Niedziela Palmowa początkiem Wielkiego Tygodnia
Dodał: Kasia Data: 2023-04-01 13:39:15 (czytane: 53972)
Niedziela Palmowa, zwana również Kwietną lub Wierzbną, od lat wprowadzała wiernych w atmosferę wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W Kościele katolickim wierzba jest uważana za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. To z jej gałęzi tradycyjnie przygotowywano palmy wielkanocne. Gałęzie wierzby, a także malin czy porzeczek, ścinano już w Środę Popielcową i wstawiano do naczynia z wodą, by zazieleniły się na Niedzielę Palmową. Przyozdabiano je dodatkowo bukszpanem, barwinkiem, borówką, cisem lub widłakiem.
/zdj.archiwum/
Najczęściej kupujemy gotowe palmy, choć na wsiach do tej pory przygotowuje się je własnoręcznie. W niektórych kościołach w Polsce święcone są palmy kilkumetrowe. Zwyczaj święcenia zielonych gałązek wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku, na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy w niedzielę poprzedzającą Jego śmierć na krzyżu.
Palma wielkanocna miała chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem tego i tamtego świata. Od dawna istniał zwyczaj połykania bazi, który miał zapobiegać bólom głowy i gardła.
Sproszkowane bazie dodawano do leczniczych naparów, uzdrawiających ludzi i zwierzęta. Bazie oberwane z poświęconej palmy mieszano z ziarnem siewnym, które podkładano pod pierwszą zaoraną skibę. Jeszcze dzisiaj można zauważyć krzyżyki z palmowych gałązek wetknięte w pola, by broniły zasiewów przed burzami i gradobiciem. Po powrocie z nabożeństwa chłostano się poświęconą palmą, wołając przy tym:
Nie ja biję – palma bije.
Wierzba bije, nie zabije.
Za tydzień Wielki Dzień.
Za sześć noc Wielkanoc.
Źródło: Encyklopedia tradycji polskich, Renata Hryń Kuśmierek, Zuzanna Śliwa, ISBN 83 7212 329 2
/red/Reklama
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.222.131.239