Strona startowa

Wiadomości - Biznes

Szukasz super - korzystnej formy prowadzenia firmy? Przeczytaj koniecznie!

Dodał: Milena Data: 2019-04-09 15:41:40 (czytane: 10287)

Większość przedsiębiorców słyszała o spółce z o.o. i nieco mniej o popularnej spółce komandytowej. Mało kto jednak wie, że przepisy polskiego prawa dopuszczają bardzo korzystny model prowadzenia działalności, łączący zalety obu tych spółek.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to szczególny rodzaj spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. Rolą komplementariusza jest reprezentowanie i zarządzanie spółką komandytową.

Najważniejszym plusem tej formy prawnej jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników i osób działających w imieniu spółki (taka jak w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością).

Odpowiedzialność za zobowiązania cywilnoprawne, podatkowe, ZUS itp. w przypadku komandytariusza ogranicza się tylko do wysokości sumy komandytowej. Komplementariusze odpowiadają co prawda za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem osobistym, ale gdy funkcję komplementariusza pełni spółki z o.o., majątek osób fizycznych nie jest zagrożony. Zaletą tej formy prawnej jest też to, że zyski spółki nie są dodatkowo obciążone podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Spółka z o.o. spółka komandytowa z bliska
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa powstaje i funkcjonuje w oparciu o przepisy regulujące spółkę komandytową. Do jej założenia dochodzi w drodze zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przepisy nie określają minimalnego wkładu do spółki (w przeciwieństwie do np. spółki z o.o.) więc wspólnicy mogą wnieść symboliczne wkłady - wystarczy, aby  pozwoliłaby na pokrycie wydatków spółki w początkowym stadium działalności. Na początku należy ustalić , jaki rodzaj działalności będzie prowadzić spółka – następuje zwykle poprzez wskazanie kodów PKD w umowie spółki.

Spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zarejestrowana spółka jest odrębnym od swoich wspólników bytem, zatem w pierwszej kolejności to na spółce ciąży odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w toku jej działalności, za które odpowiada całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki, zostaje uaktywniona dopiero w momencie, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się w całości bądź w części bezskuteczna.

Spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz (podpisuje w jej imieniu umowy, może wnieść w jej imieniu pozew, itp.). Może to robić również komandytariusz, ale należy umocować go do dokonywania danych czynności, jako pełnomocnika, albo prokurenta.

Wspólnicy mogą dowolnie określić udział w zysku, stracie, czy majątku pozostałym po rozwiązaniu spółki komandytowej. Wypłata zysku następuje na koniec roku obrotowego, może on tez być przeznaczony, np. na kapitał zapasowy, powiększając majątek spółki, przeznaczony na prowadzenie bieżącej działalności, inwestycje, itp.

Spółka komandytowa posiada odrębną od swoich wspólników w osobowość prawną, zatem brak jest możliwości swobodnego dysponowania jej majątkiem, czy środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym, bądź w kasie. Wszelkie wypłaty w ciągu roku obrotowego na poczet wspólników traktowane są jako wypłata zaliczki na poczet przewidywanego zysku!

Zmiana postanowień umowy jest możliwa, ale tylko pod warunkiem dokonania zmiany w formie aktu notarialnego i zgłoszenia zmiany do sądu rejestrowego.

Podatki, inne obciążenia i księgowość
Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, dlatego jej przychód, powstały z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, opodatkowany jest tylko na poziomie wspólników – proporcjonalnie do udziału każdego wspólnika w zysku spółki.

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od towarów i usług (posiada NIP, REGON, może wystawiać faktury, jest zobowiązana do składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT oraz dochowania innych ciążących na niej obowiązków, wynikających z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych ustawy).

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli jest stroną czynności, która podlega opodatkowaniu tym podatkiem i zgodnie z przepisami ustawy to na niej ciąży obowiązek zapłaty podatku.

Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od nieruchomości.
Wspólnicy spółek osobowych, będący osobami fizycznymi, obowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeśli obowiązek opłacania tych składek wynika również z innego tytułu (np. umowy o pracę, prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej) wspólnik może wybrać jeden tytuł, z którego będzie opłacać składki. Składka zdrowotna musi być opłacana odrębnie dla każdego tytułu, tzn. jeśli opłacamy składkę z tytułu umowy o pracę i uzyskaliśmy status wspólnika w spółce komandytowej, należy odrębnie opłacać składkę z tytułu umowy o pracę i z tytułu posiadania statusu wspólnika w spółce komandytowej.

Spółka komandytowa ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (tzn. nie może poprzestać jedynie na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów). Jeśli jednak na gruncie ustawy o rachunkowości zostanie uznana za jednostkę mikro może prowadzić uproszczoną księgowość i składać uproszczone sprawozdania finansowe. Sprawozdanie finansowe, po jego sporządzeniu, musi zostać zatwierdzone uchwałą wszystkich wspólników spółki (zarówno komplementariuszy, jak i komandytariuszy). Wspólnicy mają obowiązek złożenia zatwierdzonego uchwałą sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem spółki z o.o. spółki komandytowej, zapraszamy do kontaktu. Sprawdzimy, czy ta forma prawna będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy, a jeśli nie, to zaproponujemy inne, dopasowane do specyfiki Twojej działalności!

Adam Pankowski
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski

www.apankowski.pl  


Więcej informacji o nas w Katalogu firm

Reklama.

Tagi: spółka komandytowa   doradca podatkowy Busko-Zdrój   przekształcenie firmy   podatki

Zobacz także

Koronawirus: czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Dodane: 2020-05-29 11:31 - Komentarze  (0)  czytane (383)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.168.209

Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe EFEKT

Plac Targowy 4, 28-100 Busko Zdrój

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Widuchowska 51, 28-100 Busko-Zdrój

Ubezpieczenia

A-TU MULTIAGENCJA UBEZPIECZENIOWA - Piotr Kardynał

ul. Kwiatowa 7, 28-100 Busko-Zdrój

Zarezerwuj nocleg

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

Bajkowa 7/15, 28-100 Busko-Zdrój

Agroturystyka Wełnianka w Solcu-Zdroju

Wełnin 136B, 28-131 Solec-Zdrój

Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

ul. Słoneczna 18, 28-100 Busko-Zdrój

Willa Bolesław - pokoje do wynajęcia

ul. 12-go Stycznia 9, 28-100 Busko-Zdroj

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

busko.com.pl poleca

Zakupy utrudnione z powodu koronawirusa

Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wprowadzają...

Czy w sklepie musimy mieć własne rękawiczki jednorazowe?

Na wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2020-05-31 22:54:06

SKUP SAMOCHODÓW, AUT

Dodano: 2020-05-31 21:57:29

Audi A4 B 5

Dodano: 2020-05-31 21:46:52

Nowy darmowy serwis z seks ogłoszeniami za darmo

Dodano: 2020-05-31 21:35:20

Rower trekkingowy

Dodano: 2020-05-31 21:28:18

pracownik produkcji

Dodano: 2020-05-31 21:08:43

Praca

Dodano: 2020-05-31 19:47:21

Ocieplenia domów elewacje

Dodano: 2020-05-31 19:01:51

Erotyczna Przygoda - zaproszenie

Dodano: 2020-05-31 18:57:27

Stancja

Dodano: 2020-05-31 18:49:26

Kupię mieszkanie