Wiadomości - Aktualności

230 mln cegieł rocznie w zakładzie koło Staszowa

: MCK Data: 2008-05-24 09:35:06 (czytane: 6453)

230 milionów cegieł rocznie będzie mógł wyprodukować zakład koncernu Wienerberger AG w Oleśnicy koło Staszowa. Inwestycja warta 35 mln euro ruszy w czerwcu. To także dobra wiadomość dla osób budujących dom, bo być może ceny cegieł nieco spadną.

Będzie to 20. zakład koncernu Wienerberger AG w Polsce, największego na świecie producenta cegieł. To także jedna z największych tego rodzaju fabryk w Polsce. Mają w niej powstawać pustaki porotherm. - Otwarcie zaplanowano na czerwiec - informuje Andrzej Stolarczyk, rzecznik prasowy obsługujący inwestora.


olesnica_koncern_cegly1.jpg
Fot. Jarosław Kubalski / AG


O lokalizacji zakładu w Oleśnicy zdecydowały przede wszystkim złoża surowca - ich wielkość obliczono na co najmniej 30 lat. Budowa, która kosztować ma ok. 35 mln euro, to element strategii rozwoju firmy. Dzięki tej inwestycji oraz zwiększeniu produkcji w Lęborku i Dobrem Wienerberger chce wytwarzać o 30 proc. cegieł więcej. Z oficjalnego komunikatu firmy wynika, że budowa to reakcja na boom na rynku budowlanym, który spowodował, że jeszcze niedawno klienci musieli zapisywać się na listy i czekać na towar, często importowany choćby z Niemiec czy Austrii.

Z inwestycji cieszy się Leszek Juda, wójt gminy Oleśnica. - Fabryka robi imponujące wrażenie. Zadaszono dwa hektary, kolejne 6 ha to składowisko gliny. To będzie największa fabryka nie tylko w gminie, ale w całej okolicy - mówi wójt. Zakład, który powstał na polach po PGR, zatrudniać będzie jednak tylko 60 osób. - Technologia bardzo poszła do przodu. Przedstawiciele inwestora mówili, że to będzie najnowocześniejszy zakład w Polsce i rzeczywiście niewiele przypomina tradycyjne cegielnie, w których większość prac wykonywano ręcznie. Dlatego też liczba zatrudnionych nie jest zbyt duża. Ale za to możemy liczyć na wpływy z podatków, opłat eksploatacyjnych - tłumaczy wójt. Czy taka produkcja nie będzie uciążliwa? - Problemem jest brak dobrych dróg. Ale dzięki większym wpływom z podatków mamy szansę na pozyskanie większej liczby środków unijnych, które będziemy mogli zainwestować w remonty i budowy dróg. Poza tym rozmawiamy z inwestorem nad poprawieniem infrastruktury drogowej. Na pewno ta inwestycja to same powody do radości - zapewnia wójt Juda.


marcin.sztandera@kielce.agora.plDla "Gazety"

Marzena Syczuk, rzeczniczka prasowa grupy Polskie Składy Budowlane

Wienerberger to rzeczywiście jeden z najpoważniejszych graczy na rynku i taka inwestycja może wpłynąć na ceny. Jak bardzo? Trudno jednoznacznie przewidzieć. Na pewno ubiegłoroczne szaleństwo cenowe mamy już za sobą. Ceny się ustabilizowały, a producenci odnawiają zapasy. Spodziewam się jednak, że uruchomienie nowej fabryki spowoduje, że mogą nadal spadać, ale jak bardzo, trudno teraz powiedzieć.

marc

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce

źródło:Gazeta

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.83.37