Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

XVI Spotkania z Kulturą Żydowską (foto)

Dodał: Milena Data: 2018-09-11 16:14:37 (czytane: 3133)

W dniach 7-8 września 2018 roku w Busku-Zdroju odbyło się XVI Spotkanie z Kulturą Żydowską.7 września 2018 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju mieliśmy zaszczyt gościć uczestników XVI Spotkań z Kulturą Żydowską, dzień pierwszy. Spotkania trwały do 8 września, dzień drugi, już w Sali Koncertowej Sanatorium Marconi.

Dyrektor Biblioteki, pani Ewa Marciniec jako gospodarz powitała przybyłych, podkreślając niepowtarzalny charakter tego przedpołudnia. Powaga i melancholia, z lekką przecież nutką humoru żydowskiego (nie da się bowiem zabić narodu wybranego, świętości szabasu, modlitwy i właśnie tej odrobiny humoru, która czasem ratowała w najgorszych chwilach). Bez niego trudno nieraz żyć, a co dopiero wspominać Shoah.

spotkania002.jpg

spotkania009.jpg

Pan Jarosław Zatorski dokonał oficjalnego otwarcia XVI Spotkań z Kulturą Żydowską. Z całą pewnością jest dobrym duchem nie tylko tych dwóch niezwykłych dni, ale całego cyklu. Z pasją i znawstwem opowiedział o początkach tego wielkiego kulturalnego wydarzenia. Wspominał wielu ludzi, którzy w jakiś sposób przyczynili się, tworząc tym samym, tę jedyną w swoim rodzaju aurę Spotkań.

Ksiądz profesor Paweł Mazanka wygłosił wykład: ”Polsko–żydowskie relacje na Ziemi Szydłowskiej w latach zagłady”. Można by go streścić słowami, które Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział za Chrystusem: „ (…) poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Pierwszy to bowiem warunek zrozumienia, dialogu i pamięci.

Żydzi byli z nami na tej ziemi 800 lat. Są częścią naszej jaźni, naszej kultury, tradycji, historii i wiary. W pewnej chwili przestali być. Ta straszna chwila, owa okupacyjna noc, stanowi doświadczenie, którego nikt nie może zapomnieć. Obok którego nikt nie może przejść obojętnie.

Wykład. Ksiądz Profesor mówił spokojnie i dobitnie. Widać, że sam jest zafascynowany. Słowa, zdania, wiążą się w całość. Są proste, tak że każdy może zrozumieć sens. Nie ma tu miejsca na tendencje, sądy i pochopne opinie. Tyle tylko, że aby tak mówić, trzeba wielkiej wiedzy i jeszcze większej pokory.

Oni, szydłowscy, stopniccy, pińczowscy, wiśliccy, buscy Żydzi. Oni, z wielkich miast i całkiem małych sztetłów. Oni, po których zostało na oko tak niewiele. Tych kilka synagog i trochę macew? Tak to wygląda kiedy nie chcemy znać prawdy i zgłębiać historii. Najlepszy wykład niczego tu nie zmieni. Pochylmy się zatem nad księgami, wtedy zrozumiemy lepiej. Warto.

Pani Anna Lewkowicz jest polską Żydówką, która przeżyła zagładę. Często gości na Ponidziu z wykładami i prelekcjami, również w szkołach. Na stałe mieszka w Izraelu.

Tym razem zechciała podzielić się z nami swoimi przemyśleniami i refleksjami, które ujęła we wzruszającym wspomnieniu: „Moje serce pozostało w Polsce”.

Pani Lewkowicz posługuje się pięknym polskim językiem, nieco już zapomnianym, ale jakże miłym dla słuchacza. Posiada niezwykły dar wiązania audytorium czarem słowa i prawdy. Obraz, który kreśli nie jest bynajmniej jednowymiarowy czy wylukrowany. Nie, nic z tych rzeczy. I znowu tak samo: ” (...) poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Bez tego nic.

Trzeba mówić również o tym co nie jest nam dogodne, ani miłe. Odchodzą już ludzie pamiętający tamte czasy, kiedy za podaną Żydowi kromkę chleba, szła się pod ścianę cała rodzina dającego. Dzisiaj chleb leży na śmietniku. Zapleśniały i nikomu niepotrzebny. Ten chleb, który daje życie i czasem śmierć, jak wyżej.

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, Podnoszą z ziemi przez uszanowanie, Dla darów nieba, Tęskno mi, Panie. Cyprian Kamil Norwid

Ta cisza, pogłębia przecież uczucia i wreszcie, słowa. Gdyby przeleciał komar, to usłyszelibyśmy go w tej sali, niby nalatującego z wizgotem sztukasa. Pani Anna Lewkowicz rozumie ciszę jak mało kto. Wtedy ukrywała się. Każdy dźwięk mógł być ostatnim. Były jednak noce pełne ciszy. Czasem mroźne, gdy jeszcze trochę ciepła zostaje tylko w podołku, czasem upalne albo wietrzne i deszczowe. Modlitwa, rosa i skórka chleba.

Była i jest dzisiaj tak piękna, mądra i wierna, jak Rut.

Wtedy pojawił się Rom, wnuk pani Lewkowicz. Jest antropologiem, często wraz ze swoją babcią bawiącym w starym kraju. Młody i wykształcony, tchnie radością życia. W jego opowiadaniu znajdujemy wiele optymizmu i pogody. Chce u nas bywać. Chce poznawać Polskę i Polaków.

Pani Anna Lewkowicz wraz ze swoim wnukiem Romem są prawdziwymi ambasadorami Izraela w Polsce. Każda ich wizyta ubogaca nas obopólnie i pozwala kruszyć lody.

Wreszcie poczęstunek ze specjałami żydowskiej kuchni. Kto nie był, może tyko żałować. Pyszne karpie na słodko, z cebulką i rodzynkami na trzy sposoby. Wiedziałem z książek, że to dobre, ale nie wiedziałem że aż tak. Zawijany łosoś z tajemniczymi dodatkami, pełnymi czarów z krain egzotycznych. Szczupak. Ale co to był za szczupak, to była czysta poezja! Do tego kotleciki rybne z rodzynką czy czymś podobnym w środku.

Ciasta. Cały ich zestaw. Serniczek, palce lizać. Placek królewski, świetny. Różne roladki z doskonałą zawartością. Jednym słowem koszer dla katolika na piątkowy post. Była też kawa, herbata i znakomity napój cytrynowy.

W pewnej chwili sam pan Jarosław Zatorski roznosił chałkę z masełkiem, prosto z Chmielnika. Mniam, mniam! Szkoda tylko że salka przeznaczona do poczęstunku zaopatrzona jest w kamerę...
Uroczystość z dnia 7 września w ramach XVI Spotkań z Kulturą Żydowską zakończyła wizytą się na cmentarzu żydowskim w Busku- Zdroju.

W sobotę, 8 września w Sanatorium Marconi można było obejrzeć blok teatralno-muzyczny dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu z udziałem Henryka Rajfera i Doroty Helbin.
Ponadto na scenie wystąpili: Gerard Edery – śpiew, gitara, Grzech Piotrowski - saksofon, Sebastian Wypych - kontrabas.

spotkania_z_kultura_zydowska.jpg

spotkania_z_kultura_zydowska2.jpg

Partnerami wydarzenia byli: Narodowe Centrum Kultury, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Patronat honorowy sprawowali: Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Jerzy Kolarz - Starosta Buski, Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie www.tmb.busko.pl

Reklama.

Zdjęć w galerii: 37

Tagi: XVI Spotkania z Kulturą Żydowską      

Zobacz także

XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - transmisja w Ponidzie.TV

Dodane: 2019-05-24 10:25 - Komentarze  (3)  czytane (12040)

TAGI: Festiwal Piosenki im. W. Belona, Festiwal Belona, FestiwalKomentarze (16)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.208.22.127

(2018-09-16 08:57:04)

To jeszcze piosenka do tego ww.youtube.com/watch?v=MSZ1f-ED9Yw

do poniżej (2018-09-15 10:53:51)

Kto był głównym sprawcą ukrzyżowania Pana naszego ?

oj goje, goje: (2018-09-14 21:01:31)

nie cierpicie Żydów, a modlicie się do Jezusa - Żyda i jego matki Marii - Żydówki, aj waj nieładnie.

(2018-09-14 10:18:15)

Burmistrzu,do czego on Tobie jest tutaj potrzebny.Rozumiemy że w pierwszej kadencji Ci pomagał,ale teraz.U siebie go pogonili,to pogoń go i Ty.

do poniżej (2018-09-13 14:02:40)

Jestem z tych powyżej,ale uderzyłeś w stół.Możesz podać dwa przykłady o których piszesz.Bo o kupnie nieruchomości czy gruntów od nich, przez Busczan słyszeliśmy.O przejęciu niektórych parceli przez miasto i przekazaniu lub sprzedaży pewnym instytucjom też.Tak więc nie psuj Gościu nam opinii.

(2018-09-13 08:41:41)

Jeszcze chwila i przeczytam, że w Busku byly pogromy

G (2018-09-12 19:04:01)

Chciałem zapytać tych poniżej, czy najbardziej zajadle nie komentują Ci, których przodkowie przytulili pozostawione przez Żydów mieszkania, domy, kamieniczki, grunty?Wszyscyście bogaci w to wszystko od wielu pokoleń?

Grzegorz z Buska Zdroju (2018-09-12 15:06:34)

Dni Żydowskie w Bussku Zdroju ...W Chmielniku Pan Zatorski niech obchodzi a nie w Uzdrowisku w Busku Zdroju ...Chyba ,że chodzi o Impreze w Uzdrowisku

No_Means_No (2018-09-11 22:46:47)

Zapamiętane i zapisane będą twarze wasze ...

(2018-09-11 22:38:46)

Cała Europa robiła pogromcy Żydów. Wyjątek Polska. Dziś jakieś osxolomy próbują nam wmówić antysemityzm. A co z ANTYPOLONIZMEM który uprawiają Żydzi. Niech się rozlicza najpierw sami za swoją postawę historyczna, zwłaszcza podczas 2 wojny św. Kto wspierał Hitlera, proszę poczytać. O syjonizmie proszę poczytać. Organizacja Betar proszę poczytać. Itd itd. To oni nie my powinni się wstydzić. My możemy jako naród być dumni. Tej dumy nikt nam nie zabierze jako naród, nawet ktoś taki który tu próbuje bronić Żydów.

do poprzednika (2018-09-11 22:28:19)

Poczytaj trochę nieoczytany człeku o bandzie żydowskiej braci bielskich co wymordowali polskich mieszkańców wsi Naliboki i Koniuchy. Poczytaj o żydowskich kolaborantach z ul. Leszna i tzw Zagiew to zobaczysz prawdę o postawie tej nacji. Nie pisz co robiła garstka Polaków na tle postawy Zydów. Poczytaj jak policj żydowska i Judenraty pomagały w Holocauscie. Wtedy podyskutujemy nieuku

do poprzednika: (2018-09-11 20:54:28)

jesteś jaśnie oświecony i tępy: Żydzi od zawsze byli w Polsce traktowani jak barachło za przyzwoleniem panującej władzy i religii. Gdyby Pani Irena Kirszensztajn-Szewińska żyła w katofaszystowskim dominium przed II Wojną Światową to ze względu na pochodzenie musiałaby stać na wykładach bo inaczej byłaby bita przez gierojów z ONR-u (Obraz Nędzy i Rozpaczy jak kiedyś podsumował to znany literat albo dzisiejsza wersja Onanizm Naszą Radością), działo się to przy biernej postawie władz uczelni i Granatowej Policji. Poczytaj sobie ciemnogrodzie jak w czasie wojny polscy policjanci wymordowali pod Dąbrową Tarnowską prawie setkę Żydów, a jest taka wieś pod Staszowem gdzie motykami zatłuczono żydowskie dzieci, które głodne wyszły z lasu i zjadły ziemniaki przeznaczone dla świń. Moja znajoma pochodząca spod Wiślicy dokładnie 7 lat temu odebrała za nieżyjącego dziadka medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a dlatego dopiero teraz bo w czasie wojny dziadek ukrywał 3 Żydów, wtedy wydaliby go sąsiedzi dla zysku, po wojnie też bo wszyscy myśleliby, że się wzbogacił. Sprawa wyszła na jaw dopiero w Izraelu. A obecność Żydów w bezpiece, byli oni wszędzie, a najwięcej w armii USA.

drago (2018-09-11 20:48:27)

Kochajmy się jak bracia ale liczny się jak żydzi.

drago (2018-09-11 20:48:14)

Kochajmy się jak bracia ale liczny się jak żydzi.

drago (2018-09-11 20:47:05)

Kochajmy się jak bracia ale liczny się jak żydzi.

(2018-09-11 17:39:51)

A wspomniano o zdradach żydów w czasie kilkuset letniej ich historii pobytu w naszym kraju, CZy wspomniano o ich roli w 1939 r na kresach wschodnich jak wskazywali NKWD naszych rodaków których trzeba zgładzić lub wywieźć na Sybir.. Wspomniano o ich nadreprezentacji w aparacie UB mordującym zołnierzy AK. Może o tym zrobicie spotkanie a nie taka WAZELINA jak to. WSTYD

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Restauracja Bristol Art. & Medical SPA - imprezy okolicznościowe

1 Maja 1, 28-100 Busko Zdrój

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - transmisja w Ponidzie.TV

Już dziś o godzinie 17.00 rozpocznie się XII edycja Ogólnopolskiego...

Jubileusz 30-lecia Publicznego Przedszkola Nr 3 w Busku-Zdroju (foto/wkrótce video)

12 maja w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, odbyła się uroczystość...

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych 2019 (foto/nowe video)

W niedzielę, 12 maja 2019 roku w Szańcu, koło Buska-Zdroju, odbył...

Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona w Nowym Korczynie

W ramach porozumienia Burmistrza Miasta i Gminy Nowy Korczyn...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2019-05-25 11:49:41

Szukam Pracy

Dodano: 2019-05-25 11:49:32

Szukam Pracy

Dodano: 2019-05-25 11:49:17

Szukam Pracy

Dodano: 2019-05-25 11:22:18

Sprzedam Mieszkanie I piętro 3 pokoje Sikorskiego

Dodano: 2019-05-25 11:12:41

Kucharz / pomoc kuchenna / Szef zmiany

Dodano: 2019-05-25 11:10:35

Działka rolna.

Dodano: 2019-05-25 10:52:58

Doradca Klienta

Dodano: 2019-05-25 10:48:35

układanie płytek

Dodano: 2019-05-25 08:42:59

Kawalerka do wynajecia

Dodano: 2019-05-25 05:42:33

Polonez