Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Święto piosenek Bogdana Olewicza w Busku-Zdroju (foto/nowe video)

Dodał: Milena Data: 2018-12-19 11:35:45 (czytane: 10259)

W Busku-Zdroju odbył się Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej Bogdana Olewicza w 50. rocznicę Jego pracy twórczej. Zapraszamy do obejrzenia relacji video z wydarzenia.Święto piosenek Bogdana Olewicza w Busku-Zdroju
Bogdan Olewicz – wybitny autor ponad 1000 piosenek wykonywanych od 50 lat przez znane zespoły i gwiazdy polskiej muzyki, takie jak: Perfekt, Lady Pank, Budkę Suflera, Annę Jantar, Urszulę, był gościem honorowym i przewodniczącym Jury XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, organizowanego 16 listopada br. przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Imprezę objęli honorowym patronatem: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Kurator Oświaty w Kielcach, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Starosta Buski, Burmistrz MiG Busko-Zdrój oraz Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Nie wszystkim wiadomo, że Bogdan Olewicz to także dziennikarz radiowy, juror znaczących festiwali, członek i sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W związku z przypadającym w tym roku 50-leciem swojej pracy twórczej otrzymał on z rąk dyrektora naszej placówki Waldemara Wójcika pamiątkowy grawerton i piękny bukiet herbacianych róż od uczniów Ośrodka. W Buskim Samorządowym Centrum Kultury rywalizowało tego dnia 18 podmiotów wykonawczych z czterech województw, które zakwalifikowały się  do ścisłego finału. Byli to soliści, duety i jeden zespół wokalny.  Turniejowi przyświecało motto z piosenki Bogdana Olewicza „Niepokonani” śpiewanej niegdyś przez zespół Perfekt: „Płyniemy przez wielki Babilon, dopóki miłość nie złowi nas”, bo, jak stwierdzili prowadzący cały Turniej konferansjerzy, to właśnie miłość ocala od samotności. Przesłuchania rozpoczęły się od kategorii wiekowej 12-15 lat, a w Jury zasiedli: Bogdan Olewicz, Anna Karwat, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, Mieczysław Sas, radny Sejmiku Wojewódzkiego, właściciel Zakładu Metalowo-Kotlarskiego SAS, Tomasz Banach dyrektor Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego o. w Busku-Zdroju, Robert Dąbal, dyrektor Buskiego Samorządowego Domu Kultury.

olewicz_1246.jpg

Balet i magia w jesiennym parku
Jako pierwsza wystąpiła uczennica Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju Agata Wojtyś z piosenką „Moje jedyne marzenie”- czyli „Przetańczyć z tobą chcę całą noc…”. Towarzyszyła jej młodziutka tancerka klasyczna - Wiktoria Laprus, wykonująca na scenie, w zwiewnej, białej sukience, pośród  zielonych cyprysów i tuj, skomplikowane układy baletowe. Następnie, zza pachnących lasem drzewek w głębi sceny, wyłonił się duet: Agnieszka Czerw i Dominika Durnaś, który, jak się póżniej okazało, wyśpiewał sobie tą magiczną piosenką, wyróżnienie i jednocześnie Nagrodę Publiczności. Jako trzecia wystąpiła Laura Olchawa z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Ta skromna, drobna dziewczynka wydobywała z siebie dojrzały głos o niskim brzmieniu i niezwykłej barwie. Dysproporcja między dziecięcym wyglądem, a i profesjonalnym  wykonaniem była tak uderzająca, że nikt nie był zaskoczony, że to właśnie ona została laureatką Grand Prix. Kolejne wykonania to: melodyjne i wpadające w ucho „Spocząć” Natalii Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu; taneczne i rytmiczne „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie” Zuzanny Bery z Zespołu Szkół w Łagowie - wyróżnionej przez Jury oraz „Deszcz w Cisnej”, którym Kludia Łacka wyśpiewała pierwsze miejsce w tej kategorii.

Na scenie Rycerz i słodki Charlie
Drugie miejsce zajęła Emilia Rycerz ze Szkoły Podstawowej w Stróży (województwo lubelskie), na którą publiczność musiała parę minut zaczekać, bo tego dnia dziewczynka brała udział w olimpiadzie języka angielskiego. Jak się póżniej dowiedzieliśmy, napisała ją w pół godziny i zaraz wyruszyła z mamą w podróż do Buska. Wpadła na scenę roztrzęsiona, ale opanowała się w sekundzie ( prawdziwy Rycerz!)  i zupełnie spokojnie zaśpiewała refleksyjną piosenkę – wspomnienie Bogdana Olewicza „Czy pamiętasz jak to było”. Trzecie miejsce dostało się Kindze Gurgul z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie ( województwo małopolskie), za piosenkę „Każdy swoje 10 minut ma”. Niestety, nie wszystkim dane było zbierać laury, choć poziom wokalny  solistek z tej grupy wiekowej był bardzo wysoki. Piękna, melodyjna piosenka „Raz na jakiś czas” w wykonaniu Martyny Pietrzyk  z Publicznego Gimnazjum w Kraśniku, nie doczekała się niestety nagrody, podobnie jak „Nie płacz Ewka” zaśpiewana przez Julię Magdziak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanach (woj. podkarpackie), z własnym gitarowym akompaniamentem. Za to, występująca jako ostatnia, Julia Chmielarska ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Kraśniku, zrobiła prawdziwy show swoją swobodną, niemal aktorską interpretacją piosenki „Mój słodki Charlie”, za którą otrzymała wyróżnienie.

Podium dla Kazimierzy
Po przerwie nastąpiły przesłuchania starszej grupy wiekowej: 16-20 lat. W tej kategorii całe podium zajęły solistki z tej samej miejscowości: I miejsce Jury przyznało Nikoli Wróbel z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej za budzące dreszcz wykonanie „Tylko mnie poproś do tańca”; II miejsce należało bezsprzecznie do duetu „Siostry”- Emilii i Nikoli Kozioł z Domu Kultury w Kazimierzy; III zaś przypadło Aleksandrze Radosz reprezentującej tamtejszą Bibliotekę Publiczną, za tajemniczą piosenkę „Kiedy przyjdziesz do mnie biała”. Pięknie zaprezentowała się Natalia Deszcz – uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju, z profesjonalnym, jazzowo brzmiącym akompaniamentem gitary Patryka Satory. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Wiktoria Prasałek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju, Kinga Bernatek z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju oraz zespół wokalny z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie, który zebrał duży aplauz widowni. 

olewicz_1217.jpg

Moje jedyne marzenie
Pan Bogdan Olewicz był zaskoczony tak wysokim poziomem wszystkich rywalizujących solistów i zespołów. Miał, jak powiedział, wątpliwości, czy tak młodzi ludzie poradzą sobie z dość poważnym repertuarem.  Stwierdził, że najcenniejsze były dla niego oryginalność wykonania i indywidualny rys nadany piosence przez wykonawcę. Był bardzo wzruszony tym, jak się wyraził: „benefisem” swojej twórczości, który został zorganizowany przez niepełnosprawną młodzież z udziałem ich rówieśników ze szkół publicznych z południowo-wschodniej  Polski. Na swoim plakacie scenicznym zawarł  dedykację dla Organizatorów z „samego serca płynącym podziękowaniem za cudowne święto moich piosenek”. Sam przyjechał z pięknym  prezentem dla naszych uczniów – były to słuchawki bezprzewodowe Sennheiser i MP4. A w wywiadzie przeprowadzonym przez uczniów Ośrodka, na pytanie, jakie jest jego niespełnione marzenie, po krótkim zastanowieniu oznajmił: Rozmowa z Bobem Dylanem!

Małgorzata Bębenek-koordynator Turnieju


Lista laureatów XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018”
(Wśród nagród znalazły się: tablety, słuchawki bezprzewodowe, pamięć zewnętrzna, smartwatche, pendrive 32 GB, a także grawerton dla laureata Grand Prix, statuetki i dyplomy finalisty oraz pamiątkowe gadżety dla wszystkich uczestników).

Grand Prix –Laura Olchawa „Rysa na szkle” Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach
Kategoria 12-15 lat
I miejsce –Klaudia Łacka „Deszcz w Cisnej” Niżańskie centrum Kultury (woj. podkarpackie)
II miejsce – Emilia Rycerz „Czy pamiętasz jak to było” Szkoła Podstawowa im. S. Zielińskiego w Stróży (woj. lubelskie)
III miejsce – Kinga Gurgul – „Każdy swoje 10 minut ma” Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie (woj. małopolskie)
Wyróżnienia – Julia Chmielarska „Mój słodki Charlie” Społeczna Szkoła Podstawowa w Kraśniku(woj. lubelskie);
Zuzanna Bera „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie”   Zespół Szkół w Łagowie
Agnieszka Czerw , Dominika Durnaś „Julia i ja” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Kategoria 16-20 lat
I miejsce –Nikola Wróbel „Tylko mnie poproś do tańca”, Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej
II miejsce – duet „Siostry” –Emilia i Nikola Kozioł „A kto się kocha w tobie” Dom Kultury w Kazimierzy
III miejsce – Aleksandra Radosz „Kiedy przyjdziesz do mnie biała” Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej
Wyróżnienia – Wiktoria Prasałek  „Moje jedyne marzenie” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Busku-Zdroju
Kinga Bernatek – „Jesteś lekiem na całe zło”, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju
Zespół wokalny: Paulina Sadowska, Joanna Gradzik, Jarosław Gałka, Angelika Rusek, Patrycja Witek „Nie płacz Ewka” Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie
Nagroda Publiczności - Agnieszka Czerw , Dominika Durnaś „Julia i ja” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Organizatorzy składają podziękowania dla sponsorów XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018”:

    • Zakładowi Metalowo- Kotlarskiemu SAS,
    • Bankowi Spółdzielczemu w Busku-Zdroju,
    • Nadwiślańskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Solcu-Zdroju,
    • Hurtowni Sawa,
    • Zakładowi Produkcyjnemu Siniat Sp. z o.o. w Leszczach,
    • Zakładowi Foto Studio 2000
    • Firmie Milart Studio
    • Restauracji Cynamonowa
    • Hotelowi Bristol Art.&Spa w Busku-Zdroju
oraz Fundatorom Grand Prix, I miejsca, II miejsca i Nagrody Publiczności:
    • Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego
    • Burmistrzowi MiG Busko-Zdrój
    • Staroście Buskiemu
    • Prezesowi Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.
    • Fundacji „Błękitne Niebo”

Media o Turnieju:
http://sosw.busko.pl/swieto-piosenek-bogdana-olewicza-w-busku-zdroju
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-78506
http://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-buski/item/29269-ogolnopolski-turniej-piosenki-poetyckiej-w-busku-zdroju.html
http://buskozdroj.naszemiasto.pl/artykul/polska-spiewala-w-busku-olewicza-nagroda-grand-prix-2018,4885082,artgal,t,id,tm.html

Zobacz video:
Zdjęć w galerii: 55

Zobacz także

Weekend w regionie - Sprawdź co będzie się działo!

Dodane: 2019-08-18 09:57 - Komentarze  (0)  czytane (22692)

TAGI: Weekend w regionie, imprezy w regionie, weekend, Sprawdź co będzie się działoKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.251.205

klemens (2018-12-19 22:20:13)

11 lat to kawał czasu. Najmłodsi uczestnicy tegorocznego festiwalu mieli rok kiedy był pierwszy turniej. Miałem przyjemność oglądać turnieje z udziałem Młynarskiego, Cygana i Poniedzielskiego. Chylę czoła przed organizatorami. Masa pozytywnych wrażeń. Będą mieli uczniowie SOSW piękne wspomnienia z lat szkolnych. Gratuluję!

(2018-11-18 16:37:52)

Brawo Małgosia!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Restauracja Bristol Art. & Medical SPA - imprezy okolicznościowe

1 Maja 1, 28-100 Busko Zdrój

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

Dziś Dożynki Powiatowo-Gminne Tuczępy 2019

Zapraszamy na dożynki Powiatowo-Gminne w Tuczępach, które odbędą...

Dziś Dożynki Gminny Busko-Zdrój w Siesławicach 2019 (video)

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Starostowie Dożynek oraz...

Salon HOUSE: T-shirt za złotówkę!

Salon House w Busku-Zdroju przygotował dla swoich klientów wyjątkową...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Ogłoszenia

Dodano: 2019-08-18 22:15:35

Farba dekoral

Dodano: 2019-08-18 21:42:31

Przewóz osób Niemcy,Holandia,Belgja

Dodano: 2019-08-18 21:42:25

Przewóz osób Niemcy,Holandia,Belgja

Dodano: 2019-08-18 21:42:16

Przewóz osób Niemcy,Holandia,Belgja

Dodano: 2019-08-18 21:37:07

Maliny

Dodano: 2019-08-18 21:21:40

Przybłąkał się pies

Dodano: 2019-08-18 21:15:01

Działka Skotniki Duże

Dodano: 2019-08-18 21:14:07

SKUP SAMOCHODÓW, AUT

Dodano: 2019-08-18 20:31:41

Sprzedam tanio

Dodano: 2019-08-18 20:26:35

Sprzedam Kocioł gazowy 120kW