Szukasz super - korzystnej formy prowadzenia firmy? Przeczytaj koniecznie!

Dodał: Milena Data: 2019-04-09 15:41:40 (czytane: 14695)

Większość przedsiębiorców słyszała o spółce z o.o. i nieco mniej o popularnej spółce komandytowej. Mało kto jednak wie, że przepisy polskiego prawa dopuszczają bardzo korzystny model prowadzenia działalności, łączący zalety obu tych spółek.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to szczególny rodzaj spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. Rolą komplementariusza jest reprezentowanie i zarządzanie spółką komandytową.

Najważniejszym plusem tej formy prawnej jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników i osób działających w imieniu spółki (taka jak w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością).

Odpowiedzialność za zobowiązania cywilnoprawne, podatkowe, ZUS itp. w przypadku komandytariusza ogranicza się tylko do wysokości sumy komandytowej. Komplementariusze odpowiadają co prawda za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem osobistym, ale gdy funkcję komplementariusza pełni spółki z o.o., majątek osób fizycznych nie jest zagrożony. Zaletą tej formy prawnej jest też to, że zyski spółki nie są dodatkowo obciążone podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Spółka z o.o. spółka komandytowa z bliska
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa powstaje i funkcjonuje w oparciu o przepisy regulujące spółkę komandytową. Do jej założenia dochodzi w drodze zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przepisy nie określają minimalnego wkładu do spółki (w przeciwieństwie do np. spółki z o.o.) więc wspólnicy mogą wnieść symboliczne wkłady - wystarczy, aby  pozwoliłaby na pokrycie wydatków spółki w początkowym stadium działalności. Na początku należy ustalić , jaki rodzaj działalności będzie prowadzić spółka – następuje zwykle poprzez wskazanie kodów PKD w umowie spółki.

Spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zarejestrowana spółka jest odrębnym od swoich wspólników bytem, zatem w pierwszej kolejności to na spółce ciąży odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w toku jej działalności, za które odpowiada całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki, zostaje uaktywniona dopiero w momencie, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się w całości bądź w części bezskuteczna.

Spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz (podpisuje w jej imieniu umowy, może wnieść w jej imieniu pozew, itp.). Może to robić również komandytariusz, ale należy umocować go do dokonywania danych czynności, jako pełnomocnika, albo prokurenta.

Wspólnicy mogą dowolnie określić udział w zysku, stracie, czy majątku pozostałym po rozwiązaniu spółki komandytowej. Wypłata zysku następuje na koniec roku obrotowego, może on tez być przeznaczony, np. na kapitał zapasowy, powiększając majątek spółki, przeznaczony na prowadzenie bieżącej działalności, inwestycje, itp.

Spółka komandytowa posiada odrębną od swoich wspólników w osobowość prawną, zatem brak jest możliwości swobodnego dysponowania jej majątkiem, czy środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym, bądź w kasie. Wszelkie wypłaty w ciągu roku obrotowego na poczet wspólników traktowane są jako wypłata zaliczki na poczet przewidywanego zysku!

Zmiana postanowień umowy jest możliwa, ale tylko pod warunkiem dokonania zmiany w formie aktu notarialnego i zgłoszenia zmiany do sądu rejestrowego.

Podatki, inne obciążenia i księgowość
Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, dlatego jej przychód, powstały z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, opodatkowany jest tylko na poziomie wspólników – proporcjonalnie do udziału każdego wspólnika w zysku spółki.

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od towarów i usług (posiada NIP, REGON, może wystawiać faktury, jest zobowiązana do składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT oraz dochowania innych ciążących na niej obowiązków, wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych ustawy).

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli jest stroną czynności, która podlega opodatkowaniu tym podatkiem i zgodnie z przepisami ustawy to na niej ciąży obowiązek zapłaty podatku.

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od nieruchomości.
Wspólnicy spółek osobowych, będący osobami fizycznymi, obowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeśli obowiązek opłacania tych składek wynika również z innego tytułu (np. umowy o pracę, prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej) wspólnik może wybrać jeden tytuł, z którego będzie opłacać składki. Składka zdrowotna musi być opłacana odrębnie dla każdego tytułu, tzn. jeśli opłacamy składkę z tytułu umowy o pracę i uzyskaliśmy status wspólnika w spółce komandytowej, należy odrębnie opłacać składkę z tytułu umowy o pracę i z tytułu posiadania statusu wspólnika w spółce komandytowej.

Spółka komandytowa ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzn. nie może poprzestać jedynie na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów). Jeśli jednak na gruncie ustawy o rachunkowości zostanie uznana za jednostkę mikro może prowadzić uproszczoną księgowość i składać uproszczone sprawozdania finansowe. Sprawozdanie finansowe, po jego sporządzeniu, musi zostać zatwierdzone uchwałą wszystkich wspólników spółki (zarówno komplementariuszy, jak i komandytariuszy). Wspólnicy mają obowiązek złożenia zatwierdzonego uchwałą sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem spółki z o.o. spółki komandytowej, zapraszamy do kontaktu. Sprawdzimy, czy ta forma prawna będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy, a jeśli nie, to zaproponujemy inne, dopasowane do specyfiki Twojej działalności!

Adam Pankowski
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski

www.apankowski.pl  


Więcej informacji o nas w Katalogu firm

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.199.212.254

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Biuro Rachunkowe TAXFAIRY Adriana Piotrowicz

Solec-Zdrój, Kolonia Zagajów 2

Imprezy/wydarzenia w regionie

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

Galeria Belweder w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury już 
niebawem stanie się miejscem, gdzie sztuka spotka się z fascynującym 
światem natury. Cztery utalentowane artystki: Beata Borek, Tamara Maj, 
Barbara Wnuk-Spirowska i Urszula Lubczyńska-Gładka, zaprezentują swoje 
niezwykłe prace podczas wystawy malarskiej "Kwiatowe Inspiracje".
W marcu, miesiącu poświęconym kobietom, Dom Zdrojowy przy buskiej Tężni 
stanie się miejscem wyjątkowej ekspozycji artystycznej. Pod tytułem "Być
 kobietą" kryje się wystawa prac dwóch utalentowanych artystek: Dominiki
 Bali i Pauliny Musiał.

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-03-01 - 2024-03-31

Wydarzenia przy buskiej Tężni

<p>
Od 8 marca 2024 roku, Willa Polonia w Busku-Zdroju będzie gościć
 nową, fascynującą wystawę malarstwa Mateusza Kędziory. Wernisaż tej 
wyjątkowej ekspozycji odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00, zapraszając
 miłośników sztuki do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu.
</p><p> </p><p> </p><p> </p>

W czwartek, 21 marca o godz. 11:00 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na uroczyste wręczenie nagród Laureatom w 
konkursie na "Palmę Wielkanocną".
2024-03-21 - 2024-04-13

Wystawa pokonkursowa Palm Wielkanocnych

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.

W dniach 9-11 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Buska-Zdroju będą 
mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu 
kulturalnym - mobilnym widowisku edukacyjnym pt. "ISKRY NIEPODLEGŁEJ". 
Przedsięwzięcie to prezentacja Polaków i Polek, którzy mieli istotny 
wpływ na historię kraju i światowej kultury.
2024-04-09 - 2024-04-11

Iskry Niepodległej w Busku-Zdroju


Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert wyjątkowego duetu 
Indivi-Duo, który odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Klubie 
Muzycznym Stradivarius BSCK.
Arte Creatura Teatr Muzyczny zaprasza 21 kwietnia o godz. 19:00 
do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na spektakl operetkowy 
'Wiedeńska krew' Johanna Straussa.
Klub Athletics Busko-Zdrój serdecznie zaprasza 27 kwietnia na 
pierwszy Buski Bieg Nocny, który odbędzie się w zupełnie nowej odsłonie!
 Czy jesteście gotowi na wyjątkowe wyzwanie i magiczną nocną podróż 
przez zakamarki naszego uroczego miasta?

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

Już niedługo mieszkańcy Busko-Zdroju będą mieli okazję przeżyć 
niezapomniany wieczór pełen śmiechu i rozrywki. Rafał Rutkowski, znany 
też jako "Rutek", zawita do naszego miasta ze swoim najnowszym programem
 "Żarty dla mas". Zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w
 sobotę, 11 maja 2024 roku, o godzinie 18:00.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich 
miłośników podróży, fotografii, muzyki i literatury na niezwykłe 
spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Spotkanie odbędzie się 22 maja o 
godzinie 18:00 w sali widowiskowej BSCK.

Klasyczne hity The Beatles, takie jak "Yesterday", "Let It Be", 
czy "Hey Jude", są znane każdemu. Ich piosenki inspirowały kolejne 
pokolenia artystów na całym świecie. Dlatego też serdecznie zapraszamy 
na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 26 maja o godzinie 19:00 w 
Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
Z radością ogłaszamy, że Busko-Zdrój znalazło się na trasie 'Muzeum na kółkach'.  Do Buska-Zdroju muzeum zawita 30 maja.

Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 19:40:51

ziemniaki wielkosć sadzeniaka lord denar bellaros...

Dodano: 2024-03-28 18:43:20

Luźne Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 18:02:27

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ

Dodano: 2024-03-28 15:43:16

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-03-28 06:12:39

Utylizacja, wywóz sprzętu sportowego fitness, re...

Dodano: 2024-03-27 18:26:23

Usługi