Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Szkolny Przegląd Teatrzyków w PSP Nr 3 w Busku - Zdroju (foto)

Dodał: Milena Data: 2019-06-14 10:27:01 (czytane: 2586)

28 maja 2019 roku, w BSCK odbył się Szkolny Przegląd Teatrzyków. Talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie klas drugich i klasa trzecia Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Busku-Zdroju.Dzieci wystąpiły w pięknych, przygotowanych specjalnie na występy strojach, wcielając się w role bohaterów legend. W tym roku każda klasa prezentowała jedną wybraną polską legendę.


pp3_025.jpg

Uczniowie klasy II a przedstawili teatrzyk, oparty na motywach popularnej legendy "Pan Twardowski" Adama Mickiewicza. Opowiada ona o tytułowym bohaterze, który marząc o bogactwie i "lenistwie błogim" decyduje się sprzedać duszę diabłu. Niestety, w końcu musi wywiązać się z zapisów zawartych w cyrografie, co ze zrozumiałych względów nie budzi jego zachwytu. Biorąc pod uwagę fakt, że nie był "w ciemię bity" znalazł w cyrografie możliwość uniknięcia kary - trzy prace, które musiał wykonać demoniczny Mefistofeles. Pierwsze dwa zadania diabeł wykonał bez większego problemu, a trudność pojawiła się dopiero przy ostatnim, po słowach: "Niech przez ten rok Twardowska z tobą jak z mężem zostanie". Tego Mefistofeles podjąć się nie mógł  i "dotąd jak czmycha, tak czmycha". Do oryginalnej legendy, Pani Marzena Chodór - wychowawczyni klasy - wprowadziła zmiany, dzięki którym pojawiło się więcej humoru, tańca i śpiewu. Dziewczynki, aby zobrazować "tańce, hulanki i swawole" zaprezentowały żywiołowego kankana. Uczeń grający Pana Twardowskiego wraz z zespołem zaśpiewali "Gdybym był bogaczem", ponadto diabełki kusiły bohatera śpiewając "Money, money" Abby. Twardowski uciekał w rytm "Różowej Pantery", a Mefistofeles  Benny Hilla. Mama Twardowskiego pojawiła się z etopiryną, a głównym atrybutem pani Twardowskiej był okazały wałek, który wzbudził zrozumiały niepokój diabłów. Rozczarowane ich niemęską postawą dziewczynki podkreśliły śpiewając przebój Danuty Rinn "Gdzie te chłopy", a zdecydowana feministka Twardowska wraz z pozostałymi przedstawicielkami płci pięknej brawurowo zaśpiewały na zakończenie występu "O mnie się nie martw".

Klasa 2b zaprezentowała legendę pt."Wars i Sawa", która mówi o ubogim rybaku - Warsie, oraz jego żonie Sarze. Mężczyzna został obdarowany  przez króla ziemią nad Wisłą. Potem  założył w tym miejscu gród: Warszawę, która - rozrastając się - po kilku wiekach stała się stolicą Polski. Uczniów przygotowała do występu wychowawczyni pani Magdalena Styczeń. Występ uwieńczyła pieśń "Płynie Wisła płynie".

 Z kolei uczniowie klasy 2c pod opieką pani Moniki Wiktorowskiej - Śledź przedstawili inscenizację "Legendy o Bazyliszku". Przedstawienie było oparte na wybranych fragmentach znanej warszawskiej legendy, w której Bazyliszek zabijał wzrokiem swe ofiary. W końcu został pokonany własną bronią i zginął spoglądając na swoje lustrzane odbicie. W spektaklu zaprezentowano dwie piosenki, śpiewane przez następujące uczennice: Julię Bąk, Maję Moskal i Marcelinę Więckowską. Do pierwszej piosenki  - "Mam tę moc" -  w solowym tańcu wystąpiła Julia Matus. Do drugiej piosenki pt. "Ballada o Bazyliszku" układ taneczny   wykonała grupa dziewczynek w składzie: Laura Fabisiak - Rąpel (Bazyliszek), Maria Paluch(Magda), Ewa Szałas (Bożena).

Kolejna klasa 2d, pod opieką wychowawczyni pani Anny Żurek przedstawiła "Legendę o Smoku Wawelskim". Sztuka została przedstawiona w unowocześnionej wersji. Do inscenizacji wkradła się np. Magda Gessler, a w przedstawieniu wykorzystano podkłady muzyczne takie jak: :"Brunetki, blondynki", "Witaminki" czy melodia marszu Mendelsona. Uzdolnione wokalnie dziewczynki z klasy 2d zaprezentowały piękne piosenki. Mogliśmy podziwiać również klasowy taniec pt. "Smok Rock".

Historię smoka i dzielnego Szewczyka Dratewki przedstawili w pięknej, tradycyjnej wersji uczniowie klasy 3a. Wychowawczyni pani Anny Grzelec przygotowała swoich uczniów do inscenizacji legendy "O smoku wawelskim". Na szczególne uznanie zasługiwał układ taneczny wykonany przez dwie uczennice- Sarę Zdziebło oraz Julię Kubalę.

 29 maja w PSP nr 3 inscenizacje polskich legend przedstawiły także klasy pierwsze.
Klasa 1a pod opieką pani Eweliny Cmoch wystąpiła w przedstawieniu pt. "Smok ze smoczej jamy".

Klasa 1b zaprezentowała legendę "Wars i Sawa", a uczniów przygotowywała pani Alicja Michalska.

pp3_029.jpg

Z kolei klasa 1c przedstawiła legendę "Jak Pan Bóg górala stworzył". Uczniowie pracowali pod nadzorem pani Krystyny Nowak.

Wychowankowie pani Beaty Żelazko - klasa 1d - wystąpili w przedstawieniu " O smoku wawelskim".

Należy podkreślić, że nasi najmłodsi aktorzy zaprezentowali się znakomicie w czasie przedstawień, co zostało zauważone przez obecnych na występach władzach miasta: p. burmistrza Waldemara Sikorę oraz jego zastępcę p. Michała Marońskiego. Dziękujemy wychowawcom, rodzicom i uczniom za zaangażowanie. Występy były piękne, a nasi uczniowie dzięki nim pokochali występy, stali się jeszcze bardziej odważni i śmiali. Za rok widzimy się po raz kolejny na XX Szkolnym Przeglądzie Teatrzyków.

Opracowały: Anna Wesołowska, Marzena Chodór

Zdjęć w galerii: 96

Zobacz także

Rajd dla Haneczki - Fiatem 125p dookoła Polski - dziś w Busku-Zdroju!

Dodane: 2020-07-12 08:31 - Komentarze  (0)  czytane (644)

TAGI:Komentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.97.214

(2019-06-15 13:49:51)

Najlepsza zdecydowanie II a !!!

(2019-06-13 21:45:56)

SUPER!!!!

WM (2019-06-13 21:45:40)

No cóż... To były fantastyczne przedstawienia! Dzieci prezentowały się jak prawdziwi aktorzy. Nie będę pewnie niesamowicie obiektywna jak napiszę, że najbardziej zauroczył mnie teatrzyk klasy IIa. Co ich Pani namęczyła, to namęczyła :) Ale efekt końcowy był imponujący! Co ważne, każde dziecko miało swoje "pięć minut", nie był to teatrzyk jednego aktora. Dzieci pięknie recytowały, śpiewały i tańczyły. Pani Marzenko - SZACUNEK! Mój szczególny ulubieniec, to ten diabełek ze zdjęcia nr 20 :)))) Brawa dla wszystkich klas!

(2019-06-13 21:05:55)

Teatrzyki były przepiękne, moim zdaniem najlepiej zaprezrntwała się klasa II aKażda klasa była oryginalna. Podobała mi się teatrzyk klasy II c

Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Otwarte zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży 'Przywitanie Lata'

Starosta Buski oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Busku-Zdroju zapraszają na Otwarte zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży...