ZST-I w Busku-Zdroju - Szkoła przyszłości

Dodał: Milena Data: 2018-02-28 12:52:33 (czytane: 6522)

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku - Zdroju jest szkołą mającą aspiracje prowadzić i rozwijać kształcenie zawodowe oparte na nowoczesnych technologiach wpisujących się w inteligentne specjalizacje naszego regionu.
Dotyczy to głównie technologii IT, w tym zaawansowanych technik komputerowych, odnawialnych źródeł energii opartych na instalacjach fotowoltaicznych, instalacjach solarnych, energii wiatrowej czy diagnozowania i prowadzenia napraw pojazdów samochodowych, w tym pojazdów wyposażonych w komputer pokładowy.

W strukturach Zespołu funkcjonują: IV Liceum Ogólnokształcące, Technikum Nr 2, Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2, a także warsztaty szkolne i internat.

http://swietokrzyskie.info/wiadomosci/foto/2017_06/zsti_szkola.jpg

Rozwój Szkoły oparty jest na solidnej pracy, diagnozie potrzeb społeczności lokalnej oraz lokalnego i regionalnego rynku pracy. W wyniku tych działań trzy lata temu otworzono nowy kierunek kształcenia zawodowego – technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zawód ten znakomicie wpisuje się w potrzeby rynku pracy w związku z montażem ok. 6 tys. instalacji solarnych w gospodarstwach indywidualnych Powiatu Buskiego i Pińczowskiego.

Jednym z głównych celów Szkoły jest przygotowanie uczniów do egzaminów maturalnych i zawodowych, które umożliwią im dalsze kształcenie oraz wejście na rynek pracy. W tym celu w Szkole prowadzonych jest wiele różnych form zajęć pozalekcyjnych podnoszących kompetencje zawodowe oraz rozwijających umiejętności kluczowe. Zajęcia te w zdecydowanej większości finansowane są
z funduszy Unii Europejskiej. W ramach projektów edukacyjnych w latach 2009 – 2015 Szkoła została doposażona w pomoce dydaktyczne m.in. pracownie komputerowe, tablice interaktywne, tablety, wiele pomocy związanych z kształceniem zawodowym w branży informatycznej, mechanicznej i gastronomicznej. W związku
z ponadprzeciętnym wykorzystaniem funduszy unijnych w edukacji, w Szkole został nakręcony jeden z odcinków popularnego programu telewizji publicznej „Jak to działa”. Na przykładzie Zespołu pokazano rezultaty aplikowania po środki unijne wspierające w różnej formie proces dydaktyczny – efekty miękkie (czyli wiele różnych zajęć pozalekcyjnych), jak i twarde, a więc bogate wyposażenie w nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Obecnie Szkoła realizuje projekt Nowoczesna szkoła zawodowa – nowoczesny region. Uczestniczą w nim uczniowie z kierunków technik informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, którzy otrzymują wsparcie w postaci warsztatów kompetencji matematycznych, informatycznych, języka obcego zawodowego, przedsiębiorczości, praktyk i płatnych staży oraz konkursów dla uczniów aktywnych. Natomiast w drugim projekcie Dobry start uczestniczą uczniowie z kierunków technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych, którzy otrzymują wsparcie w postaci kursów prawa jazdy, na wózki widłowe, spawania MIG/MAG oraz barmana baristy. W ramach tego projektu uczniowie odbędą również płatne staże u pracodawców.

W bieżącym roku Szkoła przygotowuje się także - we współpracy z Świętokrzyskim Związkiem Pracodawców Prywatnych Lewiatan - do nowego wyzwania w postaci uczestnictwa w unikatowym na skalę europejską projekcie Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe. Projekt jest innowacyjnym, dotychczas niespotykanym, rozwiązaniem rozszerzającym praktyczną naukę zawodu w przedsiębiorstwach. Głównym celem projektu jest wdrożenie modelu kształcenia zawodowego u przedsiębiorców, którego kluczowym aspektem będzie zwiększenie liczby zajęć praktycznych realizowanych bezpośrednio u pracodawców aż o 50%.

W celu stwarzania szerszych perspektyw przed młodzieżą Szkoła współpracuje z wyższymi uczelniami. Na Politechnice Świętokrzyskiej i Politechnice Krakowskiej są organizowane dla uczniów Zespołu ćwiczenia laboratoryjne. W ramach współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie prowadzone są kursy zerowe z matematyki przygotowujące do matury oraz do podjęcia studiów w tej Uczelni.

Zespół współpracuje również z instytucjami organizującymi egzaminy zawodowe tj. Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łodzi oraz Centralną Komisją Egzaminacyjną w Warszawie. W ramach tej współpracy przeprowadzane są egzaminy pilotażowe oraz  standaryzacja arkuszy egzaminacyjnych z różnych kwalifikacji zawodowych. W ostatnim roku dla tych instytucji Szkoła testowała nowe rozwiązania w przeprowadzaniu egzaminu zawodowego w formie elektronicznej.

Uczniowie Technikum Nr 2 odnoszą sukcesy na egzaminach maturalnych oraz zawodowych, a wyniki jakie osiągają są wyższe od średnich wyników w regionie. W ostatnich latach Technikum Nr 2 plasowało się w czołówce najlepszych szkół Województwa Świętokrzyskiego w Ogólnopolskim Rankingu tworzonym przez czasopismo „Perspektywy”. Podnoszenie poziomu kształcenia w znaczący sposób przyczynia się do zwiększającego się corocznie naboru uczniów do klas pierwszych, gdzie już znacząca część to uczniowie z sąsiadujących powiatów.

Zwiększające się zainteresowanie kształceniem w Szkole spowodowało zmiany w organizacji kształcenia zawodowego. W celu zwiększenia efektywności kształcenia podjęto decyzję o całkowitym przeniesieniu do warsztatów szkolnych zajęć zawodowych na kierunkach technik pojazdów samochodowych oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zbiegło się to z realizacją projektu prowadzonego przez Powiat Buski gruntownie modernizującego szkolnictwo zawodowe m.in. poprzez budowę nowej siedziby tzw. Budowlanki i wielką modernizację Warsztatów Szkolnych ZSTI, a także rozbudowę Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W ramach tego projektu wszystkie pracownie zajęć praktycznych oraz inne pomieszczenia Warsztatów Szkolnych zostaną wyremontowane, a do tego zostanie zakupione nowoczesne wyposażenie za kwotę ok. 2 mln. złotych. Działania te znakomicie wpisują się w pracę Warsztatów Szkolnych jako ośrodka egzaminacyjnego, w którym przeprowadzane są egzaminy ze wszystkich kwalifikacji we wszystkich zawodach w jakich kształci Szkoła. Egzaminowanie młodzieży na miejscu to duży atut Szkoły. Atutem jest również prowadzenie stacji kontroli pojazdów, w której mieszkańcy miasta i okolic mogą dokonywać przeglądów technicznych samochodów.

Wszystkie te sukcesy nie byłyby możliwe bez wielkiego zaangażowania kadry pedagogicznej Szkoły. Nauczyciele ZSTI to świetni profesjonaliści w swoich dyscyplinach. Ustawicznie doskonalą swój warsztat pracy uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego. Większość posiada kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów, wśród nich wielu jest egzaminatorami przedmiotów maturalnych. Również wielu nauczycieli przedmiotów zawodowych uzyskało uprawnienia egzaminatorów w poszczególnych kwalifikacjach kształcenia zawodowego. Wśród nich są również eksperci i autorzy zadań egzaminacyjnych.

Ważnym obszarem aktywności Szkoły jest działalność inwestycyjna. To dzięki przeprowadzanym remontom, inwestycjom czy zakupom Szkoła spełnia oczekiwania uczniów i ich rodziców w obszarze warunków kształcenia. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat wartość wyposażenia, pomocy dydaktycznych oraz inwestycji i remontów stanowi kwotę ok. 3,2 mln zł, w tym ok. 600 tys. to wartość zakupionych pomocy dydaktycznych, a ok. 700 tys. to wartość wyposażenia.

Efektywne kierowanie placówką w tak wielu obszarach jest możliwe dzięki zastosowaniu informatycznych systemów w zarządzaniu. W obszarze dydaktyki stosujemy, pisane przez nauczycieli informatyki, aplikacje komputerowe oraz internetowe działające w technologii „po zalogowaniu”, które wykorzystywane jest do realizacji różnych zadań m. in.: monitorowania podstaw programowych kształcenia ogólnego i zawodowego, rozliczania godzin ponadwymiarowych nauczycieli, składania przez uczniów deklaracji do egzaminu zawodowego. Szkoła prowadzi również elektroniczny dziennik lekcyjny, do którego dostęp przez Internet mają uczniowie i ich rodzice. Działanie księgowości, kadr czy sekretariatu oparte jest o systemy informatyczne kompatybilne z systemami informatycznymi stosowanymi w organie prowadzącym.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertę edukacyjną ZSTI: http://zsp.busko-zdroj.com.pl

Tekst: Sylwester Pałka, Renata Krzemień

starostwo_logo_2017.jpg

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.118.1.158

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 2A





BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 2A

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

Pińczów, ul. Legionistów 26 A





Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-19 07:49:00

Szkuam Kolegi Do Ero Spotkań

Dodano: 2024-04-19 07:26:32

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 07:24:37

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 07:22:56

zatrudnię

Dodano: 2024-04-19 06:40:18

Butle 11kg

Dodano: 2024-04-19 06:39:43

Montaż anten satelitarnych i naziemnych

Dodano: 2024-04-19 06:38:28

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2024-04-19 06:31:57

Wynajmę dom lub sprzedam

Dodano: 2024-04-19 04:48:57

Sara - Szukam Odskoczni

Dodano: 2024-04-19 01:48:57

Luźna Ero Znajomość

Dodano: 2024-04-18 22:49:34

Zatrudnimy Kierowcę z kat. D

Dodano: 2024-04-18 21:51:21

Kawalerka do sprzedania

Dodano: 2024-04-18 21:04:19

Sprzedam działkę rolną

Dodano: 2024-04-18 20:42:28

Ładne przestronne mieszkanie Sikorskiego

Dodano: 2024-04-18 19:43:39

mieszkanie do wynajęcia