Pińczów: Przed ostatnią turą

Dodał: Paweł Wójcik Data: 2006-11-24 10:26:47 (czytane: 8318)

W naszej debacie kandydaci startujący w II turze wyborów odpowiadają na te same pytania.

Dzięki temu mieszkańcy miasta i gminy łatwiej będą mogli ocenić obydwóch kandydatów.

„Echo Dnia”: – Samorządy w najbliższych latach mają szanse na olbrzymie dotacje unijne. W jaki sposób zamierza je pan pozyskiwać dla Pińczów? Czy – pańskim zdaniem - gmina jest przygotowana na wchłonięcie tak dużych pieniędzy?

Włodzimierz Badurak: - Zadaniem gminy jest podjąć wszelkie możliwe działania, aby skierować strumień unijnych dotacji na własny obszar – poprzez realizację dużych i małych projektów. Gmina Pińczów, ze swoim ogromnym potencjałem, przygotowana jest do wykorzystania unijnych środków na poziomie około 20–30 milionów złotych rocznie. Turystyka, infrastruktura, to działania, na które wykorzystane zostaną środki ze ZPORR-u (hala widowiskowo–sportowa, kanalizacja i wodociągi, inwestycje drogowe, stworzenie sygnalizacji świetlnej w centrum miasta, remont drogi wojewódzkiej od ul. Nowowiejskiej w kierunku Skrzypiowa oraz ul. Bat. Chłopskich giełda rolna, plac targowy). Środki Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki chcemy wykorzystać na realizację projektów zmierzających do inwestowania w ludzi, a przede wszystkim podniesienia poziomu „zatrudnialności”.

Badurak24.jpg

Włodzimierz Badurak ma 46 lat. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej. Rzeczoznawca podręczników w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pracuje w Zespole Szkół Zawodowych w Pińczowie. Jest żonaty, ma dwie córki w wieku 17 i 18 lat oraz 8-letniego syna.

Łukasz Łaganowski: - Po pierwsze - dobra analiza potrzeb lokalnej społeczności. Po drugie - skuteczność w poruszaniu się w skomplikowanej materii środków unijnych. Ostatnie dwa lata pokazały, że to potrafię. Znajduję posłuch u decydentów tychże środków. Po trzecie - przygotowanie dobrych projektów, a te już w dużej części znajdują się w posiadaniu gminy. Spośród trzech ostatnich projektów wszystkie przeszły poprawnie weryfikację formalną. Po czwarte - budżet gminy jest stabilny, pozwala na wygenerowanie w różnej formie środków własnych. Jeśli decyzje w tej kwestii będą należały do mnie, wówczas te cztery czynniki pozwolą nam osiągnąć planowane inwestycje, gdyż pieniądze są do tego nieodzownym narzędziem.

__aganowski24.jpg

Łukasz Łaganowski ma 43 lata. Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej i Akademii Świętokrzyskiej. Ukończył też studia podyplomowe w Rotterdam School of Menegament na kierunku Master of Business Administration. Jest żonaty, ma dwoje dzieci w wieku 10 i 12 lat

„Echo Dnia”: – Jakie jest najważniejsze zadanie dla miasta i gminy w najbliższym czasie, którego rozwiązanie podejmie pan w pierwszej kolejności?

Włodzimierz Badurak: - W porozumieniu z powiatem opracowanie kompleksowego planu zagospodarowania przestrzennego ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i naprawy infrastruktury drogowej - w tym budowy chodników i kanalizacji wodno-ściekowej. Opracowanie nowego projektu budowy obwodnicy pińczowskiej wyłączającego ruch transportu ciężkiego nie tylko z miasta, ale również z Bogucic, Pasturki, Brześcia, Skrzypiowa i Włoch. Unormowanie sytuacji zarządzania zalewem, rozbudowa MOSIR i przylegających terenów rekreacyjnych, a docelowo przystosowanie zalewu do użytkowania przez mieszkańców i turystów, budowa na starorzeczu ośrodka wędkarskiego.

Łukasz Łaganowski: - Priorytetowe zadanie, to obwodnica pozwalająca odciągnąć ruch od dzisiejszej zwartej zabudowy, a jednocześnie będąca czynnikiem aktywizującym gospodarczo miasto poprzez lokalizację w jej zasięgu działalności usługowo-przemysłowej. W tej dziedzinie udało się już wiele zrobić. Porozumieliśmy się z Zarządem Dróg Wojewódzkich, co do jej przebiegu. Od kilku miesięcy w tej sprawie wydeptuję ministerialne korytarze, tworząc pozytywne klimaty, angażując w to znaczną grupę parlamentarzystów i kilku ministrów. Minister Gosiewski nadał mi w związku z tym nawet ksywkę „krwiopijca”, co traktuję jako pozytyw. Priorytetowym zadaniem dla wsi jest jak najszybsze dokończenie wodociągowania.

„Echo Dnia: - W jaki sposób zamierza pan kreować pozytywny wizerunek miasta i gminy?

Włodzimierz Badurak: - Wizytówką miasta i gminy powinna być szeroka i atrakcyjna oferta turystyczna. Myślę tu o reaktywowaniu klubu wodniackiego Kon-Tiki i spływów kajakowych na trasie Umianowice – Wiślica, powrocie do tradycji organizowania wczasów w siodle i wczasów za kierownicą. W sferze kultury - reaktywowanie festiwalu muzyki folkowej, organizacja plenerów malarskich i rzeźbiarskich, coroczny przegląd filmów Andrzeja Barańskiego – pochodzącego z Pińczowa wybitnego reżysera filmowego.

Łukasz Łaganowski: - Dotychczasowe działania już przynoszą pierwsze korzyści. Świadczy o tym zarówno liczba imprez sportowych, kulturalnych, które są ogólnie dostępne jak i pojawiające się nowe stowarzyszenia i sekcje klubów sportowych. Ponad 800 osób, głównie dzieci i młodzieży uprawiających w sposób zorganizowany sport, świadczy o właściwym kierunku, który należy zintensyfikować, chociażby przeznaczając większe środki finansowe. Dobrym przykładem jest klub Ponidzie-Nida, który wedle słów działaczy ma bardzo duże szanse awansować do III ligi.

„Echo Dnia”: - Jak według pana powinna wyglądać i funkcjonować gminna oświata, kultura i sport?

Włodzimierz Badurak: - Należy zrealizować opracowane wspólnie z powiatem projekt hali widowiskowo–sportowej, w okolicy ośrodka sportu i rekreacji wybudować park sportowo–rekreacyjny, w okresie zimowym otworzyć dla lokalnej społeczności sale gimnastyczne w szkołach. Trzeba zmodernizować muszlę koncertową i rozbudować amfiteatr. Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury powinno współdziałać na mocy podpisanego porozumienia z referatem kultury Starostwa Powiatowego i spełniać w powiecie rolę podobną jaką pełniły dawne powiatowe domy kultury. Priorytetem powinna być działalność wśród młodzieży. Szczególnie należy zadbać o rozwój klubu sportowego Nida i Źródełko.

Łukasz Łaganowski: - Inwestycja w oświatę to inwestycja w przyszłość młodego pokolenia. Realizacja tego celu przyświecała mi w obecnej kadencji. Efekty tych działań to radykalna poprawa bazy dydaktycznej. Dużym osiągnięciem jest uruchomienie szkoły muzycznej I stopnia oraz nauczanie jez. angielskiego we wszystkich szkołach od pierwszej klasy. W zakresie sportu stworzono stabilne warunki do uprawiania sportu poprzez stałe dofinansowanie w formie dotacji oraz konkursów. W zakresie kultury wzbogacono istniejący kalendarz wydarzeń kulturalnych o nowe, których odbiorcami są wszyscy mieszkańcy: zaduszki jazzowe, Festiwal Pieśni Maryjnej, Muzyka Klezmerska w Synagodze, Hippopowe pożegnanie lata, Jarmark Nadnidziański.

Irena IMOSA imosa@echodnia.eu

 źródło: Echo

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.144.252.153

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7



Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-18 07:20:01

Pszenżyto

Dodano: 2024-04-18 06:48:37

Malowanie

Dodano: 2024-04-18 06:43:40

Labladory

Dodano: 2024-04-18 06:37:16

Montaż anten satelitarnych i naziemnych

Dodano: 2024-04-18 06:36:23

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2024-04-18 04:49:01

Luźna Ero Znajomość

Dodano: 2024-04-18 01:49:16

Szalona i Namiętna Szuka Faceta

Dodano: 2024-04-17 22:49:17

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-04-17 21:23:09

Przyjmę do pracy brukarz pomocnik

Dodano: 2024-04-17 17:47:48

Zbiór Truskawek

Dodano: 2024-04-17 15:12:07

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-04-17 14:38:53

Brukarz

Dodano: 2024-04-17 13:48:04

Kierowca C+E naczepa wywrotka , codziennie w domu

Dodano: 2024-04-17 13:06:11

Praca ocieplenia domów

Dodano: 2024-04-17 13:00:00

nieruchomość zabudowana