Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali miniony rok

Dodał: Marta Data: 2021-01-05 10:27:50 (czytane: 2532)

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej niemalże od momentu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce zaangażowani są w działania ograniczające jego transmisję.To był rok próby rzeczywistych zdolności WOT – najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Początek 2020 roku nie zwiastował tego co miało nadejść, choć informacje o tajemniczym wirusie w Azji brzmiały niepokojąco. Trwały kursy i szkolenia rotacyjne żołnierzy. Z początkiem marca po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

Zobacz

 Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. Początkowo działania te nosiły miano operacji „Odporna Wiosna”, jednak w związku ze zmianą charakteru podejmowanych przez żołnierzy działań, w czerwcu br. „Odporna Wiosna” przekształcona została w „Trwałą Odporność”. W wakacje stopniowo powrócono do szkoleń żołnierzy między innymi ze Strażą Pożarną. Dnia 16 sierpnia miała miejsce bardzo ważne wydarzenia w życiu brygady. Tego dnia Dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sztandar brygady. W lipcu miało miejsce pierwsze w 2020 roku powołanie ochotników. Pomimo pandemii oraz obostrzeń związanych z ograniczeniem transmisji COVID-19 udało nam się przeszkolić około 300 nowo powołanych ochotników w trakcie 8 szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”. Jesienna druga fala pandemii ponownie zintensyfikowała działania antykryzysowe terytorialsów.

Zobacz

 Zobacz

Były to : wspólne z Policją kontrole przestrzegania kwarantanny, pomoc w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalne i mobilne  punkty pobierania wymazów, transporty środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach było około 300 terytorialsów. Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów. Odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. Akcja trwa nadal.

 Zobacz

Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności . Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, co  jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia. - powiedział płk Grzegorz MOTAK dowódca 10 ŚBOT.

 

 Zobacz

 Zobacz

Przed żołnierzami jednak nowe wyzwania. Czekają ich ciężkie treningi i szkolenia oraz działania przeciwkryzysowe. Początek Nowego Roku to nadal służba na pierwszej linii walki z COVID-19 poprzez wsparcie służb medycznych oraz naszej społeczności woj. świętokrzyskiego. Rok 2021 to również nadzieja na normalność dzięki akcji szczepień, w którą żołnierze WOT również będą zaangażowani. Uporu i motywacji w realizacji zadań terytorialsom z pewnością nie zabraknie.
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.


/Zespół Prasowy
10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”/ 


Reklama.

Zobacz także

Pamiętacie o Dniu Babci i Dziadka?

Dodane: 2021-01-21 10:02 - Komentarze  (0)  czytane (207)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.232.133.141

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kondolencje

Najszczersze kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Najbliższym z powodu śmierci Zdzisława Gacka składa Zarząd...