Wiadomości - Aktualności

Uroczystości pod Kopcem Kościuszki

: MCK Data: 2008-05-09 11:07:32 (czytane: 5169)

4 maja w Stopnicy odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Ludowego i Dnia Strażaka.

Od czterech lat ta środowiskowa uroczystość odbywa się po Kopcem Kościuszki w Mariampolu, miejscu upamiętniającym obozowanie jednego z oddziałów Tadeusza Kościuszki w drodze do Połańca w początku maja 1794 r.

Kopiec ziemny usypali w roku 1924 uczniowie stopnickich szkół, mieszkańcy Stopnicy i okolic na pamiątkę insurekcji kościuszkowskiej. Ziemię w to miejsce przynosili w parcianych woreczkach i wówczas była to głęboko patriotyczna inicjatywa, w którą zaangażowało się bardzo wiele osób. Do roku 1939 odbywały się tu lokalne uroczystości, spotkania rocznicowe, tu składano kwiaty w kolejne rocznice powstania kościuszkowskiego. Z biegiem czasu a szczególnie po II Wojnie Światowej nie konserwowany i nieco zapomniany kopiec zaczął niszczeć. Przed całkowitym unicestwieniem uratowały go podjęte działania ówczesnego sekretarza Gminnego Komitetu ZSL w Stopnicy Jerzego Cichonia, który skupił wokół siebie ludzi operatywnych, wiernych stopnickiej tradycji i historii, którzy wspólnie przystąpili do  prac renowacyjnych kopca, przywrócenia mu jego kształtu, obudowy z lat 30-tych XX wieku.
 

kopiec1a.jpg

 

kopiec2a.jpg


kopiec3a.jpg


kopiec4a.jpg

 

kopiec5a.jpg

 

kopiec6a.jpg

 

kopiec7a.jpg

 

kopiec8a.jpg


Odnowiony, uporządkowany z posadowioną kamienną tablicą i dużym krzyżem na jego szczycie został oddany społeczeństwu ziemi stopnickiej 7 czerwca 1987 roku w 193 rocznicę Powstania Kościuszkowskiego. Od czterech lat polową mszą świętą oddaje się tu hołd tym co żywią i bronią – chłopom polskim, których u swojego boku do końca mimo nadchodzącej klęski powstania miał naczelnik Tadeusz Kościuszko. Tu corocznie na początku maja stają poczty sztandarowe ludowców, strażaków, kombatantów, przychodzą na spotkanie ci, którym nie obcy jest trud rolniczej pracy a słowa Polska, naród polski, ziemia ojczysta nie są pustymi słowami.

Tegoroczne uroczystości z konieczności odbyły się w murach świątyni – kościoła parafialnego w Stopnicy gdyż ulewny deszcz uniemożliwił odprawienie mszy polowej w Mariampolu. Wzięli w niej udział eurodeputowany Czesław Siekierski, poseł na sejm RP Andrzej Pałys, marszałek województwa Adam Jarubas, przedstawiciele władz samorządowych powiatu ze starostą Jerzym Kolarzem i gminy z przewodniczącym rady Krzysztofem Tułakiem i wójtem Ryszardem Zychem, członkowie PSL z prezesem Cezarym Borowcem, strażacy ze Stopnicy, Bosowic, Czyżowa, Mietla, Smogorzowa i Suchowoli, przedstawiciele straży z sąsiednich gmin, poczty sztandarowe stopnickich szkół i związków kombatanckich, mieszkańcy gminy Stopnica i gmin okolicznych. Intencyjną mszę świętą odprawili ks. prałat Zdzisław Wójcik i ks. rektor Sławomir Kamiński. Po niej delegacje uczestników święta udały się pod kopiec Kościuszki, gdzie w strugach deszczu złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów.

 

Robert Gwóźdź

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.83.37