Co dalej z węglem?

Dodał: Marta Data: 2022-10-12 07:18:22 (czytane: 10737)

Zarząd Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla ustosunkował się do pomysłu, aby samorządy zajmowały się dystrybucją węgla importowanego.

Podkreślamy, że nasze stanowisko jest całkowicie apolityczne, a przedstawiona poniżej opinia jest wynikiem wieloletniego doświadczenia firm, które reprezentujemy i chęcią zapewnienia możliwie najsprawniejszej dystrybucji węgla w sezonie grzewczym 2022/23 - podaje na swojej stronie IGSPW.

Zobacz

Działania wojenne w Ukrainie doprowadziły do sytuacji, w której wg. prognoz Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla zabraknie do 2,5 mln ton węgla opałowego, co stanowi niemal 30% zapotrzebowania rynku. Odczuwalny jest głównie brak węgla grubego (orzech, kostka). Jest on bezpośrednią konsekwencją wprowadzonego pochopnie embarga na węgiel rosyjski w sytuacji, gdy zapasy węgla w kraju były niskie, a nowe szlaki importu drogą morską nieprzetarte.

Apelujemy przy tym do przedstawicieli rządu, aby nie wprowadzali w błąd społeczeństwa twierdząc, że za brak węgla odpowiada embargo unijne, a wysoka cena jest wynikiem chciwości firm zajmujących się jego dystrybucją. Embargo unijne zaczęło obowiązywać dopiero 10 sierpnia, a do tego czasu można było „zasypać” kraj węglem importowanym, tak jak zrobili to np. nasi sąsiedzi Niemcy. Wysoka cena węgla wynika wprost z cen światowych i cen w jakich węgiel jest oferowany przez państwowych importerów.

Pomysł, aby to samorządy zajmowały się dystrybucją węgla, wydawał się początkowo tak nierealny, że nie chcieliśmy go komentować. Każdy, kto choć raz był klientem na składzie opału wie doskonale, że sprzedaż węgla wymaga odpowiednio przygotowanego terenu, infrastruktury technicznej i doświadczonego personelu. Próba zorganizowania tego w tak krótkim czasie, przez podmioty nie mające żadnej praktyki w tym zakresie, z góry skazana jest na porażkę. W związku jednak z tym, iż widzimy, że rząd poważnie rozważa forsowanie tego pomysłu, poniżej przedstawiamy kilka punktów ukazujących jego wady:

Pomysł nie rozwiązuje problemu niedoboru węgla dla klientów indywidualnych.

Przed upublicznieniem koncepcji na dystrybucję węgla przez rząd, firmy prywatne kupowały węgiel od PGE Paliwa. Spółka z trudem wyrabia się z płynnym wydawaniem towaru. Opóźnienia sięgają dwóch tygodni, a bardziej atrakcyjnych węgli notorycznie brakuje. Wobec tego argument, że dystrybuowanie węgla przez samorządy poprawi jego dostępność wydaje się absolutnie nietrafiony. Ankieta przeprowadzona niedawno przez Izbę, wskazuje, że zatowarowanie składów węgla jest o około 80% niższe od typowego dla tej pory roku. Wąskim gardłem zdecydowanie pozostają infrastruktura portowa, kolejowa i możliwości wysiewania węgla opałowego z zaimportowanego półproduktu.

Argument, jakoby projekt ten miał obniżyć ceny węgla, także wydaje się mijać z rzeczywistością.

Firmy prywatne kupują w tej chwili węgiel importowany w portach, w cenach na poziomie 2100-2300zł netto/t (zależnie od parametrów jakościowych). Transport tego węgla z portu do poszczególnych lokalizacji w głębi kraju to 50-250zł netto/t. Finalnie więc, węgiel sprzedawany jest w cenach 2900-3500 brutto za tonę. W związku z tym, że rynek dystrybucji węgla jest bardzo rozdrobniony i konkurencyjny (kilka tysięcy firm), przedsiębiorcy zostaje zwykle marża handlowa na poziomie 250-300zł netto/t. Z tej marży musi pokryć on koszty finansowania (ostatnio bardzo dotkliwe, za sprawą wysokich stóp procentowych), koszty funkcjonowania składu, koszty pracownicze, amortyzację sprzętu, paliwo, energię itd. To co zostaje to zysk firmy. Nie sądzimy, aby samorządy mogły to robić taniej, czy bardziej efektywnie, a wręcz przeciwnie – budowane w pośpiechu składy opału będą droższe w funkcjonowaniu od tych już istniejących –prywatnych.

Chcielibyśmy podzielić się jeszcze jedną ciekawą refleksją w kwestii ceny. Od czerwca br. indeks referencyjny cen węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) spadł z ponad 380 USD/t w czerwcu, do 262 USD/t w poniedziałek 10 października. Dlaczego więc, nie przełożyło się to na obniżenie cen węgla opałowego w portach? Ponadto, przy obecnych detalicznych cenach węgla, niemal 600zł w cenie jednej tony to sam podatek VAT, o którego czasowe zmniejszenie do zera Izba wielokrotnie zabiegała. Gdyby rządowi zależało na obniżeniu cen, stawka VAT na węgiel już od pół roku byłaby na poziomie 0%, a nie jak dotychczas 23%.

W naszym odczuciu, faktyczne cele tego projektu mają charakter czysto polityczny:

  • Szach-mat wobec samorządów. Angażując się w projekt zgarną one swoją część lub nawet całość odpowiedzialności za faktyczny brak węgla, który zostanie obnażony przez pierwsze przymrozki. Samorządy, które nie zdecydują się na udział w rządowym projekcie, będą punktowane przez rząd jako te, które nie chcą niższych cen węgla dla swoich mieszkańców.

  • Upaństwowienie ostatniego wolnorynkowego bastionu węgla opałowego. Przez odcięcie firm prywatnych od polskiego węgla znacjonalizowano dystrybucję węgla krajowego. Szacujemy, że z tego powodu zamknęło się już lub zawiesiło działalność ok 30% z niemal 5 tysięcy firm handlujących detalicznie węglem. Poprzez embargo na rosyjski węgiel, kilkudziesięciu prywatnych importerów zastąpiono państwowym duopolem. W prywatnych rękach została już tylko dystrybucja węgla importowanego i to właśnie o jej upaństwowienie w tym projekcie chodzi. Jeżeli ruszy subsydiowana konkurencja ze strony samorządów – składom prywatnym grozi bankructwo, a 15-20 tysięcy ludzi straci pracę. Warto przypomnieć, że składy opału to w dużej mierze małe, rodzinne przedsiębiorstwa. Należy także przypomnieć, że od momentu pozbycia się prywatnych pośredników z dystrybucji węgla Polskiej Grupy Górniczej, jego ceny u producenta wzrosły w ciągu 2 miesięcy nawet do 80%.

Rząd jeszcze nie wywiązał się z obietnicy węgla za 996,60zł a już obiecuje tani węgiel za 2000zł.

W czerwcu, gdy węgiel kosztował na składach poniżej 2000zł brutto/t, rząd mówił Polakom by nie kupowali „drogiego węgla” kusząc ich obietnicą powszechnie dostępnego węgla w cenie 996,60zł brutto/t. Już w sierpniu, gdy projekt okazał się fiaskiem, cena węgla na składach osiągnęła poziom 3000zł brutto/t. Czy wobec tego, obecna obietnica węgla za 2000zł/t oznacza, że wkrótce Polacy będą kupować go za 4000zł? Wzywamy Rząd do zaprzestania spekulacji bezpieczeństwem energetycznym Polaków dla własnych celów politycznych oraz do skupienia się na poprawie dostępności i jakości węgla z importu na rynku krajowym i usuwania wąskich gardeł w logistyce. Jeżeli rząd faktycznie chce ulżyć finansowo Polakom ogrzewającym swoje domy węglem, powyższe działania w połączeniu z obniżeniem VATu na węgiel do 0% przyniosą oczekiwane efekty.

Gotowość do współpracy z samorządami.

Reprezentując ponad 100 największych firm zajmujących się dystrybucją węgla (co w efekcie przekłada się na ponad pół tysiąca składów opału), właśnie tą drogą pragniemy zadeklarować gotowość do współpracy z każdą organizacją gospodarczą, rządową czy samorządową, w celu zapewnienia możliwie najskuteczniejszego dostępu do węgla Polakom w tym trudnym okresie. Oferując do dyspozycji całą gotową infrastrukturę w postaci składów opału wyposażonych w odpowiedni sprzęt i doświadczony personel, jesteśmy jedynym racjonalnym kierunkiem optymalnej i skutecznej dystrybucji węgla na terenie Polski. Jesteśmy przekonani, że znacznie łatwiej będzie wykorzystać już istniejące i gotowe do pracy firmy, niż tworzyć od podstaw nowe składy opału.

Zarząd Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla

/Artykuł sponsorowany/

Reklama

REKLAMA

Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Biuro Rachunkowe TAXFAIRY Adriana Piotrowicz

Solec-Zdrój, Kolonia Zagajów 2

Imprezy/wydarzenia w regionie


Buska Galeria Sztuki Willa Polonia zaprasza na nową wystawę pod 
tytułem "Kosmo", której głównymi artystami są Norbert Delman, Mikołaj 
Moskal oraz Małgorzata Szymankiewicz. Kuratorką  ekspozycji jest 
Karolina Brzuzan. Wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18:00.

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-02-01 - 2024-02-29

Wydarzenia przy buskiej Tężni


W dniach od 1 do 29 lutego w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni, 
miłośnicy sztuki i kreatywności będą mieli okazję do odkrycia 
fascynującego świata barw i techniki autorskiej w najnowszej wystawie 
pt. "RECYKLING KOLORU CD." Tamary Maj. Spotkanie autorskie odbędzie się w
 piątek, 9 lutego o godz. 17:00.

Zamek Królewski w Chęcinach wraz z Zabytkową Kamienicą Niemczówką 
przygotowały dla najmłodszych turystów moc atrakcji na czas ferii 
zimowych.
2024-02-09 - 2024-02-25

Ferie zimowe w Chęcinach

2024-02-09 - 2024-03-24

Terminarz Kina 'Zdrój'


Zapraszamy na seanse do Kina Solec-Zdrój! A w repertuarze:<br />
2024-02-09 - 2024-03-24

Kino w Solcu-Zdroju zaprasza na seanse


W nadchodzącym sezonie zimowym, mieszkańcy Buska-Zdroju będą mieli 
okazję cieszyć się z jazdy na łyżwach w malowniczej scenerii Kompleksu 
Tężnia. <br />
2024-02-09 - 2024-02-29

Lodowisko na Tężni


<p>W sobotę, 16 grudnia Lodowisko Biały Orlik przy Pływalni Miejskiej w
 Busku-Zdroju, rozpoczęło sezon zimowy. <br /></p>

W niedzielę, 11 lutego 2024 roku, o godzinie 16:00, Galeria 
Sztuki Gromada serdecznie zaprasza miłośników sztuki na wyjątkowe 
wydarzenie - poplenerową wystawę Międzynarodowego Pleneru Artystycznego z
 cyklu 'Świętokrzyskie Krajobrazy'.

<p>Luty w Pińczowie będzie pełen kulturalnych wydarzeń. Szczegóły w programie.<br /></p>
2024-02-12 - 2024-02-28

Kulturalny Luty w Pińczowie

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

Galeria Belweder w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury już 
niebawem stanie się miejscem, gdzie sztuka spotka się z fascynującym 
światem natury. Cztery utalentowane artystki: Beata Borek, Tamara Maj, 
Barbara Wnuk-Spirowska i Urszula Lubczyńska-Gładka, zaprezentują swoje 
niezwykłe prace podczas wystawy malarskiej "Kwiatowe Inspiracje".

Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Buski Klub Kolekcjonerów zapraszają na GIEŁDĘ KOLEKCJONERSKĄ, która odbędzie się pod BSCK w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 22. <br />

Buskie Samorządowe Centrum Kultury i Fundacja Krzewienia Kultury
 Artystycznej Osób Niepełnosprawnych serdecznie zapraszają na koncert  
"Na Ludowo w Polskę". Wydarzenie odbędzie się 26 lutego o godzinie 15:30
 w BSCK.

W dniu 29 lutego o godzinie 18:00 w Buskim Samorządowym Centrum 
Kultury odbędzie się niezwykłe wydarzenie teatralne - minimusical, 
oparty na tekstach Agnieszki Osieckiej 'Apetyt na czereśnie'.
W marcu, miesiącu poświęconym kobietom, Dom Zdrojowy przy buskiej Tężni 
stanie się miejscem wyjątkowej ekspozycji artystycznej. Pod tytułem "Być
 kobietą" kryje się wystawa prac dwóch utalentowanych artystek: Dominiki
 Bali i Pauliny Musiał.

Legenda polskiej muzyki rozrywkowej, zespół Czerwone Gitary, 
serdecznie zaprasza na wyjątkowy 'Platynowy koncert' z okazji 55-lecia 
istnienia zespołu. Koncert odbędzie się 1 marca o godz. 19:00 w Buskim 
Samorządowym Centrum Kultury.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę prac 
Jacka Szostaka. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 1 marca o godz. 
17:00 w Galerii Antresola w BSCK. Prace artysty będzie można podziwiać 
do 22 marca.

Bristol ART & Medical SPA w Busku-Zdroju stanie się areną 
pełną śmiechu i humoru 4 marca 2024 roku o godzinie 19:00. Na scenie 
pojawią się dwaj utalentowani komicy z Zielonej Góry - Wojtek Kamiński i
 Michał "Mimi" Zenkner.
Dobre wieści dla miłośników teatru i doskonałego humoru! Ponownie, 7 marca o godzinie 18:00 na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury będziemy mieli okazję zobaczyć spektakl 'Związek otwarty' w wykonaniu niezwykle utalentowanego małżeństwa aktorskiego - Eweliny Kudeń-Nowosielskiej i Bartłomieja Nowosielskiego.<br />
Dom Zdrojowy serdecznie zaprasza wszystkich miłośników muzyki na 
niezapomniany wieczór z okazji Dnia Kobiet. W dniu 8 marca o godzinie 
18:30 odbędzie się koncert pod tytułem "Jej Portret". Na scenie pojawią 
się utalentowani artyści: Krzysztof Bigaj - wokal oraz Jarema Pogwizd - 
pianino.

W Buskim Samorządowym Centrum Kultury, 9 marca 2024 roku o godzinie 17:00, odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Baciary. Wszystkich miłośników dobrej zabawy i energetycznych rytmów zapraszamy do wspólnego świętowania muzyki, która już od lat zdobywa serca fanów na całym świecie.<br />
W dniach od 12 marca do 19 kwietnia 2024 roku Wiejski Dom 
Kultury w Szańcu stanie się miejscem niezwykłej wystawy Szopek 
Krakowskich, pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa.
2024-03-12 - 2024-03-19

Wystawa Szopek Krakowskich w Szańcu

Ogłoszenia

Dodano: 2024-02-25 21:43:56

Pani Szuka Pana

Dodano: 2024-02-25 21:18:13

Garaż blaszany ORZECH 6x5*PRODUCENT*inne wymiary ...

Dodano: 2024-02-25 19:45:33

Praca

Dodano: 2024-02-25 19:39:33

Działka gmina Busko zdrój

Dodano: 2024-02-25 19:31:08

sprzedam nasiona lucerni 15 zł/kg

Dodano: 2024-02-25 19:29:57

Sprzedam bardzo ładny, zdrowy czosnek wiosenny z ...

Dodano: 2024-02-25 19:26:44

sprzedam proso czyszczone

Dodano: 2024-02-25 19:24:33

sprzedam nasiona lucerni

Dodano: 2024-02-25 19:22:55

Sprzedam bardzo ładny, zdrowy czosnek wiosenny z ...

Dodano: 2024-02-25 18:54:45

wełna twarda

Dodano: 2024-02-25 17:48:32

Wynajem

Dodano: 2024-02-25 14:53:14

zatrudnię HYDRAULIKA

Dodano: 2024-02-25 14:51:12

zatrudnię HYDRAULIKA - SPAWACZA

Dodano: 2024-02-25 11:51:55

Zatrudnie pomocnika do układania kostki brukowej.

Dodano: 2024-02-25 11:22:01

Remonty