Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Obchody 75-lecia 'Społem' w Busku-Zdroju

Dodał: Marta Data: 2020-02-19 16:08:06 (czytane: 2418)

„Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Busku – Zdroju prowadzi działalność od 1945 r. Została założona przy udziale 21 osób na zebraniu organizacyjnym w dniu 08.02.1945 r.  Zobacz

Dla przypomnienia trochę historii "Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Busku-Zdroju.

 Uchwalono wówczas Statut Spółdzielni, określający jej charakter, wybrano Radę Nadzorczą i Zarząd. Pierwszym Przewodniczącym Rady Nadzorczej został Pan Michał Michalski. Do Zarządu Spółdzielni, który pełnił swą funkcję społecznie zostali wybrani: Pan Franciszek Malec, Pan Albin Kostuch, Pan Franciszek Rzepka. W 1946 r. Prezesem Zarządu został Pan Stanisław Janik. Od 1956 roku Prezesem Zarządu był Pan Józef Musiał, w 1969 roku nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu i funkcję tę objęła Pani Emilia Szafranko.

W latach 1990/1991 Prezesem Zarządu była Pani Urszula Żak. Od 28 czerwca 1991 roku do 10 grudnia 2010 r. Prezesem Zarządu Spółdzielni był Pan Waldemar Sikora, następnie z dniem 17 grudnia 2010 r. powołany został na Prezesa Zarządu Pan Józef Żurek, który swą funkcję pełnił do 21 czerwca 2019r. Aktualnie, od 2 lipca 2019 r. Prezesem Zarządu Spółdzielni jest Pan Artur Patrzałek. Spółdzielnia rozpoczęła działalność gospodarczą na terenie Buska – Zdroju w dwóch sklepach: spożywczym i tekstylnym. W 1948 roku nastąpiło połączenie się trzech Spółdzielni tj. Spółdzielni Spożywców "Wolność" w Busku-Zdroju, Spółdzielni "Górka-Zbludowice" w Zbludowicach, oraz Spółdzielni Nauczycielskiej w Busku-Zdroju przyjmując nazwę: Powszechnej Spółdzielni "Wolność" w Busku-Zdroju. Lata 50-te i 60-te były okresem szybkiego rozwoju Spółdzielni, działalności handlowej, produkcyjnej i gastronomicznej. W 1955 roku rozpoczyna swoją działalność produkcyjną, nowo wybudowana Piekarnia zlokalizowana przy ul.Łagiewnickiej 9 w Busku-Zdroju, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego. Lata 70-te i 80-te, to rozkwit gastronomii, niezapomniane do dzisiaj restauracje: "Zdrojowa", "Urocza", "Słoneczna" i kawiarnia "Mała Czarna". Działalność kulturalno-oświatowa dla członków Spółdzielni skupiała się w "Ośrodku Praktyczna Pani". Pod patronatem Spółdzielni działała również kapela "Buskowianie".

Przez okres swej dotychczasowej działalności, Spółdzielnia przeszła wiele trudności i zagrożeń na skutek zmian społeczno – politycznych i gospodarczych w kraju. Gospodarka weszła w system wolnorynkowy, który narzucił konieczność poszukiwania nowej, lepszej strategii działania. W rezultacie warunki funkcjonowania Spółdzielni istotnie się zmieniły. Od 1983 roku Spółdzielnia działa samodzielnie pod nazwą "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Busku-Zdroju, na podstawie własnego Statutu. Obecnie, mająca 75 lat doświadczenia Spółdzielnia, to nowoczesna firma, która bazując na swojej tradycji i długoletnim doświadczeniu jest jedną z najprężniej działających firm w dziedzinie handlu i produkcji w powiecie buskim. Swoją pozycję „Społem" PSS w Busku – Zdroju wypracowała dzięki wysokiemu poziomowi usług w handlu detalicznym oraz wysokiej jakości produktów piekarskich i cukierniczych, których produkcja oparta jest na tradycyjnych recepturach, uwzględniających wyłącznie naturalne składniki i komponenty.

Spółdzielnia prowadzi działalność handlową w 12 sklepach na terenie powiatu buskiego oraz działalność produkcyjną w piekarni - ciastkarni. Obiekty handlowe i zakład produkcyjny „Społem" PSS w Busku - Zdroju są stale modernizowane na miarę XXI wieku.
Wizytówką naszej Spółdzielni jest II piętrowy Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit" przy Placu Zwycięstwa 22 w Busku - Zdroju, został wybudowany i uruchomiony przez Spółdzielnię w 1962 r. Ponadto, wyróżnić należy zmodernizowane placówki handlowe tj.: Sklep "Lux" przy ul. Poprzecznej 4, Sam "Targowy" przy Placu Targowym 1 b i oraz budynek handlowo-usługowy przy ul. Boh. Warszawy 5 w Busku-Zdroju, które swoją architekturą i kolorystyką nawiązują do sklepów sieci "Społem" w Busku-Zdroju oraz dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i rozwiązań są wizytówką nie tylko Spółdzielni, ale i Buska – Zdroju.

Na przestrzeni roku 2011/2012 podniesiono standard i warunki pracy zakładów produkcyjnych. Wyremontowano i przystosowano dotychczasowy budynek Piekarni przy ul. Łagiewnickiej 9 w Busku-Zdroju, w którym połączono dwa zakłady tj. piekarnię i ciastkarnię (dotychczas mieściła się przy ul. Stawowej 26 w Busku-Zdroju). Wymieniono pokrycie dachu, budynek ocieplono i odnowiono jego elewację, wyremontowano piece do wypieku pieczywa i ciasta, dokonano częściowego zakupu nowych maszyn i urządzeń do produkcji. Budynek zakładu nabrał efektownego wyglądu. W dniu 8 czerwca 2013 r. przy ul. Rzewuskiego 6, w sercu Zdroju, uruchomiony został sklep nr 1 "Kasia" branży spożywczo -przemysłowej z pamiątkami z Buska-Zdroju.

Wszystkie placówki handlowe Spółdzielni są nowoczesne, o wysokim standardzie obsługi klienta. Sklepy są w pełni skomputeryzowane, wprowadzono w nich nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania IT, umożliwiające zintegrowanie danych poprzez system online z centralną bazą danych. W sklepach istnieje możliwość zapłaty kartami płatniczymi, doładowań telefonów komórkowych, opłat rachunków (np. za gaz, energię, itp.). Stałym klientom Spółdzielnia oferuje lojalnościową kartę klienta „Społem Znaczy Razem". „Społem" PSS w Busku – Zdroju to stabilny pracodawca dla 113 pracowników i solidny partner handlowy, zrzesza 177 członków.

Spółdzielnię wyróżnia zaangażowanie w życie lokalnej społeczności oraz aktywne wspieranie wielu charytatywnych i kulturalno – społecznych inicjatyw lokalnych. Osiągnięcia te zawdzięczamy byłym i obecnym członkom oraz pracownikom, którzy swym zaangażowaniem i ofiarnością stworzyli współczesne oblicze naszej Spółdzielni. Podkreślić należy, że w 2019 roku obchodzony był Jubileusz 150-lecia powstania Spółdzielczości Spożywców "Społem" w Polsce.

 Zobacz

źródło:  tmb.busko.pl

fotoreportaż

Reklama.

Zobacz także

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów i Parków Narodowych

Dodane: 2020-04-03 16:36 - Komentarze  (3)  czytane (506)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.83.188.254

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wielkanoc w hotelu - dlaczego warto inaczej spędzić Wielkanoc niż zazwyczaj?

Każde święta, w tym Wielkanocne okupione są niezwykłym wysiłkiem, ponieważ obejmuje wiele przygotowań. Trzeba zrobić duże zakupy,...