Upadłość konsumencka i upadłość małej firmy w kryzysie COVID-19. Jak ochronić swój majątek?

Dodał: Marta Data: 2020-09-14 13:04:10 (czytane: 3923)

Trudno dziś ocenić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wciąż jest na to za wcześnie. COVID-19 wyrządził jednak ogromne szkody, powstałe w związku z wprowadzeniem przez rząd obostrzeń sanitarnych.

Niepewna sytuacja wpędziła wiele osób i firm w kłopoty finansowe, których skutkiem może być utrata całego majątku. Sposobem na uniknięcie narastających długów może być upadłość konsumencka lub upadłość firmy.

 

Zobacz

Sytuacja gospodarcza przed i po kryzysie – powolna droga do normalności

Zanim nadszedł koronawirus, sytuacja gospodarcza sprzyjała inwestycjom. Wzrost gospodarczy pozwalał rozwijać przedsiębiorstwo. Bankructwo firmy z dnia na dzień wydawało się czymś nieprawdopodobnym. Powstawały nowe biznesy, na których start często zaciągano kredyty bankowe. Również konsumenci chętnie zaciągali pożyczki w bankach lub w innych instytucjach pożyczkowych. Nawet jeśli pieniądze były przeznaczane na cele konsumpcyjne, czy na przykład wyposażenie mieszkania, zakup lub budowę domu, to nie było obaw o spłatę zobowiązań. Sytuacja finansowa wydawała się stabilna.

Niestety, pandemia koronawirusa sparaliżowała całe branże, np. turystykę czy gastronomię. Firmy utraciły rynki zbytu. Świadczenie usług okazało się niemożliwe. W niektórych wypadkach czasowe zawieszenie działalności doprowadziło do wzrostu zadłużenia, a na koniec do utraty płynności finansowej. Koronawirus zmniejszył dochody firm, ale wydatki pozostały – chociażby wynagrodzenia pracownicze czy obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Firmy zostały zmuszone do cięcia kosztów, zwalniania pracowników, w ostateczności nawet do zamknięcia i likwidacji. Widmo utraty majątku dotknęło zarówno przedsiębiorstwa, jak i zwykłe osoby fizyczne, które nagle straciły źródło utrzymania.

Choć recesja w Polsce jest niższa niż w innych krajach, to i tak kryzys finansowy dotknął ogromną liczbę przedsiębiorców i konsumentów. Jeszcze w marcu, kwietniu i w maju, kiedy zostały wprowadzone największe obostrzenia, mówiło się, że koronawirus wpłynął na działalność nawet 90% firm. W kwietniu według Polskiego Instytutu Ekonomicznego nawet 30% przedsiębiorstw planowało redukcję zatrudnienia. Co ważne, w czerwcu z takim krokiem liczyło się już tylko 5% firm. Sytuacja więc się poprawia. Można to też dostrzec, obserwując poziom bezrobocia. Choć w województwie świętokrzyskim w lipcu wynosi on 8,6%, to wreszcie po miesiącach pandemii skala wzrostu uległa zahamowaniu, a w niektórych powiatach stopa bezrobocia nawet spadła (np. w powiecie kieleckim czy pińczowskim). Przyczyniły się do tego tarcza antykryzysowa i programy pomocowe. Nie zawsze mogą one jednak pomóc i czasem ogłoszenie upadłości to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Upadłość konsumencka na kłopoty osób fizycznych

Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Celem tej procedury jest zarówno oddłużenie konsumenta, jak i umożliwienie w jak największym stopniu odzyskania należności przez wierzycieli. Dzięki upadłości konsumenckiej można kompleksowo rozwiązać problem zadłużenia: na ile jest to możliwe- spłacić wierzycieli (w niektórych przypadkach zobowiązania mogą zostać umorzone w całości) i dostać szansę na nowy start. Procedura upadłościowa zostaje wszczęta po złożeniu do Sądu przez zadłużoną osobę wniosku o ogłoszenie upadłości. Do ogłoszenia upadłości wystarczy samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, a niewypłacalność musi mieć charakter trwały. Sąd na wstępnie nie bada przyczyn niewypłacalności.

Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie warto nadmiernie czekać, zaciągając kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, gdyż to prowadzi tylko i wyłącznie do zapętlenia się w spiralę zadłużenia. Warto pamiętać, że każdy wniosek o upadłość konsumencką Sąd ocenia w sposób indywidualny. Musi on być dobrze udokumentowany i opisany, dlatego warto poprosić o pomoc specjalistów. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej z firmą Wertus to gwarancja sprawnego przeprowadzenia całego procesu.

Upadłość małej firmy – gdzie szukać pomocy?

Groźba niewypłacalności dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale i osób prowadzących własną działalność gospodarczą, czy małych przedsiębiorstw. Upadłość firm jednoosobowych i małych firm może dziś być również skutkiem ograniczeń związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Mimo, że przepisy wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej uprościły proces ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, warto szukać doradcy w tym zakresie. Można przeprowadzić proces upadłości przedsiębiorcy także z pomocą firmy Wertus. Specjaliści z zakresu prawa upadłościowego pomogą w złożeniu wniosku i skompletowaniu wymaganych dokumentów.

Jeśli Twojej firmie grozi niewypłacalność, ale widzisz szansę na przezwyciężenie kryzysu finansowego, dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. To pierwszy krok do ratowania firmy i uchronienia jej przed bankructwem. Wdrożenie procedur restrukturyzacyjnych od samego początku daje wymierne korzyści i firma może liczyć na wiele udogodnień związanych z tym typem postępowania m.in. redukcję zadłużenia, wstrzymanie egzekucji, umorzenie odsetek. Zadłużone firmy porozumiewają się ze wszystkimi wierzycielami jednocześnie, co znacznie ułatwia cały proces.

Dzięki tarczy antykryzysowej 4.0 zadłużeni przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, charakteryzującego się wieloma zaletami, przede wszystkim szybkością całego procesu (całe postępowanie musi trwać nie dłużej niż cztery miesiące) oraz pozasądowym charakterem (Sąd pełni tylko funkcję ochronną). Krótko mówiąc, przedsiębiorstwa znajdujące się w tarapatach finansowych wywołanych skutkami pandemii koronawirusa mogą bez udziału Sądu szybciej porozumieć się ze swoimi wierzycielami przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie z uwagi na czasochłonność dotychczasowych procedur sądowych.

Firma Wertus specjalizuje się w prawie restrukturyzacyjnym i zapewnia pomoc prawną na każdym etapie postępowania. Naszym celem jest pomoc każdemu przedsiębiorstwu borykającemu się z problemami finansowymi i uchronienie go przed upadłością. Pomożemy Twojej firmie stworzyć plan działania i wdrożyć procedury restrukturyzacyjne.

/Artykuł zewnętrzny/

REKLAMA

Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7



Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 21:43:34

Urocza Gosia Szuka Faceta

Dodano: 2024-03-28 21:20:46

Sprzedam samochód osobowy Suzuki Liana

Dodano: 2024-03-28 19:40:51

ziemniaki wielkosć sadzeniaka lord denar bellaros...

Dodano: 2024-03-28 18:43:20

Luźne Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 18:02:27

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ

Dodano: 2024-03-28 15:43:16

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów