Turniej Małego Smoka (foto)

Dodał: Milena Data: 2018-10-15 16:47:54 (czytane: 12311)

W sobotę, 13 października 2018 roku na hali sportowej w Samorządowym Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju, odbyła się 4. edycja Turnieju Małego Smoka. Zawody zorganizowane zostały przez Buski Klub Kung-Fu „Yantai".

Głównym pomysłodawcą i inicjatorem takiego przedsięwzięcia był prezes Buskiego klubu Kung-Fu „Yantai” – Andrzej Cupryjak-Socha. W zawodach wzięło udział 54 zawodników z Gdyni, Wrocławia, Tarnowa, Wieliczki, Kraków oraz Buska-Zdroju. Turniej został przeprowadzony z podziałem na 36 konkurencje zgodnie z kategorią wiekową oraz stopniem zaawansowania. Turniej odbył się pod patronatem Starosty powiatu Buskiego Jerzego Kolarza oraz Burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemara Sikory i Polskiego Związku Wushu. Dość dobrze zaprezentowali się młodzi zawodnicy Buskiego klubu Kung Fu „Yantai”, zdobywając łącznie 18 medali (3 złote, 8 srebrnych oraz 7 brązowych).

W konkurencji form ręcznych północnych oraz form z bronią różną 10-13 lat, złote medale wywalczyła Antonina Stefańska. Był to bardzo dobry występ tej młodej zawodniczki. Wszystko dzięki dobremu przygotowaniu i zachowaniu spokoju podczas występu.

Dobry występ zaliczył również Wit Kłuskiewicz, który zdobył całe spektrum medali. Zaczynając od pierwszego miejsca w formach ręcznych północnych chłopców 10-12 lat, drugiego miejsca w formach z bronią krótką chłopców 10-12 lat i na trzecim miejscu kończąc w formach z bronią różną 10-13 lat.
Nasz najstarszy zawodnik, który zawsze potrafi poprawić humor w grupie, Wojciech Ziółek zdobył dwa srebrne medale w kategoriach: formy ręczne 16-18 lat i formy z bronią różną 17-18 lat. Udało mu się też wywalczyć trzecie miejsce w formach z kijem 16–18 lat.
Franciszek Stefański, jeden z bardziej obiecujących zawodników naszego klubu sięgnął dwa razy po srebrny medal: formy z bronią różną chłopcy 14-16 lat i formy z włócznią 16-18 lat. Zdobył także brązowy medal w formach ręcznych 16-18 lat.

Agata Godula zaprezentowała dobry poziom na tych zawodach, zdobywając srebro w formach ręcznych dziewcząt 11-12 lat i dwa razy brąz w formach z kijem dziewczyn 11-12 lat i w formach z bronią różną dziewczyn 10 -13 lat.

Amelia Marońska i Ania Ozgowicz, nasze dwie debiutantki mimo początkowego stresu zaliczyły bardzo dobry pierwszy występ na turnieju. Amelia zdobyła w swojej kategorii, formy ręczne północne 7-8 lat, drugie miejsce, a Ania w formach ręcznych północnych dziewcząt 11-12 lat trzecie.

Ostatnie z medali przyniosło nam dwoje z naszych młodszych stażem zawodników. Hania Makowska, która pokazała, na co ją stać w formach ręcznych północnych dziewczyn 9-10 lat zdobywając srebro i Mikołaj Ozgowicz, który wywalczył trzecie miejsce w formach ręcznych północnych chłopców 10-12 lat.

Pierwsze kroki na turnieju postawił także nasz reprezentant Mikołaj Kucharski. Mimo iż zajął czwarte miejsce, to doświadczenie, które zdobył podczas występu, na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze startu naszych zawodników. Oprócz dobrego przygotowania pokazali oni wolę walki, wspierali się wzajemnie i przede wszystkim potrafili się dobrze bawić mimo stresu związanego z występami. Na zaznaczenie zasługuję fakt, że formę z Miao Dao (szabla dwuręczna) nasi zawodnicy nauczyli się na warsztatach we wrześniu przeprowadzonych przez Shi xiong Pawła Rogalskiego, brata gong-fu prezesa Buskiego klubu Kung-Fu „Yantai". Paweł Rogalski przyjechał do buska na zaproszenie Shifu Andrzeja Cypryjaka-Sochy i pod jego okiem nasi zawodnicy uczyli się formy z dwuręczną szablą, którą potem przez cały miesiąc szlifowali pod okiem naszego nauczyciela, co zaowocowało 5 medalami w tej kategorii.

Jesteśmy też wdzięczni każdej ze szkół, które odwiedziły nas w sobotę. Shaolin Gdynia, Targos Kwon Wrocław, UKS Tarnów, Choy Lee Fut Kraków, Lung Wieliczka, dziękujemy, że zaszczyciliście nas swoją obecnością i występami na tak wysokim poziomie.

W kwestii przygotowania nie zawiedli rodzice zawodników, którzy pomagali przy organizacji i jak zwykle przygotowali masę pysznych ciast i czegoś na ząb. Starsi uczniowie klubu, osoby, które przyjechały pomóc przy obsłudze turnieju i wszyscy ci, którzy włożyli troszeczkę serca w te zawody, jesteście mistrzami świata. Bez was ten turniej nie miałby miejsca.

Chciałbym bardzo podziękować moim zawodnikom za dobry występ, teraz przed nami za 4 tygodnie start w Pucharze Polski „WUSHU” w Krakowie. Szczególnie dziękuje wspaniałym rodzicom oraz wszystkim pomagającym mi osobom-TO WIELKI ZASZCZYT SPOTKAĆ NA MOJEJ DRODZE TAK WSPANIAŁYCH LUDZI... Dziękuje Panu Mieczysławowi Sas, Jarosławowi Grabdzie, drukarni Stemag, Panu Staroście Powiatu Buskiego Jerzemu Kolarzowi, Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemarowi Sikorze. Bardzo chciałbym podziękować Dyrektorowi Buskiego Samorządowego Gimnazjum w Busku-Zdroju mgr. Andrzejowi Skuberze, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej mgr. Markowi Madetko. Bez waszej pomocy turniej nie mógłby się odbyć – tak skomentował zawody prezes i trener Buskiego Klubu Kung-fu YANTAI Andrzej Cupryjak-Socha.

Zadanie częściowo było współfinansowane z dotacji Urzędu Miasta i Gminy.