Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Trzy dni z piosenką Mirka Breguły i zespołu Universe (nowe video)

Dodał: Milena Data: 2017-12-06 14:15:13 (czytane: 21260)

Zakończyła się jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, a poświęcona w tym roku twórczości Mirka Breguły.Nie wszystkim wiadomo, że ten znany lider zespołu Universe, to także poeta, kompozytor, aranżer i gitarzysta, którego 10 rocznica śmierci minęła właśnie 2 listopada br. Organizatorzy zaprosili na tegoroczny turniej Jego syna Tomasza oraz siostrę Beatę Haładus. Gościem honorowym był także Henryk Czich – przyjaciel Mirka, współzałożyciel zespołu i obecny jego lider. Ci goście zasiedli właśnie w Jury, podobnie jak sponsorzy Turnieju: Anna Karwat- Prezes Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju, Tomasz Banach – Dyrektor oddziału Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju  i Marcin Nurek- Dyrektor sanatorium Marconi. Tegorocznej edycji towarzyszyło motto zaczerpnięte z jednej z piosenek Mirka Breguły: „Lubię być tam, gdzie wciąż słychać śpiew, gdzie wszystkim wystarcza miłość”. Patronatem honorowym tradycyjnie objęli imprezę: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski  Kurator Oświaty, Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój i Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., które było współorganizatorem wydarzenia. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Świętokrzyska, TVP3 Kielce, Telewizja Ponidzie, Echo Dnia, Radio Kielce, Tygodnik Ponidzia, Milart Studio i portal busko.com.pl.

breguly.JPG

breguly1.JPG

TURNIEJOWA RETROSPEKCJA
Po powitaniu kwiatami zaproszonych Gości i wręczeniu pamiątkowych grawertonów sponsorom- przedstawicielom:  Zakładu Kotlarskiego SAS, Banku Spółdzielczego oraz Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego, została też przypomniana historia dotychczasowych Turniejów. Małgorzata Bębenek - pomysłodawczyni i koordynator wszystkich dotychczasowych edycji, wspomniała o początkach: „Herbertiadzie” i zaproszeniu na nią żony Zbigniewa Herberta, pani Katarzyny Herbertowej, „Stachuriadzie”, „Grechutiadzie” i patronacie honorowym nad nią Danuty Grechuty, Turnieju Piosenki Wojciecha Młynarskiego – honorowego gościa  i jego planach na wystąpienie z własnym recitalem na buskiej scenie; i kolejnych turniejach ogólnopolskich: Jonasza Kofty, z koncertem jego piosenek w wykonaniu Hanny Banaszak, Agnieszki Osieckiej z Agatą Passent- jej córką w roli gościa honorowego, a wreszcie  ostatnich Turniejów Piosenki Poetyckiej, z równie znamienitymi gośćmi: Jackiem Cyganem, który opisał swój udział w tym wydarzeniu w swojej książce „Życie jest piosenką”, Andrzejem Poniedzielskim i Markiem Dutkiewiczem. Jak się okazuje, zdarza się, że ci wielcy twórcy piosenki, utrzymują później kontakt z laureatami Grand Prix i wspierają ich w osiąganiu dalszych sukcesów. W ten sposób młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo nie tylko rozwija swoje pasje, ale i pomaga w rozwijaniu talentów swoim pełnosprawnym rówieśnikom.  To rzeczywiście nowy wymiar integracji, który przynosi niezwykłe rezultaty w pracy pedagogów tej placówki.

breguly10.JPG

breguly11.JPG

NA NIERÓWNEJ AMPLITUDZIE EMOCJI
17 listopada w sali koncertowej sanatorium Marconi zainaugurował festiwal dyrektor Ośrodka Waldemar Wójcik, a głos zabrali: wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, który podkreślił, że organizowany przez Ośrodek  niezmiennie od 10  lat Turniej Piosenki Poetyckiej jest prawdopodobnie jedyną w Polsce imprezą organizowaną przez młodzież niepełnosprawną, a skierowaną do pełnosprawnych rówieśników. Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. pan Wojciech Legawiec, życzył młodzieży sukcesów i nie wykluczył współpracy w kolejnych edycjach. Na scenie zaś zaprezentowało swoje talenty 19 solistów i zespołów wokalno-instrumentalnych zakwalifikowanych do finału z sześciu województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego,  łódzkiego i śląskiego. Poziom wokalny uczestników był wysoki. Niepełnosprawna młodzież  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  z satysfakcją i pełnym oddaniem pełniła tego dnia wszystkie ważne funkcje organizacyjne i techniczne. A w sali widowiskowej usłyszeliśmy piosenki na nierównej amplitudzie  emocji: od kompozycji pełnych energii i pasji, jak „Bahama yellow”, „Ja taki fajny gość”, protest songów– „Blus na wpół do piątej rano”, po pełne melancholii ballady, jak w przypadku: „Deszczowej nieznajomej w parku”, czy „Zostań ze mną”.

breguly12.JPG

breguly13.JPG

NAJMŁODSZE TALENTY
W najmłodszej kategorii wiekowej największy aplauz widowni wywołała młoda artystka, Kinga Wołoszyn, która wystąpiła jako pierwsza, wystylizowana na „fajnego gościa” w kapeluszu. Zachwyciła wszystkich nie tylko mocnym głosem, ale  pełnym swobody i nonszalancji ruchem na scenie. Piosenką „Ja taki fajny gość” zdobyła sobie I miejsce. Niemniej zachwycająca, aczkolwiek utrzymana w innej tonacji, była kreacja Amelii Cierpiał – młodziutkiej, utalentowanej skrzypaczki z Częstochowy, która wykonała na tym instrumencie własną, pełną nostalgii kompozycję i przy przejmującym  dźwięku dzwonów zaintonowała piosenkę „Mr Lennon”, zajmując tym samym  II miejsce. Ta najmłodsza kategoria wiekowa obfitowała w talenty wokalne i Jury zdecydowało się przyznać  II miejsce ex aequo za „Żyje się tylko raz” dla Oliwii Kopiec ze Szkoły Podstawowej w Radomsku – sympatycznej blondyneczki z dwoma kucykami, pełnej ekspresji na scenie i obdarzonej głosem niezwykłej barwy. Bardzo podobała się Natalia Wróbel z Kazimierzy Wielkiej, która piosenką „Zacznij od dziś” wyśpiewała III miejsce w konkursie. Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Bera z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach za wzruszające wykonanie piosenki Mirka Breguły „Tak musi być”, w którym zawarła starcie żywiołowej, dionizyjskiej wręcz radości życia, z nostalgicznym,  egzystencjalnym zamyśleniem nad jego sensem.

breguly2.JPG

breguly4.JPG


MUZYCZNA OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I MIŁOŚCI MIRKA BREGUŁY
W  kategorii wiekowej 13-15 lat zachwyciła nas młoda artystka, Julia Chmielarska ze Szkoły Społecznej i. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, która w piosence „Taki już los” pokazała cała skalę swoich możliwości wokalnych. Ta trzynastoletnia dziewczynka o dojrzałym, profesjonalnie brzmiącym głosie, niezwykle sugestywnie oddała mroczny, ciężki klimat, pełen beznadziei i wieloznacznych metafor, daleko od universowej krainy łagodności. Bardzo spodobała się Julia Drożdżyńska z Gminnego Ośrodka  Kultury w Gidlach ( województwo łódzkie) i jej wykonanie hitu zespołu Universe, śpiewanego przed laty przez Mirka Bregułę z Beatą Kozidrak - piosenki „Tyle chciałem ci dać”, będącej dramatycznym zapisem wirtualnej rozmowy z ukochaną żoną. Julia otrzymała ponadto  Nagrodę Specjalną za ogólny wyraz artystyczny, ufundowaną przez Annę Mazur – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola i Szkoły Podstawowej „Smerfuś”. Pięknie zaprezentował się duet „Siostry”(  Emilia i Nikola Kozioł z Opatowca), który wystąpił z piosenką „Zostań ze mną”- otrzymały od Jury miejsce trzecie. W tej kategorii były też dwa wyróżnienia: dla Oliwii Ślipek z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, śpiewającej „Deszczową nieznajomą w parku” oraz dla Nikoli Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu za swingujący „Mijam jak deszcz”- utwór napisany pod koniec życia Artysty, tuż przed jego śmiercią, będący dramatycznym, choć bardzo cichym wołaniem o pomoc, wołaniem, którego nikt nie usłyszał…  Co ciekawe, młodsze kategorie obfitowały w talenty wokalne, co zaowocowało przyznaniem większej liczby nagród niż w najstarszej grupie wiekowej…

GRAND PRIX DLA BUSKA-ZDROJU!
 Ale to właśnie spośród tej właśnie najstarszej kategorii Jury wyłoniło laureatów Grand Prix. W tym roku bowiem ta najważniejsza nagroda, ufundowana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, nie opuściła Buska-Zdroju, jak to było przez ostatnie pięć lat. Bo właśnie w 2012 roku tę nagrodę otrzymała z rąk pani Jagi Kofty nasza wychowanka Klaudia Borkowska. Tym razem Jury przyznało Grand Prix Aleksandrze Pobiedze i Mateuszowi Więckowskiemu, akompaniującemu jej na gitarze – uczniom I Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki za przejmujące wykonanie piosenki „Mr Lennon”, którą zespół Universe zadebiutował , zdobywając nią II miejsce na Festiwalu w Opolu w 1983r. Wykonanie Oli było tak autentyczne, że nie tylko jej, ale i wielu widzom łzy wzruszenia zalśniły w oczach… Bo, jak stwierdzili w swej zapowiedzi konferansjerzy -  mit Breguły wciąż trwa – „Jego głos, jego styl – pozostał w wielu z nas…”. Nagrodę wręczył Laureatom Karol Kliś Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Administracyjnego Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

breguly7.JPGbreguly8.JPG


A Mirek Breguła – Wielki Nieobecny na tym turnieju - uśmiechał się wciąż z portretu scenicznego wyeksponowanego na scenie, zasłaniając sobie dłonią część twarzy, jakby nie mógł wyjść ze zdumienia, że jego piosenki po trzydziestu pięciu latach od debiutu, wciąż jeszcze śpiewa młodzież…Bardzo wzruszony był Tomasz Breguła, syn Artysty. Podczas rozmowy po festiwalu, gdy otrzymywał podziękowanie za obecność, dzięki której na scenie buskiej mieliśmy cząstkę Mirka Breguły, załamał mu się głos…  Mówił, że nawet dziś trudno mu słuchać piosenek Ojca, tak bardzo są dramatyczne i pełne wewnętrznego rozdarciu. Emocji nie kryła także Pani Beata Haładus podczas wywiadu, którego udzielała uczennicom z koła dziennikarskiego działającego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.

LATAWCE MARZEŃ…DOPÓKI JEST NADZIEJA
Wiele przeżyć dostarczył publiczności występ trio z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie. Paulina Sadowska, Joanna Gradzik z Jarosławem Gałką zaśpiewali przejmującą w warstwie słownej piosenkę „Latawce marzeń”, w której zawarły taki ładunek emocji, że Jury nagrodziło ich I miejscem. Otrzymali też Nagrodę Specjalną od pani dyrektor Anny Mazur. Na drugim miejscu uplasowała się Anna Mądziel z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu z piosenką „Dopóki jest nadzieja”, w której pogodne, pełne nadziei przesłanie, kontrastowało  z nostalgiczną, przejmująco smutną warstwą muzyczną. Miejsca trzeciego ani wyróżnień  Jury nie przyznało w tej kategorii. Twórczość Mirka Breguły to mieszanka popu, rocka i bluesa – ponad 150 piosenek, będących świadectwem jego nieustających muzycznych poszukiwań. Młodzież uczestnicząca w tym festiwalu wybrała piosenki o miłości, dramatycznych zmaganiach ze sobą, ale nie pozbawionych nadziei. I rzeczywiście miłość i nadzieja to słowa-klucze tego repertuaru. Publiczności podobały się także piosenki  nie nagrodzone tego dnia przez Jury, między innymi: „W perły zmienić deszcz” w wykonaniu Natalii Sikory z Liceum Ogólnokształcącego z Kazimierzy Wielkiej, czy „Wołanie przez ciszę” Zuzanny Żybuli z Mielca. Pięknie zaprezentował się również zespół SMS, kilkanaście  dziewczyn w białych sukniach z akompaniamentem gitary i  keyboardu,  Bartek Dudzik z Mielca w czarnej skórze, śpiewający basem „Bahama yellow”, czy Agata Zatorska z piosenką „Bo to taka piękna miłość”. Nagrodę Publiczności zdobył duet ze Szkoły Podstawowej ze Zbludowic: Aleksandra Kaleta i Monika Borecka, uroczym wykonaniem piosenki „Dopóki jest nadzieja”. Całość Turnieju zakończyło wzruszające „Epitafium dla Mirka Breguły”, które wykonał po raz pierwszy na buskiej scenie wieloletni fan Universe – Zbyszek Wiśniewski z Palonek koło Stopnicy. Podczas tej pieśni, będącej hołdem oddanym swemu  idolowi, Henryk Czich zbliżył mikrofon do plakatu, jakby Mirek miał za chwilę zagrać  i zaśpiewać  ze swoim fanem i spełnić wreszcie jego skryte marzenie…

breguly5.JPG


UNIVERSE KONCERTOWO I HENRYK CZICH EWANGELIZACYJNIE
W sobotę 18 listopada odbył się koncert zespołu Universe zorganizowany przez Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. i Powiat Buski w 35 rocznicę jego powstania. Zebrana licznie publiczność usłyszała najbardziej znane przeboje Mirka Breguły i Henryka Czicha: „Wołanie przez ciszę”, „ Daj mi wreszcie święty spokój”, „W taką ciszę” i wiele innych. Na koncert przyjechała licznie grupa fanów Universe, towarzysząca, jak się dowiedzieliśmy, wiernie zespołowi, we wszystkich trasach. Przyjechali z olbrzymim banerem:” Przyjaciele zespołu Universe”, którego, ze względu na niewielką scenę sali koncertowej sanatorium Marconi, nie mogli rozwiesić. Ich żywiołowe reakcje, taniec po obu stronach sceny podczas największych hitów zespołu robiły wrażenie na buskiej publiczności. Pod koniec koncertu, liderowi Universe udało się porwać z miejsc całą widownię, która śpiewała i tańczyła podczas śpiewanych piosenek zespołu.

breguly15_1.jpg

breguly14_1.jpg
foto: A. Omasta, T. Lalewicz

W niedzielę 19 listopada natomiast, dzięki staraniom prałata Księdza Marka Podymy, w kościele Św. Brata Alberta odbył się koncert ewangelizacyjny Henryka Czicha, który śpiewał własne kompozycje z płyty „Jak Anioł Gabriel” i dawał świadectwo swojego nawrócenia sprzed 10 lat. Okazało się, że Henryk Czich to artysta do tańca i do różańca. Ten muzyczny weekend z piosenką Mirka Breguły, Henryka Czicha i zespołu Universe był wyjątkowo różnorodny i zapewne każdy, kto lubi być tam, gdzie słychać śpiew, mógł znaleźć coś dla siebie…

tekst: MB

Reklama.


WERDYKT JURY X OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU PIOSENKI  POETYCKIEJ „MIREK BREGUŁA 2017”
GRAND PRIX (aparat fotograficzny Nikon i pamiątkowy grawerton) –Aleksandra Pobiega, Mateusz Więckowski. I LO im. Tadeusza Kościuszki Busko-Zdrój
Kategoria 9-12 lat
I miejsce ( tablet )– Kinga Wołoszyn z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku
II miejsce (słuchawki Razer  Kraken)– Oliwia Kopiec – ze Szkoły Podstawowej w Radomsku
II miejsce ex aequo (słuchawki Razer  Kraken)–  Amelia Cierpiał ze Szkoły Podstawowej  nr 31 w Częstochowie
III miejsce (głośnik JBL)  – Natalia Wróbel ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Opatowcu
Wyróżnienie (słuchawki Philips): Zuzanna Bera z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach
Kategoria 13-15 lat
I miejsce( tablet) –Julia Chmielarska ze Szkoły Społecznej im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku
II miejsce (słuchawki Razer  Kraken)– Julia Drożdżyńska  z Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach ( woj. łódzkie)
III miejsce (głośnik JBL) - Emilia i Nikola Kozioł z Muzeum Ziemi Koszyckiej
Wyróżnienia (słuchawki Philips): Oliwia Ślipek z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, Nikola Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu
Kategoria 16-12 lat
I miejsce( tablet ) – Trio : Paulina Sadowska, Joanna Gradzik, Jarosław Gałka z SOSW w Broninie
II miejsce (głośnik JBL)– Anna Mądziel z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu
Nagroda Publiczności( tablet Lenovo): duet: Aleksandra Kaleta, Monika Borecka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo kieruje podziękowania za pomoc finansowa i rzeczową dla sponsorów X Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki  Poetyckiej „Mirek Breguła 2017”:

 • Zakładowi Kotlarskiemu SAS w Busku-Zdroju
 • Bankowi Spółdzielczemu w Busku-Zdroju
 • Nadwiślańskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Solcu-Zdroju
 • Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A.
 • Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego
 • Starostwu Powiatowemu
 • Burmistrzowi MiG Busko-Zdrój
 • Zakładowi Produkcyjnemu Siniat Sp. z o.o. w Leszczach
 • Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Smerfuś” i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju
 • Hurtowni Sawa w Busku-Zdroju
 • Zakładowi Foto Studio 2000 w Busku-Zdroju
 • Milart Studio z Buska-Zdroju.
Dziękujemy również Dyrekcji Buskiego Samorządowego Domu Kultury za udostępnienie nagłośnienia i oświetlenia podczas imprezy.

Zobacz video:


turniej_1.jpg
kliknij i oglądaj

 

Relacja wideo z konkursu:


kliknij i oglądaj

Zdjęć w galerii: 72

Zobacz także

"Teatr słowiańskiego dziedzictwa" Zdzisława Skoczylasa

Dodane: 2019-01-02 19:35 - Komentarze  (2)  czytane (2823)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.224.102.60

Aneta (2017-11-23 17:29:36)

Olka i Mateusz rozbroili mnue emocjonalnie. To jest sztuka- zrozumienie tego co się śpiewa, wzruszenie innych swoją interpretacją. Rewelacja!! Wielka wrażliwość na świat! !

(2017-11-19 19:22:53)

Super impreza :)

(2017-11-17 17:07:41)

To prawda brawo !!!!!

(2017-11-17 17:07:16)

Brawo Organizatorzy!!!!!

(2017-11-17 17:02:08)

Brawo Organizatorzy!!!!!

więcej

Restauracje

Kawiarnia Stefan - przyjęcia okolicznościowe, chrzciny, komunie

ul. Spokojna 4, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach

Oferty sponsorowane

Bal Gimnazjalny 2019: Samorządowe Gimnazjum nr 1 (foto/wkrótce relacja video)

W piątek, 11 stycznia 2019 roku odbył się Bal Gimnazjalny trzecioklasistów...

Rodzinne Kolędowanie w Językowej Akademii Przedszkolaka (foto/wkrótce video)

W piątek, 11 stycznia w Buskim Samorządowym Centrum Kultury,...

XV Powiatowe Targi Edukacyjne 2019 w Busku - Zdroju

Mamy przyjemność zaprosić Uczniów trzecich klas Gimnazjum, uczniów...

Orszak Trzech Króli w Busku-Zdroju (foto)

W niedzielę, 6 stycznia 2019r. ulicami Buska przemaszerował Orszak...

Studniówka 2019: I LO w Busku-Zdroju (foto/nowe video)

W sobotę, 12 stycznia 2019r. w pięknych wnętrzach Pałacu w Konarach,...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Ogłoszenia

Dodano: 2019-01-19 16:06:30

Pożyczki Pod Nieruchomości i Grunty Rolne

Dodano: 2019-01-19 16:04:08

SPRZEDAM 1/2 KAMIENICY W ŚCISŁYM CENTRUM MIASTA Z ...

Dodano: 2019-01-19 15:48:54

auto jak nowe

Dodano: 2019-01-19 12:29:12

Recepcjonistka/recepcjonista

Dodano: 2019-01-19 11:51:53

Działka rolna.

Dodano: 2019-01-19 09:44:47

Sprzedam

Dodano: 2019-01-19 08:42:47

Podejme prace

Dodano: 2019-01-19 06:09:20

Sprzedam Forda Mondeo

Dodano: 2019-01-19 06:07:19

Sprzedam Forda Mondeo

Dodano: 2019-01-18 21:35:37

Ziemia, piach, kamień, kruszywo