed Słowakami.
Poza zawodnikami z naszego regionu duży sukces odnieśli jeszcze dwaj zawodnicy.
Kończący swą karierę juniorską 18-letni Filip Świtecki z okręgu Białystok zdobył srebrny wynikiem 509,98 pkt, który jest jego rekordem życiowym poprawiony o blisko 50 pkt! Lepszy, o niecałe 5 pkt, był tylko Czech, David Nejdl.

Złoto w końcowej klasyfikacji mistrzostw zdobył nasz znany i utytułowany zawodnik Patryk Sapigórski startujący w po raz pierwszy i pilotażowo rozegranej kategorii U-23 (od 19 do 23 lat). 21-letni Patryk uzyskał najwyższy wynik całych mistrzostw - 520,675 pkt pokonując aż o 25 i 26 pkt Czecha Vojtecha Humpala i Słoweńca Tima Vertacnika.

Specyfika wędkarstwa rzutowego i regulaminu rozgrywania mistrzostw świata powoduje, że zawodnicy walczą na takich mistrzostwach o medale nie tylko w końcowej łącznej klasyfikacji, które to medale mają największą wagę i decydują o końcowej ocenie, ale również w poszczególnych konkurencjach.

Uwzględniając wszystkie medale zdobywane w poszczególnych konkurencjach, w wieloboju i drużynowo, reprezentacja juniorek i juniorów zdobyła na mistrzostwach świata w Budapeszcie 14 medali (1 złoty, 9 srebrnych i 4 brązowe), przy czym w najważniejszych, łącznych klasyfikacjach aż 5 (1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy). Natomiast dwóch naszych zawodników startujących w kategorii U23 zdobyło 9 medali (3 złote, 4 srebrne i 2 brązowe), choć tylko 1 ( złoty) w klasyfikacji łącznej.

Zobacz
Nasi medaliści w skishu spinningowym; od lewej:Bartosz Mirek, Patryk Sapigórski, Karolina Kolarz i Michał Sapigórski

Spośród zawodników z naszego regionu medale w poszczególnych konkurencjach zdobyli:
Karolina Kolarz - 4 srebrne w odległości muchowej, odległości spinningowej (rewelacyjny rzut w kwalifikacjach na odległość 74,07 m, a więc tylko o 99 cm mniej od rekordu świata juniorek należącego do najlepszej w historii polskiej zawodniczki- Magdaleny Kuzy), rzutach do tarczy Arenberga i skishu spinningowym;

Natalia Kolarz brąz w odległości spinningowej, Sebastian Yuseinov z koła PZW Kielce 1 Brzana – srebro w odległości spinningowej (rzut na odległość 77,30 m ciężarkiem 7,5 grama jednorącz).