Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Uroczystość pod obeliskiem w Piasku Wielkim

Dodał: Milena Data: 2016-09-06 15:07:27 (czytane: 6116)

4 września miała miejsce coroczna uroczystości przy pamiątkowym obelisku „Ku pamięci walk o chłopskie prawa” w Piasku Wielkim gmina Nowy Korczyn.

REALNET - poligrafia, reklama internetowa
www.realnet.pl,wizytówki,klepsydry,zaproszenia,druki,firmowe,przepisywanie,prace,drukowanie,wydruki,skanowanie,strony,internetowe,reklama,internetowa,strony,zaproszenie,klepsydra,wizytówka  www,reklamówki,druk,laserowy,internet,kawiarnia,klub,kafejka,

ul. Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka
www.inntax.pl,Biuro rachunkowe, busko księgowość, księgowe, rachunkowość, kadry, płace, rozliczenia, nfz, pit, vat,cit, usługi informatyczne, strony, www,

ul. Partyzantów 78. 28-100, Busko-ZdrójJej uczestnikami byli mieszkańcy Piasku Wielkiego i gminy Nowy Korczyn, delegacje gmin powiatu buskiego, poczty sztandarowe kół Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, szkół, młodzież szkolna, posłowie na Sejm RP Krzysztof Lipiec i Krystian Jarubas, władze samorządowe gminy, powiatu z członkiem Zarządu Powiatu Robertem Gwoździem i wójtem Pawłem Zagają na czele.

Rocznicowe spotkania w tym miejscu przenoszą w kolejne lata pamięć o manifestacji chłopskiej 3 września 1933 roku z udziałem prezesa Stronnictwa Ludowego Wincentego Witosa krwawo spacyfikowanej przez władze sanacyjne. Są też miejscem wyrażania opinii, składania postulatów środowiska chłopskiego kierowanego do rządzących w sprawach wsi i rolnictwa. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod obeliskiem przez parlamentarzystów, delegacje samorządów, organizacji, szkół w wystąpieniach gości spotkania dominowały akcenty podkreślające rolę wsi w budowaniu siły Polski we wszystkich jej zakresach.

obelisk_016.jpg

obelisk_006.jpg

Poseł Krzysztof Lipiec przeprosił ludzi wsi za ostatnie osiem lat deprecjonowania tego środowiska przez rządzącą Platformę Obywatelską. Chłop polski zachował w najtrudniejszych czasach ziemię, religię i tożsamość narodową. Te trzy wartości są podstawą tworzenia państwa, o które należy dbać a polskiej wsi oddać szacunek za ich pielęgnowanie, co moja formacja polityczna i rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się odbudować po poprzedniej ekipie.

O znaczeniu w strukturze państwa obszarów pozamiejskich mówił poseł Krystian Jarubas odnosząc się do zdarzenia z 1933 roku, które jest jednym z ważnych przesłań dla Polskiego Stronnictwa Ludowego wyznaczającego jego działanie na obecnej scenie politycznej w podniesieniu rangi i roli wsi w dzisiejszej polskiej rzeczywistości. O potrzebie współpracy parlamentu, rządu, samorządów w odniesieniu do rolnictwa mówił przedstawiciel Zarządu Powiatowego PSL Grzegorz Lasak. Podobnie jak dobra pogoda przy zbiorze płodów rolnych, dobra współpraca i zrozumienie specyfiki rolnictwa potrzebne jest w ustabilizowaniu warunków produkcji i zbytu oraz jej opłacalności. Fascynacja tanią żywnością z zachodu powinna odejść w przeszłość na rzecz tego, co daje polska ziemia.

Tegoroczną, uroczystą mszę rocznicową wydarzeń z 1933 roku odprawił proboszcz parafii Piasek Wielki ks. Sławomir Dalczyński uczestnicząc wraz ze zgromadzoną grupą parafian w dalszej, świeckiej części spotkania. W specjalnym, przygotowanym na tą okoliczność programie artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Korczynie i doskonale podkreślającej klimat tej uroczystości w muzycznej oprawie siostry - Katarzyna i Aleksandra Cerazy.

obelisk_053.jpg

obelisk_055.jpg

Przypomnijmy fakty z roku 1933: Zarząd Powiatowy Stronnictwa Ludowego w Stopnicy postanowił zorganizować 3 września 1933 roku dożynki w Piasku Wielkim. Na tą uroczystość zaproszony został prezes SL Wincenty Witos. Ówczesne władze obawiając się jego przyjazdu – przywódcy chłopów, byłego więźnia brzeskiego nie wydały zgody na organizację tej uroczystości. Urzędowe pismo informujące o odmowie zezwolenia organizatorzy otrzymali w ostatniej chwili i już nie byli w stanie odwołać przyjazdu wielu grup włościańskich z całego Ponidzia. Mimo przeszkód, jakie stawiała policja na to chłopskie święto przybyło do Piasku około dziesięciu tysięcy osób. Zgromadzenie zostało otoczone policyjnym kordonem.

Na żądanie ówczesnego wicestarosty poseł Stanisław Araszkiewicz – prezes Zarządu Powiatowego Stronnictwa zaapelował do zebranych, aby spokojnie wrócili do swoich domów. Wówczas ktoś z tłumu zaintonował pieśń „Gdy naród do boju …”, którą podchwycili kolejni z dożynkowych delegacji i zaraz potem całe kilkunastotysięczne zgromadzenie śpiewało pieśń jednym chórem. Z tłumu zaczęły padać antyrządowe okrzyki, zaczęły się przepychanki, zamieszanie spowodowane działaniami wtopionych między delegacje dożynkowe prowokatorów. Nastąpiła interwencja policji, która do rozpędzenia zgromadzenia użyła pałek a potem broni palnej. Zginął postrzelony Aleksy Sokołowski ze wsi Młyny, kilkunastu manifestantów zostało rannych a duża grupa uczestników dożynek dotkliwie pobita. Aresztowano dziesięć osób, których proces, głośny w całej Polsce odbył się przed Sądem Grodzkim w Busku-Zdroju. Obwinionych bronił znany działacz ludowy, adwokat Bolesław Babski.

Po trwającej trzy dni rozprawie sąd skazał Teofila Bogdalskiego z Piasku Wielkiego na 5 lat więzienia, Stanisława Króla ze Strożysk na 2 lata więzienia, Wincentego Kasprzyka z Chotelka na rok więzienia, Jana Skrzypka z Siesławic na sześć miesięcy więzienia, pozostałych z tej dziesiątki uniewinniono i zwolniono z więzienia gdzie przebywali blisko trzy miesiące. Sprawy przeciwko uczestnikom manifestacji toczyły się też przed sądami w Stopnicy i Szydłowie. Kiedy rozpoczęła się pacyfikacja oddziałów policji manifestacji chłopi osłaniali opuszczającego Piasek Wielki Witosa transportując go najpierw do Łęki a potem do Nowego Korczyna gdzie zatrzymał się w domu ludowca Franciszka Borka. Niewiele mieli czasu na odpoczynek gdyż przybyły goniec zostawił wiadomość, że śladem Witosa podąża policja.

Wówczas miejscowi chłopi szybko postarali się o łódź i bezpiecznie przewieźli go na drugi brzeg Wisły do Małopolski udaremniając tym schwytanie i aresztowanie prezesa. W pięćdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń 22 maja 1983 roku w Piasku Wielkim odbyło się Wojewódzkie Święto Ludowe, podczas którego w parku przyszkolnym obok kościoła parafialnego został odsłonięty obelisk z czerwonego piaskowca upamiętniający wydarzenie z 3 września 1933 roku. Od tego momentu każdego roku odbywa się tu organizowana przez środowisko ludowców patriotyczna uroczystość stanowiąca ważne wydarzenie w kalendarzu obchodów historycznych faktów w gminie i powiecie.

tekst i foto: Robert Gwóźdź


Reklama.

Zdjęć w galerii: 66

Tagi: obelisk   uroczystość   piasek wielki  

Zobacz także

Beata Kozidrak & Bajm na kieleckiej Kadzielni. Wkrótce KONKURS: Do wygrania podwójne zaproszenia!

Dodane: 2018-06-19 19:00 - Komentarze  (0)  czytane (9400)

TAGI: Beata Kozidrak, Bajm , koncert, kadzielniaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.247.119

Pls -Pis (2016-09-10 08:55:03)

Podajmy sobie ręce w zabawie i w piosence

(2016-09-10 08:48:40)

Mówicie co chcecie Pan Paweł moim zdaniem wygląda na dobrego człowieka .

Ku zadumie i przestrodze: (2016-09-07 21:07:30)

W II RP do demonstrantów strzelano rutynowo: w latach 1932-1937 od kul Policji rocznie ginęło od 130 do 157 osób. Zero opieki zdrowotnej, zero zainteresowania państwa zwalczaniem analfabetyzmu, bo i po co chłop miał się dowiedzieć, że nie musi żyć jak zwierzę. Prawie 40% budżetu szło na armię, która i tak nie była nas w stanie obronić przed potęgami ze wschodu i zachodu. Dzisiaj bohaterami są ci, którzy po wojnie palili wsie, mordowali chłopów, którzy ośmielili wziąć ziemię dziedzica (na której ich przodkowie odrabiali pańszczyznę przez kilkaset lat), geodetów, żołnierzy i milicjantów z których wielu zakończyło szlak bojowy w Berlinie. W jednej z miejscowości naszego powiatu położonej blisko Chmielnika może jeszcze żyje kilka osób albo ich dzieci, które są w stanie opowiedzieć, co NSZ-cy zrobili z kilkunastoletnim bratem partyzanta Batalionów Chłopskich, oczywiście działo się to w czasie okupacji. I na koniec dodam jeszcze, że każdy który zginął w walce z okupantem bez względu na to z jakiej był partii powinno się go uhonorować, a tak nie będzie o czym przekonacie się niedługo.

do Historyk (2016-09-07 19:01:08)

Słuszne i prawdziwe słowa.

.. (2016-09-07 16:40:13)

partia PSL wybuduje Wam w Piasku Wielkim lokalny szpital. Obok powstanie cmentarz z bezpłatnymi pochówkami.

.. (2016-09-07 16:36:55)

naród z partią, partia z narodem.

Historyk (2016-09-07 12:18:56)

Piękna historia, ale zapewne nie wszyscy spadkobiercy Stronnictwa Ludowego wiedzą kim był Franciszek Borek. Tak się składa, że Jego wnukiem jest jedyny Radny opozycyjny gminy Nowy Korczyn Pan Edward Ragan. Historia zatoczyła koło. Dziadek został spałowany i pogoniony przez ówczesną władzę podczas manifestacji w Piasku Wielkim przed II wojną światową.Teraz Jego wnuk walczy o obecną władzą , która mieni się jako następca tradycji Wincentego Witosa..............tak było i tak jest Panie Zagaja.

więcej

Restauracje

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

Zamek Dersława- Restauracja Gościniec

Al. Mickiewicza 18, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju

Oferty sponsorowane

Zjazd Absolwentów I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju (nowe foto/video)

W miniony weekend w Busku-Zdroju odbyła się jubileuszowa IX edycja...

Beata Kozidrak & Bajm na kieleckiej Kadzielni. Wkrótce KONKURS: Do wygrania podwójne zaproszenia!

Beata Kozidrak & Bajm z okazji 40-lecia zespołu wystąpią w sobotę,...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2018-06-20 15:00:04

Przerosły Cie wydatki lub raty- skorzystaj z Nasz...

Dodano: 2018-06-20 14:43:21

Shih Tzu szczeniaki

Dodano: 2018-06-20 14:24:32

kupie mieszkanie

Dodano: 2018-06-20 14:18:59

Praca od zaraz

Dodano: 2018-06-20 13:49:55

Golf V 1.9 Tdi 145ps

Dodano: 2018-06-20 13:23:07

Praca

Dodano: 2018-06-20 12:38:03

Działka w owczarach

Dodano: 2018-06-20 12:31:02

CHWILÓWKI I RATALNE POŻYCZKI

Dodano: 2018-06-20 12:20:41

oddam siano za skoszenie ekologiczne !!!!!!!!!!!!

Dodano: 2018-06-20 12:10:12

POŻYCZKI