Ochotnicza Straż Pożarna w Stopnicy broni, uczy, bawi.. (foto)

Dodał: Milena Data: 2017-09-15 10:35:31 (czytane: 8112)

Jednostka ta należy do najstarszych i zasłużonych dla społeczeństwa organizacji w regionie. Zawiązana została w roku 1901 przez grupę światłych osób działających na rzecz obrony przed częstymi pożarami występującymi w samej Stopnicy i okolicznych miejscowościach.
Wobec zwartej, łatwopalnej zabudowy oraz brakiem zabezpieczenia przeciwpożarowego na tym terenie zrealizowany został pomysł stworzenia straży ogniowej przeciwstawiającej się kolejnym nieszczęściom. Twórcą i pierwszym prezesem straży w Stopnicy był inż. Bem z Tarnowa jego zastępcą Jan Pruchnicki, naczelnikiem Czesław Nesterowicz. W krótkim czasie zebrano potrzebne fundusze na zakup umundurowania strażackiego i sprzętu. Stan jednostki wynosił w granicach 100 osób podzielonych  na cztery sekcje różnych specjalności bojowych i dysponowała wozem rekwizytowym, sikawkami ręcznymi przenośnymi, dwoma beczkami dwukonnymi i dwoma drabinami zwykłymi przystawnymi oraz drobnym sprzętem pomocniczym. Podłożem tak licznego zaciągu ochotniczego do tej jedynej paramilitarnej organizacji w okresie zaborów poza głównym celem jakim była pomoc ludziom w walce z ogniem był głęboki patriotyzm i narastająca wola społeczeństwa przygotowania się do walki wyzwoleńczej. Po I Wojnie Światowej w okresie międzywojennym nie zmienił się stan liczebny doświadczonej w swoich zadaniach jednostki i i zaangażowanie strażaków. Honorem i wyróżnieniem było być członkiem tej organizacji. W 1930 roku Straż Ogniowa otrzymała pierwszy sztandar organizacyjny ufundowany ze składek strażaków. Na jednej stronie sztandaru widniał biały orzeł w koronie, zaś na odwrocie Matka Boska z Dzieciątkiem na ręce. Sztandar był przechowywany u ówczesnego prezesa Straży Wacława Reinsztajna. Niestety uległ zniszczeniu podczas działań wojennych a pozostała tylko końcówka drzewca,  jest do dziś pieczołowicie przechowywana w pamiątkowej gablocie. W czasie II wojny światowej Straż funkcjonowała nieprzerwanie. Władze okupacyjne czuwały jedynie nad tym, aby nie prowadzono ćwiczeń o charakterze bojowym.

stopnica0031_1.jpg

Od roku 1937 prezesem został Wacław Reinsztajn, wiceprezesem i naczelnikiem Kazimierz Godowski, sekretarzem Jan Guła, a gospodarzem Ignacy Chudecki. Wielu ówczesnych strażaków było równocześnie członkami AK i BCh. Swoje ćwiczenia i różne zajęcia wynikające z zadań zbrojnego podziemia  wykonywali właśnie pod przykrywką utrzymywania stałej sprawności jednostki. Robili to tak wymyślnie, że okupant mimo rygorystycznej kontroli nie zorientował się ani razu, że właśnie ćwiczą członkowie pododdziałów leśnych !.

Od stycznia 1995 roku jednostka włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej działalność nie ogranicza się tylko do gaszenia typowych pożarów. Współczesność postawiła jej  inne wyzwania, którym muszą sprostać strażacy-ratownicy - tu ratownictwo ekologiczne, drogowe oraz pomoc społeczeństwu w okresie klęsk żywiołowych. Poza tym podejmuje aktywne działania prewencyjne, informacyjne na temat zagrożeń oraz organizuje ciekawe spotkania ze środowiskiem lokalnym.

stopnica0035.jpg

Dowodził nią przez kilka lat do roku 2017 ś.p. prezes dh. Zdzisław Śliwa. Po jego śmierci ster kierowania OSP Walne Zebranie członków powierzyło Dawidowi Śliwie – młodemu, dynamicznemu strażakowi, pasjonatowi strażactwa. Jednostka ze względu na chorobę zmarłego poprzedniego prezesa ograniczyła swoją działalność szczególnie w inicjowaniu działań dla środowiska lokalnego. Nowo wybrany Zarząd OSP Stopnica pod kierownictwem prezesa Dawida Śliwy postanowił wykorzystać posiadane bazę lokalową i zaplecze na odbudowanie swojej znaczącej dotychczas roli w społeczności lokalnej inicjując szereg usystematyzowanych atrakcyjnych propozycji spędzania czasu wolnego ze strażakami. Pierwszym krokiem było zaproszenie do wspólnych działań stopnickie Stowarzyszenie „Kobiet Kreatywnych”, dynamicznej grupy pań pod kierownictwem Katarzyny Romańskiej niejednokrotnie mile zaskakujących swoimi nieszablonowymi pomysłami. Pierwszym widocznym efektem tej współpracy był rodzinny piknik jaki 9 września br. zaistniał w obiekcie straży pożarnej. Ciekawa oferta strażaków i „Kobiet Kreatywnych” przyciągnęła wielu chętnych, rodziców z dziećmi, którzy w zorganizowanej formie mogli spędzić sobotnie popołudnie. Były gry i zabawy, konkursy dla dzieci i dorosłych, pokaz ratowniczy i prezentacja sprzętu strażackiego, nauka podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej, pyszna strażacka grochówka, słodkie wypieki i rodzinny grill na świeżym powietrzu  a wieczorem, kiedy dzieci  spokojnie poszły spać – ich rodzice zawładnęli strażacką świetlicą na zabawie tanecznej. Prym wiodły tu „Kobiety Kreatywne”, które świętowały między innymi swój sukces w ogólnopolskim telekonkursie organizowanym przez TVP1 p.t. „Rodzina wie lepiej”. Drużyna Stowarzyszenia w składzie - Katarzyna Romańska, Izabela Sztuk, Elżbieta Olszowa, Beata Wójtowicz, Joanna Antosiuk - 1 września w studio telewizyjnym w Warszawie pozostawiła w pokonanym polu kilka grup z całej Polski wygrywając… uznanie organizatora na szczeblu ogólnokrajowym za wiedzę, dynamikę, oryginalność i przebojowość oraz nagrodę finansową TVP w wysokości 19 883 złotych na cele statutowe! Program w TVP1 był emitowany 9 września br. na antenie ogólnopolskiej. Gratulacje.

stopnica0039.jpg

Organizator tego pikniku zapowiada, że przygotowuje się do kolejnego również atrakcyjnego zaproszenia chętnych nie tylko ze Stopnicy i  gminy Stopnica na nieszablonowe, radosne  spotkanie u strażaków.

Jak przebiegła sobota w remizie OSP Stopnica z „Kobietami Kreatywnymi” – patrz na załączony fotoreportaż. 

Galeria

Zdjęć w galerii: 94

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.157.133

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7



Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 21:20:46

Sprzedam samochód osobowy Suzuki Liana

Dodano: 2024-03-28 19:40:51

ziemniaki wielkosć sadzeniaka lord denar bellaros...

Dodano: 2024-03-28 18:43:20

Luźne Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 18:02:27

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ

Dodano: 2024-03-28 15:43:16

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-03-28 06:12:39

Utylizacja, wywóz sprzętu sportowego fitness, re...