Wiadomości - Nauka
Światowy Dzień Liczby 'PI' w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie
Dodał: Marta Data: 2023-03-16 09:23:34 (czytane: 1347)
Dnia 14 marca 2023 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie został zorganizowany wyjątkowy apel. Pani Ewelina Wiśniewska przedstawiła i omówiła uczniom film edukacyjny w którym były zawarte istotne informacje o liczbie "Pi" min. jak ją obliczyć.
Zostały wykonane doświadczenia z udziałem uczniów w które chętnie się angażowali. Uczniowie śpiewali również piosenki i recytowali wierszyki o liczbie "Pi".
Wyjątkowe wydarzenie sprawiło uczniom wiele radości i z pewnością zapisze się w kalendarz wydarzeń Ośrodka.
„Podziwu godna liczba Pi”, będąca również tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, ma promować matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby π.
Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce. Jej kolejne określenie – ludolfina – pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Liczba π jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. W szkole uczymy się, że jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Ale dlaczego właściwie jest to wszechobecna liczba?
Niezwykłość liczby π polega na tym, że jedną z najbardziej znanych liczb niewymiernych. Jej historia jest długa i bardzo bogata. Już w starożytności zauważono, że stosunek długości obwodu koła do długości średnicy jest wielkością stałą, co więcej – przydaje się do obliczania pól pewnych figur i objętości brył. Liczba π jest bezapelacyjnie najsłynniejszą liczbą świata, która króluje nie tylko w geometrii. Wyjątkowość liczby π polega również na tym, że pomimo, iż najczęściej mówi się o niej w stereometrii, pojawia się również w algebrze, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa oraz innych gałęziach nauki, np. w statystyce.
Apel z okazji „Światowego Dnia Liczby Pi” przygotowały panie: Ewelina Wiśniewska, Monika Zych, Edyta Ziółkowska.
/SOSW Bronina/
Tagi: Bronina SOSW Dzień liczby Pi
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.92.240