Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Rozmawiali na temat budowy mostu w Nowym Korczynie (audio)

Dodał: Agnieszka Data: 2016-05-12 17:13:51 (czytane: 16689)

Mieszkańcy protestują. Są trzy warianty budowy obwodnicy i mostu, który połączy nasze województwo z Małopolską. Czy będzie czwarty wariant?

REALNET - poligrafia, reklama internetowa
www.realnet.pl,wizytówki,klepsydry,zaproszenia,druki,firmowe,przepisywanie,prace,drukowanie,wydruki,skanowanie,strony,internetowe,reklama,internetowa,strony,zaproszenie,klepsydra,wizytówka  www,reklamówki,druk,laserowy,internet,kawiarnia,klub,kafejka,

ul. Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój

Grupa COBRA - Agencja Ochrony
www.grupacobra.pl,ochrona obiektów, ochrona osób, elektroniczne systemy antywłamaniowe, przeciwpożarowe, systemy powiadamiające przywołujące Grupy Interwencyjne, systemy telewizji przemysłowej, kontroli dostępu, wideofony, radiofonizacja,  nagłośnienie, ochrona mienia

ul. Bohaterów Warszawy 114. 28-100, Busko-ZdrójProblem dotyczy budowy Obwodnicy miejscowości Nowy Korczyn - Borusowa w ramach zadania rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 na odcinku Busko-Zdrój - Nowy Korczyn - Borusowa, wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Nidzie oraz rzece Wiśle.

Od decyzji Wójta gminy Nowy Korczyn, co do wyboru wschodniego wariantu obwodnicy złożyło odwołanie 409 osób, mieszkańcy gminy Nowy Korczyn i gminy Gręboszów, objętych wskazaną wyżej inwestycją oraz pięć stowarzyszeń i organizacji ekologicznych.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach  Postanowieniem SKO.OŚ-60/1377/93/20116 z 22 kwietnia br. wstrzymało z urzędu  wykonanie w/w decyzji Wójta gminy Nowy Korczyn  ustalającej uwarunkowania środowiskowe dla wariantu 3, tzw. obwodnicy wschodniej  i nadanie jej „rygoru natychmiastowej wykonalności".

W środowy poranek w Nowym Korczynie odbyły się ponownie konsultacje lokalnych władz z mieszkańcami w sprawie obwodnicy. Spotkaniu przewodniczył Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja. Burzliwa dyskusja mieszkańców miejscowości: Nowy Korczyn, Grotniki Duże, Ucisków, Łęka, Podraje, Podzamcze z Dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damianem Urbanowskim, przedstawicielami firmy Promost Consulting Andrzejem Kasprzykiem, Markiem Sabatem i władzami gminy trwała niemal trzy godziny.

spotkanie_nowy_korczyn002.jpg

 

Na spotkaniu dyskutowano o dwóch wariantach budowy obwodnicy: wschodnim i zachodnim - trzeci wariant zakładający przebieg drogi przez Nowy Korczyn został odrzucony już na samym początku. Mieszkańcy okolicznych miejscowości mają zastrzeżenia praktycznie do wszystkich projektów. Uważają, że obwodnica zniszczy otaczającą ich przyrodę, poprowadzona będzie w pobliżu domów mieszkalnych i w przypadku powodzi, nie będą mieli możliwości szybkiej ewakuacji z terenu zalewowego.

dykusja_most002.JPG


Przewodniczący komitetu protestacyjnego Radny Edward Ragan odczytał długą listę zarzutów do wariantu wschodniego i skierował prośbę do inwestora, czyli do ŚZDW, aby jak najszybciej zaproponował taki przebieg obwodnicy Nowego Korczyna, który zadowoli mieszkańców i nie będzie generował takich szkód i emocji, jak wariant wschodni.

Wygląda na to, że trzeba będzie opracować kolejny - czwarty wariant - w pobliżu obecnej przeprawy promowej przez Wisłę. Dyrektor ŚZDW w Kielcach Damian Urbanowski obiecał pochylić się nad tą koncepcją .

spotkanie_nowy_korczyn003.jpg

 

W sprawę wyboru wariantu przebiegu obwodnicy zaangażował się Poseł na Sejm RP Michał Cieślak. Ze względu na ważne głosowania w Sejmie, Poseł nie pojawił się na spotkaniu w Nowym Korczynie.  Za pośrednictwem jednego z uczestników spotkania przekazał informacje, że wraz z Posłem z gminy Dąbrowy Tarnowskiej zamierza złożyć oświadczenie poselskie, którego celem jest powrót do koncepcji Przemysława Gosiewskiego z zakresu uruchomienia transportu szynowego na trasie Tarnów - Busko - Kielce. Utworzenie nowego połączenia kolejowego między sąsiednimi województwami stanowiłoby duże udogodnienie dla kuracjuszy przyjeżdżających do świętokrzyskich Uzdrowisk.

Reklama.Zapraszamy do wysłuchania relacji audio ze spotkania - część 1:

Kliknij i słuchaj:


Zapraszamy do wysłuchania relacji audio ze spotkania - część 2:

Kliknij i słuchaj:


Wkrótce relacja video.

 

O proteście mieszkańców pisaliśmy już w artykule: Marszałkowie porozumienie podpisują, a mieszkańcy protestują - czytaj artykuł

Zobacz także

'Dziewanna Pani lasów i gajów świętych' w Szańcu

Dodane: 2018-06-23 14:45 - Komentarze  (0)  czytane (518)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.233.99

Przemek (2016-10-09 19:27:35)

My mieszkańcy Szczucina i i Koszyc uważamy, że most w Nowym Korczynie jest nie

potrzebny, bo są już mosty u nas i one są puste często.

Wy ludzie z N. Korczyna i okolic zacznijcie myśleć rozsądnie i się weżcie do roboty, a nie myślcie o jakichś tęczowych mostach do dobrobytu za darmo.

wacek mileży (2016-10-02 12:17:50)

Najlepiej nie budować mostu. skoro im się nie podoba, to dalej niech podróżują promem, a most... co tam most, jak po moim, to nie dam i basta. A most niech przeniosą do miasta. A uj im w upe

(2016-05-16 16:32:13)

Bardzo dziękujemy za takiego gospodarza, co na terenie, na którym nie potrafi od 10 lat załatać jednej dziury w wale chce budować nasyp.

(2016-05-15 22:12:26)

Śmiać mi się z was chce-Wybraliście takiego Wójta to teraz macie, a dobrze wam tak! Łatwowiercy

(2016-05-15 21:40:33)

Obecnie ile wynosi zadłużenie w stosunku do dochodu? Żeby czasem się nie okazało, że gmina jest na krawędzi. . Kto to spłaci i kiedy? Już szukają oszczędności a przez dziwne ruchy stracą zwykli ludzie.

(2016-05-15 19:49:11)

Chyba zapomniałeś jak za Kwasa było. Oprócz donoszenia na poprzednika który non stop spowiadał się w prokuraturze Korczyn osiągnął zadłużenie jedno z największych w polsce w stosunku do dochodu. A jakie inwestycje zostały zrealizowane? Odpowiem Ci że żadne na tak wielką skalę jak obecnie. Jak umiesz liczyć to rachunek masz : rynek, kanalizację, most warte są ok 200 mln zł. Jak na zadłużoną gminę jest to naprawdę dużo. Wymagać można i obiecywać ale tutaj widzę jaka jest różnica między tym obecnym a poprzednikami. Więc dla mnie ten obecny może być z PSLu, PiSu albo nawet od Stonogi. Ale poprzednicy z PSLu nie pokazali nic dobrego a PiS doprowadził niemal do ruiny. Więc jakie znaczenie ma tu kolor. Uwag do obecnego mam i ja cały zeszyt tylko zamiast krakać lepiej rozmawiać.

(2016-05-15 16:58:56)

"..jednak uważam że ten poziom rozwoju który teraz osiągnoł Korczyn nie zapewnili by poprzedni włodarze i to ani z PiSu ani z PSLu". Przecież poprzedni-ten sam wójt jest właśnie z ..PSL-u !!! Hahahaha. Gołą dup. po nieheblowanej desce jeździmy właśnie za PSL-u bo nawet koncepcji wariantu dobrze nie potrafią opracować . Decyzję obarczoną BŁĘDEM to kto wydał?? Nie wójt czasem???

(2016-05-15 15:09:48)

A wypunktować wszystkie za i przeciw i będziemy mieli odpowiedz, czy w tym czy innym miejscu tak ?

(2016-05-15 11:53:42)

obojętnie gdzie ale niech zaczną budować ten most. W każdym miejscu będzie on komuś przeszkadzał. Podejrzewam że gdyby miał stanąć obok mojego domu też bym się przyłączył do protestu. Jednak jeśli teraz nie wykorzystamy klepniętych środków na ten cel prawdopodobnie nasze pokolenie nie zobaczy żadnego wariantu. W przyszłej kadencji może PiS dojdzie do władzy i będziemy jeździć ale d..pą po nieheblowanej desce.

krajan (2016-05-15 09:24:28)

Radny Ragan pełni swoją funkcję dopiero od półtora roku i jest to Jego pierwszy protest.
Wcześniej tą funkcję sprawowała "sklepowa" i z uwagi na koligacje rodzinne była uległa Wójtowi. Lud nie mógł tego zdierżyć i zagłosował na Ragana, chociaż nie wszyscy GO tam uwielbiają.

Na stronie Sejmu jest nagranie oświadczenia posła Cieślaka, jakie złożył w sprawie Mostu na Wiśle.Skąd się wziął wariant trzeci? (2016-05-15 00:35:35)

Dyrektor ŚZDW w dniu 4-tego kwietnia dla TVP Kielce powiedział, że tylko tu (znaczy na wschodzie) dostali zgodę, ponieważ warianty zachodnie posiadają siedliska ptaków.

- (2016-05-14 23:11:25)

w/g mnie to słaby Wójt-wariant stary przedwojenny i poprzedni akceptowany przez Marszałków byłby najlepszy.Skąd się wziął wariant trzeci?

(2016-05-14 22:52:39)

Chciałbym mieć u siebie takich szaleńców rozwijających region i robiących inwestycje niż krzykaczy brnących w swym szaleństwie do obalania wszystkiego. Jak znam radnego Ragana jeszcze żadna inwestycja i żaden projekt mu się nigdy nie podobał. Zawsze do wszystkiego ma zastrzeżenia, wszystko jest robione źle i wszędzie widzi spisek przeciw sobie a jego działalność jako radnego polega na buntowaniu ludzi a nie budowaniu wzajemnych stosunków.
Żadna władza nie zapewni wszystkim dostatecznego poziomu życia jednak uważam że ten poziom rozwoju który teraz osiągnoł Korczyn nie zapewnili by poprzedni włodarze i to ani z PiSu ani z PSLu.

do: ,,Do poprzednika'' (2016-05-14 19:22:01)

Przyglądając się sprawie widzę, że to Pan Wójt sieje zamieszanie próbując zatuszowac swoje błędy. Mylic się jest rzeczą ludzką, nikt tego nie kwestionuje, ale o poziomie człowieka świadczy też umiejętnośc przyznania się do błędu. Ludzie to bezlitosny filtr, który wyłapie nieszczerośc intencji i szybko zdemaskuje. Nikt też nie lubi, gdy wykorzystuje się jego zaufanie. To nie jest blokowanie inwestycji, ale ,,krzyk'' o przemówienie władzom do rozsądku. Podczas ostatniego spotkania dopiero odsunięcie P. Wójta od głosu pozwoliło na przeprowadzenie konstruktywnego dialogu i osiągnięcie konsensusu w sprawie optymalnego i najkorzystniejszego przebiegu tej inwestycji. Gdyby P. Wójt 1,5 roku temu posłuchał głosu mieszkańców, po wschodniej i zachodniej stronie nie byłoby teraz problemu, inwestycja mogłaby ruszac. To obstawanie przy wariancie wschodnim z uporem maniaka doprowadziło jedynie do uruchomienia machiny biurokratycznej, która zabrnęła zbyt daleko...Czy społeczeństwo powinno ponieśc dożywotnie koszty błędów kilku ,,szaleńców'' o krótkowzrocznych priorytetach podyktowanych interesem własnym, jednego z Urzędu Marszałkowskiego, drugiego z Urzędu Gminy?

Ziom (2016-05-14 18:45:01)

Oczywiście, że Panu Raganowi należy się ogromny szacunek i wdzięcznosc za włożone serce i zaangażowanie w obronę interesu mieszkańców, których reprezentuje. Pan Wójt mógłby się od Niego wiele nauczyc.

krajan (2016-05-14 16:42:13)

Wałęsa też jest prostym człowiekiem a potrafił zmienić bieg historii. Jeżeli uda się powstrzymać to szaleństwo zielonych ludzików, to Edward Ragan przejdzie do historii, dzięki któremu to miejsce ocaleje dla następnych pokoleń. Dzięki takim ludziom, jak ON mieszkańcy zrozumieli, że władzy można powiedzieć NIE. Poprzednik twierdzi, że Raganem można sterować. Nie zna zupełnie tego człowieka. Może zasięgnąć języka u "sklepowej", która wie najlepiej czy da się NIM sterować. Łęka, Podraje i Podzamcze powinny na msze dać za to, że Ragan zaczął ten protest, bo sprzęt drogowy dzisiaj grzały by już silniki. W Gminie szafy już pękają od szczegółowych projektów wykonawczych "chorego" nasypu a wory na pieniądze są otwarte. Czy ten "prosty" człowiek, potrafi ICH zatrzymać ?. Czas pokaże ale za to co do tej pory zrobił należy mu się szacunek.

Do poprzednika (2016-05-14 14:52:57)

Populistów nam nie potrzeba. Dla mnie dobrym wójtem jest ten który potrafi robić inwestycje. Protestować jest najłatwiej i blokować inwestycje. Wytykać błędy i pomawiać.
Spróbuj coś zrobić, zorganizować i dopilnować od A do Z to zobaczysz ile błędów popełnisz. Ja wtedy stanę obok i powiem ile błędów popełniłeś co można było zrobić lepiej i jak nieodpowiedzialną osobą jesteś.
Ragan to grecki filozof i populista jak Leper. A ludzmi prostymi sterować najłatwiej i szum robić dookoła siebie. Namów go niech zapali skręta albo niech kreskę wciągnie. Odstresuje się chłopina i może zacznie mądrzej gadać

Stach (2016-05-14 09:24:21)

Z Ragana byłby dobry Wójt N Korczyna i powinien to wykorzystać jest odważny i dociekliwy i ma racje. Ci co z wyprzedzeniem pokupili działki pod przyszły most niech nie robią zamętu i uprawiają na nich jaśka i tez zarobią ?.

(2016-05-14 08:49:11)

Ragan może być wszystkim, nawet kioskarzem.

piss-da nam wszystko jak kościół daje od lat (2016-05-14 08:39:07)

Jest takie znane porzekadło; "umiesz liczyć, licz na siebie".
Łudzenie się,że ktoś Ci coś da, powoduje frustracje, zgorzknienie i w efekcie bezsilność a na końcu plucie jadem.

Jan (2016-05-14 08:04:00)

piss-da nam wszystko jak kościół daje od lat. Dlatego uwielbiam te instytucje. I jest to czyste, naturalne uczucie.

Jedna firma? Dwie, kościół i kościół. (2016-05-14 05:53:48)

Wcześniej byłeś "bobem" a teraz nazwałeś się "janem", tylko nienawiść do kościoła i PiS-u pozostały te same. Nie załamuj się , może jeszcze Ci się w życiu poszczęści. Inwektyw używa zazwyczaj człowiek nie spełniony.

Jan (2016-05-13 23:55:19)

Jedna firma? Dwie, kościół i kościół.

Nowy Korczyn ma wielką szansę na rozwój. (2016-05-13 23:05:37)

A co i kto ma się tam rozwinąć, skoro jedni umarli a drudzy wyjechali ?.
Tam się rozwija tylko jedna firma.

do jan (2016-05-13 22:43:47)

Jesteś staroświecki i odstajesz.Nowy Korczyn ma wielką szansę na rozwój.

Telewizja

Ognisko na Zjeździe Absolwentów I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju - okiem drona

Dzień Mamy i Taty u przedszkolaków z Przedszkola Nr 3

Busko-Zdrój: Mini Mundial 2018 - inauguracja

Otwarcie boisk sportowych w Busku-Zdroju

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych Szaniec 2018

III Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

Konkursy

Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koncerty Salonowej Orkiestry Zdrojowej w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na koncerty w wykonaniu Salonowej Orkiestry Zdrojowej. Koncerty odbędą się 25 czerwca...