Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Miasto ma swą twarz, ale wieś posiada własną duszę. Festyn Rodzinny - Święto Ogórka w Widuchowej (foto)

Dodał: Milena Data: 2018-08-08 08:07:23 (czytane: 9708)

W pierwszą niedzielę sierpnia, jak każdego roku w miejscowości Widuchowa, odbył się Festyn Rodzinny.Uroczystość rozpoczęła się (zgodnie z kalendarzem liturgicznym) odpustową mszą świętą, którą celebrował proboszcz parafii Janina ks. Zbigniewa Abramowicz z udziałem byłego proboszcza ks. Ryszarda Majkowskiego,wikariusza ks. Przemysława Pabijana. Słowo Boże wygłosił Ojciec Piotr, przełożony wspólnoty Ojców Trynitarzy z Budzisk.

festyn_widuchowa0025.jpg

O godz.15 rozpoczął się festyn zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Busko -Zdrój, Radę Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich z Widuchowej oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Sołtys miejscowości Tadeusz Grochowina po przywitaniu gości i złożeniu podziękowań sponsorom, przedstawił zgromadzonej społeczności przedsięwzięcia, które zostały zrealizowane w minionych latach w Widuchowej za sprawą Burmistrza Miasta i Gminy, p. Waldemara Sikory we współpracy z Radą Sołecką (m.in. w ramach Budżetu Obywatelskiego),po czym za wszystkie inicjatywy na rzecz rozwoju Widuchowej dyplom uznania otrzymał włodarz gminy,a uroczystą laudację wygłosiła p. Henryka Marcinkowska z-ca przew. KGW mówiąc: ,,W imieniu mieszkańców Widuchowej składamy serdeczne podziękowanie i szczere uznanie za wybitne zasługi w rozsławianiu imienia naszej Małej Ojczyzny...". Z kolei za społeczne zaangażowanie, dyplomy z rąk p. Burmistrza i przew. Rady Miejskiej p. Justyny Nurek otrzymali:  sołtys Tadeusz Grochowina,Rada Sołecka w składzie: Jacek Lewicki, Dariusz Musiał, Grzegorz Fortuński, Dariusz Starczyński oraz p. Anna Sikora i Koło Gospodyń Wiejskich z Widuchowej: ,,Dzięki takim osobom Widuchowa zyskuje nowy koloryt, a mieszkańcom żyje się wygodniej i wiem ile trudu trzeba włożyć, żeby wygrać projekt Budżetu Obywatelskiego" - podkreśliła p. przewodnicząca Rady Miejskiej.Natomiast Burmistrz p.W. Sikora w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie współpracy i jedności międzyludzkiej. Nadmienił,

iż każde działanie służące dobru społecznemu ma sens i tylko takie ma rację istnienia. Starosta p, Jerzy Kolarz wyraził szczere uznanie za dotychczasowe osiągnięcia społeczności widuchowskiej, a na ręce przew. KGW p. Teresy Rasały złożył  piękny upominek.

Po oficjalnej części festynu nastąpiła prezentacja artystyczna KGW. W pięknych kolorowych strojach panie przypomniały słuchaczom  pieśni odchodzące już w przeszłość, ale mające trwałe miejsce w tradycji ludowej. Widuchowskie gospodynie, słynące z wykwintnych pierogów i udziału w wielu akcjach charytatywnych, otrzymały wspaniały prezent od p. Waldemara Sikory. Włodarz gminy pogratulował paniom aktywności i przedsiębiorczości oraz życiowej niesłabnącej energii w realizacji założonych celów.

W dalszej części uroczystości z wielką gracją ośmioletnia Anetka Rzepa wygłosiła wiersz autorstwa swojej babci Edzi, a najmłodsi uczestnicy festynu wzięli udział w tematycznym konkursie wiedzy , który brawurowo poprowadziła p. Ania Sikora, wł. Hurtowni ,,Sawa", fundując nagrody dla milusińskich.

W dalszej części biesiady wystąpił zespół ,,Kielecczyzna", który zachwycił publiczność nie tylko urodą, ale przede wszystkim profesjonalizmem. Dziewczęta wraz z założycielem zespołu Jakubem wyśmienicie zaprezentowały swój warsztat wokalny,czym wzbudziły szczery podziw i zachwyt słuchaczy domagających się wielu bisów. Równie wspaniałą ucztą duchową był występ kapeli ,,Chmielewskiego" z solistką Krystyną Borek. Takie pieśni jak ,,Głęboka studzienka' czy ,,Czerwony kwiat" niezwykle podobały się Widuchowianom i gościom.

Ponadto w trakcie występów artystycznych panowie z Rady Sołeckiej częstowali  uczestników imprezy smacznymi domowymi ciastami , chlebem ze smalcem i oczywiście w roli głównej - kiszonym ogórkiem, a państwo Anna i Waldemar Sikora proponowali zgromadzonym różnorodne słodkości.

festyn_widuchowa0044.jpg
foto: bsck.busko.pl

Dodatkowym atutem uroczystości był pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu przedstawicieli ochotniczej Straży Pożarnej z Widuchowej jak również przejażdżka słynnym ,,Prezydentem'',pojazdem skonstruowanym przez sołtysa Broniny p. Stanisława Kozioła. Dużą atrakcją była także multimedialna kapsuła,obsługiwana przez pracowników BSCK.

Biesiadę zwieńczyła zabawa taneczna z utalentowanym,młodym  zespołem ,,Va Bank''. Imprezę wyśmienicie poprowadziła p. Anna Sikora, a scenografię przygotowały; Grażyna Grochowina i Jadwiga Lewicka.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom festynu, dedykując im pełne treści słowa  Stefana Żeromskiego: ,,My wiemy, że jest dobro.Wiemy, że stoi ono wyżej niż piękno.Piękno ukazuje nam istotę spraw, ale musi mieć na sobie szatę sztuki. Dobro zaś jest niewidzialne (...) a sięga w ducha i działa w nim tajemnie".


Reklama.

Zdjęć w galerii: 93

Tagi: Dzień Ogórka w Widuchowej   Dzień Ogórka    

Zobacz także

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Dodane: 2019-06-15 11:05 - Komentarze  (1)  czytane (6455)

TAGI: XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. KrystynyKomentarze (20)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.31.247

Rolnik (2018-08-09 18:37:34)

No i luksus szkłeda tyko ze stadionu nie bedzie były by miszczostwa świata , mecz łetwarcia . Tylko szkoda że z ty kadzielni bedo roz do roku korzystać.

Kielczanka (2018-08-09 18:31:48)

Nie ma Kadzielni , nie ma stadionu jak chcesz drogi Rolniku to wybuduj. Wolna wola. Są za to inne udogoniednia które od ponad 8 lat poprawiły jakość i życie mieszkańców. Szkoda tylko że nie każdy potrafi to docenić.

Mieszkaniec (2018-08-09 16:31:01)

Pisz sobie co chcesz , bulwers bo ludzie prawdę mowią że wstęp do świetlicy ma tylko grupa ludzi jak przyjdziesz to by Cię wyrzucili jakby mogli , jak ludzie pomagali to specjalnie nie wolno było z niczego korzystać żeby ich zniechęcić az w końcu dopięli swego i korzysta z tego tylko grupa ludzi . Mniejsze miejscowości są i mają normalne świetlicę gdzie pełno dzieci z nich korzysta .

KINGA ,MONIKA ,MAGDA . PAWEŁ I CAŁA NASZA PACZKA Z BUSKA Z, (2018-08-09 16:30:55)

PIĘKNA IMPREZA.PIĘKNA DEKORACJA ,NIEKTÓRZY WAM JAKO ORGANIZATOROM TEGO ZAZDROSZCZĄ I PISZĄ RÓŻNE WPISY. PIĘKNA ZABAWA DLA MŁODZIEŻY, WSZYSTKO SUPER.!!!!!!!!DO ZOBACZENIA ZA ROK. ! NIECH TOWARZYSZY WAM ZAWSZE SŁONECZKO,

DO PONIŻEJ (2018-08-09 16:19:21)

I TAK DEBILU CI TŁUMACZYĆ A TY I TAK NIE ZROZUMIESZ -WIĘC POZOSTAŁO MI NAPISAĆ COŚ O TOBIE,

do kinga (2018-08-09 14:35:43)

Najlepiej pogłaskać , pochwalić i się nie odzywać niech robią co chcą napisała prawdę że robią coś dobrego dla swojego środowiska a nie dla społeczeństwa i mieszkańców .

Kinga (2018-08-09 14:10:20)

Niektóre komentarze aż zioną nienawiścią, czyżby ukryte kompleksy, dlaczego nie można dostrzec czegoś pozytywnego, widocznie,,,,nienawiść trzyma się mocno'', dużo goryczy , niezadowolenia a przecież życie nie polega na krytyce i obrażaniu ludzi, którzy robią coś dobrego dla swojego środowiska.Człowiek człowiekowi wilkiem jest...czy tak być powinno? żyjemy za krótko , aby dawać upust tak negatywnym emocjom. Trzeba przywoływać pozytywne myśli i wówczas wszystko się zmienia,nabiera zupełnie nowych wartości,

do poniżej (2018-08-09 13:01:54)

Tępy człowieku osoba pisała w czasie przeszłym a nie o ostatnim festynie

DO -ja- (2018-08-09 12:58:10)

toalety były na zewnątrz bo w środku nie ma sprzataczki żeby po tobie sprzątała

Do kielczanka (2018-08-09 07:18:26)

Łej myślołem że to bedzie kadzielnia i bedo kabarety i festywale. Może chociosz jakisik mundial bedzie , bedzie mozno mecz obejrzyc. Nie wi pani nic ?

lalka (2018-08-08 21:41:29)

artykuł ciekawy wynika z niego , że główna wiodącą osobą jest p. burmistrzowa najczęściej wymieniane nazwisko .

Kielczanka (2018-08-08 21:08:14)

Drogi Rolniku!Widać, że ograniczasz się tylko do pobytu w swojej miejscowości ponieważ zagospodarowana przestrzeń przed budynkiem nie jest Kadzielnią. Chciałeś być oryginalny. Brawo !!

do ktoś (2018-08-08 20:00:36)

Szanowna pani K.F jak sobie pani wybuduje prywatną świetlicę to możę pani sobie wpuszczać do niej grupę ludzi jaką chce, ta świetlica jest obiektem publiczny więc każdy mieszkaniec ma prawo wstępu. Poza tym średnia wieku która widziana jest zazwyczaj w świetlicy to 50 lat a powinny tam być dzieci i jak pani nie widzi jak działają świetlice w innych sołectwach to proszę się wybrać na wycieczkę. Nie trzeba daleko szukać Janina dzieci korzystają są zajęcia Zumby itp ale oczywiście najłątwiej powiedzieć nie da się trzeba zapłacić świetlicowe. Panie z KGW w porządku maja swoją pasje chcą lepić pierogi niech sobie lepią tylko żeby to było miejsce ogólno dostępne. Sylwester zamiast być dla mieszkańców sołectwa to bawiła się tam młodzież z Buska .

Rolnik (2018-08-08 17:06:43)

Mom pytanie, kiedy bedo te kabarety i festywale w ty Widuchowy bo wybuduwały kadzielnie i się ni moge doczekac

ja (2018-08-08 16:54:47)

odpowiedź do ktoś: były czasy że inni też pomagali a gdy pszyszło co do czego to później nawet z toalety nie wolno było im skorzystać a co dopiero siedzieć w świetlicy i biesiadować .Więc proszę nie pisać bzdur, świetlica jest tylko dla pewnego grona.

- (2018-08-08 11:20:15)

po co tanie świetlice i jeszcze świetlicowe a do kościoła bo u Pana jest miejsca dość i nie będzie wódy.Gdzie Babcie Boguśkę podzieli czyżby już odeszła na emeryturkę?

do ktoś (2018-08-08 08:27:32)

Nie trzeba daleko szukać jak funkcjonują świetlice w Janinie , Kotkach, Śladkowie, Balicach więc nie wydaje mi się że jest to problem świetlicowego skoro na świetlice wywalone zostało tyle pieniędzy to ciekawe że nagle nie stać na opłatę świetlicowego. To że sobie każdy siedział to nie problem , problemem jest że spotykają się po nocach.

(2018-08-08 08:04:44)

ciekawe prezenty to za własne pieniadze Sikory i Kolarza i widzę że radni jak za czasów PRL 1-go Maja obowiązkowo na pikniku

ktoś (2018-08-08 07:36:43)

Piękne i szlachetne, że są ludzie którym społecznie chce się zrobić piękną imprezę. Chwała im za to. Wstrętne jest natomiast to, że ci którzy nic nie pomogli pianę toczą, że tamci się spotykają, siedzą a może nawet piją. Po pierwsze odwalili kawał roboty to musieli się spotykać, po drugie musieli stróżować do końca aż się wszyscy wybawią. To gdzie mieli siedzieć. Przygotowali , to tam siedzą i mają taki przywilej. Trzeba było im pomóc to też byś tam siedział.A jeśli chodzi o świetlice to problem dotyczy prawie wszystkich w Gminie. Skoro Gminy nie stać na świetlicowe to świetlice ( chociaż wyremontowane) nie istnieją. Bo świetlica to nie tylko budynek.

Świetlica (2018-08-07 13:18:31)

Nie bardzo rozumiem, czemu każdy nadużywa słowa świetlica zazwyczaj miejsce w którym ludzie się spotykają na wódkę to jest speluna , mordownia, tancbuda.

więcej

Restauracje

Restauracja Bristol Art. & Medical SPA - imprezy okolicznościowe

1 Maja 1, 28-100 Busko Zdrój

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej

Oferty sponsorowane

II Memoriał Bokserski im. Józefa Grudnia w Busku-Zdroju (foto/zapis transmisji LIVE)

W minioną niedzielę, 16 czerwca 2019 r. na hali Powiatowego Międzyszkolnego...

XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz po raz 25 będzie...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Podmioty Ekonomii Społecznej - nowa moda, czy realna potrzeba

Caritas Diecezji Kieleckiej informuje że 11 grudnia w siedzibie...

Spółdzielnia Socjalna 'Awokado' już działa

Już działa lokal gastronomiczny Spółdzielni Socjalnej 'Awokado',...

Ogłoszenia

Dodano: 2019-06-19 13:18:07

Sprzedam

Dodano: 2019-06-19 12:52:28

ziemia na podniesienie terenu

Dodano: 2019-06-19 12:51:21

Klimatyzacja

Dodano: 2019-06-19 12:50:33

szukam pracy

Dodano: 2019-06-19 12:46:58

Odstąpie sprzedam biznes dobrze prosperujący sklep...

Dodano: 2019-06-19 12:32:53

Masarnia Kociełek Oferta współpracy

Dodano: 2019-06-19 12:24:55

Goloszyjka rumunska

Dodano: 2019-06-19 12:24:50

Poszukuje domu do wynajecia

Dodano: 2019-06-19 12:24:27

Stolarz, Ślusarz, Spawacz, Frezer, Elektryk

Dodano: 2019-06-19 12:23:17

Kucharz/ Kucharka - praca w Szwajcarii