Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Obchody 150. Rocznicy urodzin Patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gimnazjum w Jarosławicach

Dodał: admin Data: 2017-12-09 07:17:58 (czytane: 4725)

„Tak żyć jak żyłem – warto było. Warto było ten ból przezwyciężać, jak przezwyciężałem” – to jeden z najpopularniejszych cytatów Marszałka. Społeczność gimnazjum postanowiła uczcić tę rocznicę w wyjątkowy sposób, godny Patrona.Pierwszym etapem obchodów była wycieczka uczniów klas trzecich do Kielc „Szlakiem legionów Józefa Piłsudskiego”. Przeszliśmy ścieżkami I Kadrowej. Zwiedziliśmy ogródki, które dla swoich legionistów wykupił Marszałek. Stanęliśmy pod Pomnikiem Czynu Legionowego i zwiedziliśmy Sanktuarium  Józefa Piłsudskiego w Muzeum Narodowym.  Byliśmy w Jego kwaterze w Pałacu Biskupów.

jaroslawice01.jpg 

Kolejny etap to Święto Szkoły. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości: reprezentująca Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach  Kazimierza Mądzika – starszy wizytator Anna Bilewska, Jerzy Kolarz - Starosta Buski, Marek Kaczmarek - Wójt Gminy Tuczępy, Zofia Nowak - Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich wraz z delegacją,  Dorota Czerwiec – Dyrektor Samorządowego Centrum Oświaty w Tuczępach, Jacek Wilk - Przewodniczący Rady Gminy Tuczępy, Piotr Molendowski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tuczępy, Zdzisława Stefańska i Adam Kolankowski - Radni Gminy Tuczępy, ks. Krzysztof Wieczorek - proboszcz parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Nizinach, Anna Stępień - Kierownik Centrum Kultury w Tuczępach, Tomasz Mazur – instruktor muzyki w CK w Tuczępach, Maria Misterkiewicz - Sołtys wsi Wierzbica i Prezes KGW w Wierzbicy, Dagmara Bieniek - Sołtys wsi Kargów oraz współwłaściciel firmy Bieniex, Janusz Łosin - Komendant Gminny OSP, Mateusz Dudek - Prezes OSP Niziny, Piotr Mazur - Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, Justyna Kapusta – Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju, Halina Ormiańska - Dyrektor ZPO Niziny, Grażyna Patrzałek - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuczępach, Bożena Banasik - Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kargowie, Katarzyna Sobiegraj – aktorka teatru lalek, członkini stowarzyszenia Kargów – Brzozówka Aktywni Razem, Andrzej Marek – były Radny Gminy Tuczępy, Halina Żal – lokalna poetka oraz liczni absolwenci.

jaroslawice04.jpg 

Uroczystość prowadzili Izabela Zapart i Remigiusz Kałczuga. Punktem pierwszym była inscenizacja odzwierciedlająca biografię Józefa Piłsudskiego. Przygotowana według scenariusza i w reżyserii Bożeny Tałaj i Kamili Jamroży. Ukazała jego drogę życiową od „sielskiego, anielskiego dzieciństwa” jak je sam określał, poprzez gimnazjum, zesłanie na Syberię, pracę konspiracyjną, tworzenie i walkę Legionów Polskich podczas I wojny światowej, kończąc na mozolnej pracy tworzenia II Rzeczpospolitej. W rolę Ziuka wcielił się Michał Bławat, a dorosłego Józefa - Tobiasz Wiśniewski. Poprzez losy Marszałka przeprowadził nas Adrian Boruch. Inscenizacja miała konwencję rozgrywających się scenek z życia Marszałka oraz narracji.

jaroslawice12.jpg 

Kolejny element stanowił finał XVII konkursu wiedzy na temat Patrona zorganizowany przez Zofię Kańską. W tym roku przybrał formę przemówień Józefa Piłsudskiego skierowanych do Polaków w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. Rozstrzygnięty został również konkurs na komiks „Epizod z życia Józefa Piłsudskiego”, przygotowany przez Iwonę Głąb.

Wyjątkowy koloryt przybrał koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu uczennic klas drugich, przygotowanych przez Tomasza Mazura z CK Tuczępy we współpracy z Eweliną Majcher. Tradycyjnie na Święto szkoły licznie przybyli tegoroczni absolwenci, którzy skierowali do młodszych kolegów proste, lecz jakże wymowne słowa: „… uczcie się, bo warto”, po czym zawiesili swoje tablo.

jaroslawice08.jpg

W imieniu Posła na Sejm RP Artura Gierady Pan Dyrektor odczytał list skierowany do nas, w którym czytamy m.in. „Jest dla mnie zaszczytem, że znalazłem się w gronie gości zaproszonych na Święto Szkoły.(…) Za pośrednictwem tego listu chciałbym pogratulować Państwu dotychczasowych osiągnięć z przekonaniem, że te największe jeszcze przed wami …”.

jaroslawice09.jpg 

„Nasza współpraca zaczęła się jeszcze w czasach, kiedy dyrektorem był pan Marek Kaczmarek.  "Z przyjemnością i satysfakcją oglądaliśmy inscenizację, konkurs i koncert. Przyjeżdżamy tu co roku i co roku widzimy, że młodzież odkrywa swojego Patrona na nowo. Każde pokolenie, które stąd wyjdzie wyniesie coś nowego. To grono wkłada wiele wysiłku w wychowanie młodzieży, aby szło ono za nimi w świat, by pozostało w ich sercach. Serdecznie dziękuję”. – takie słowa skierowała do młodzieży i grona pani Zofia Nowak. Swoje odczucia wyraził również Pan Dyrektor Artur Kański:  „Dane mi jest być dyrektorem tej szkoły i mam możliwość wdrażania swojej wizji, oczywiście w ramach przepisów prawa oświatowego. Józef Piłsudski to dobry patron dla gimnazjalistów – niepokorny, zbuntowany, szukający swojej drogi – taki jak nasi uczniowie. Nie było w tym roku ślubowania klas pierwszych i już nie będzie, ale ktoś kiedyś powiedział: Kiedy Bóg zamyka jedne drzwi, otwiera drugie. Zobaczymy jakie otworzą się przed nami”.

„Brakowało mi w tej uroczystości jednego elementu, brakowało mi ślubowania klas pierwszych. To co zobaczyłem było wspaniałe. Serdecznie gratuluję” – powiedział Wójt Gminy Marek Kaczmarek.

jaroslawice10.jpg 

Po tylu miłych słowach i gratulacjach nastąpiło ich zmaterializowanie, czyli przyznanie nagród dla Pana Dyrektora od Wójta Gminy Tuczępy i dla siedmiu nauczycieli od Pana dyrektora. To był również bardzo sympatyczny moment tego dnia.

W gimnazjum przez 18 lat wiele się działo i zrealizowano wiele przedsięwzięć. W wielu przypadkach nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi sponsorzy i sympatycy. Pan Dyrektor wręczył podziękowania obecnym na uroczystości sponsorom, natomiast nieobecnym podziękowania zostaną przesłane pocztą. Do grona naszych darczyńców należą: Bieniex, Właściciel Huty Szkła w Grzybowie, Progress Eco Sp. z o.o., Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A., Środowisko i Innowacje, ZGOK Rzędów, KASTEL Kąty Nowe, SKR Tuczępy, Bank Spółdzielczy w Stopnicy, Hotel Rywa Verci, Przedsiębiorstwo Handlowe Lider - Lesław Borycki, Handel Materiałami Przemysłowymi - Mirosław Strojny, Sklepy Spożywczo- Przemysłowe: Grzegorz Bławat, Anna Krawczyk, Andrzej Marek, Eskompl – Henryk Strzałkowski. Podziękowania otrzymali również rodzice naszych uczniów, którzy  zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

jaroslawice13.jpg 

Ogniwem zamykającym obchody było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ofiarowanej przez Społeczności Gimnazjum, wykutej w granicie i umieszczonej na eratyku, który znajduje się w ogródku szkolnym. Grono odsłaniających stanowili: Zofia Nowak, Marek Kaczmarek, Piotr Molendowski –jeden z inicjatorów wybudowania nowego budynku, w którym najpierw mieściła się Szkoła Podstawowa, a obecnie Gimnazjum, oraz Dyrektor Gimnazjum Artur Kański.

jaroslawice11.jpg 

Napis na tablicy brzmi: „„Tylko rzeczy własnymi rękami robione posiadają istotne znaczenie” J. Piłsudski. W 150. Rocznicę urodzin Patrona Szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego – Społeczność Gimnazjum Jarosławice, 05.XII 2017 r.”. Można powtórzyć za prowadzącymi uroczystość: „Nasza szkoła znika, ale historia zapisana w kamieniu na długo zachowa pamięć o nas i naszym gimnazjum”. Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu oraz wystawa Kronik Gimnazjum z 18 lat jego istnienia.


/ZK/

Reklama.


Zobacz także

Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej (video)

Dodane: 2018-12-10 13:46 - Komentarze  (0)  czytane (895)

TAGI:więcej

Kursy językowe

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

ul. Ppłk Srogiego 1, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Stefana Batorego 1 (Pawilon Rozwój), 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy i szkolenia

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

ul. Legionistów 26 A, 28-400 Pińczów

Ogłoszenia

Dodano: 2018-12-13 23:20:55

Trawa z rolki Poznań

Dodano: 2018-12-13 19:50:57

Hejka.

Dodano: 2018-12-13 19:29:23

Doradca Klienta

Dodano: 2018-12-13 19:14:04

Alkomat AlcoFind EXPERT 10lat gwarancji + Kalibrac...

Dodano: 2018-12-13 18:59:08

REMONTY I WYKOŃCZENIA

Dodano: 2018-12-13 18:47:44

serwis bmw

Dodano: 2018-12-13 18:45:50

Korepetycje CHEMIA, MATEMATYKA

Dodano: 2018-12-13 18:35:32

Działka BUDOWLANA

Dodano: 2018-12-13 18:14:48

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2018-12-13 18:14:11

Lokal do wynajęcia