Strona startowa

Mapy. Rusza wystawa Piotra Worońca jr w Kielcach

Data:16 09 2022
godz. 19.00
Miejsce: Kielce-Salon Goldenmark, ulica Silniczna 5

W piątek 16 września o godzinie 19.00 w kieleckim Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 rozpocznie się wernisaż wystawy "Mapy". Swoje dzieła zaprezentuje Piotr Woroniec jr - artysta, który podąża świadomie w kierunku syntezy wypowiedzi, malując obrazy rozbudzające nie tylko zmysł wzroku.

Piotr Woroniec jr jest autorem obrazów, instalacji i filmów. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Brał także udział w wielu plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do nagród.

Zobacz

- Wielowątkowy zamysł przedstawienia nurtujących mnie problemów to zderzenie wizji życiowej, treści i czystej artystycznej formy malarskiej. Poprzez taką koncepcję prawda o egzystencji dana jest w jednym akcie w sposób zmysłowy, wizualny. Człowiek z natury lubi odbicia. Dla mnie ważne są emocje i autentyczność – opowiada o swojej twórczości Piotr Woroniec jr.

Woroniec jr to absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zawodowo związany jest z alma mater jako wykładowca w Zakładzie Malarstwa. Od 2014 roku pełni funkcję Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie Sztuki Plastyczne.

Obrazy rozbudzające nie tylko zmysł wzroku

Jak tłumaczy dr Artur Bartkiewicz, kurator wystawy „Mapy”, Piotr Woroniec jr to artysta, który podąża świadomie w kierunku syntezy wypowiedzi, malując obrazy rozbudzające nie tylko zmysł wzroku.

Zobacz

- Dotykają one wątków humanistycznych, związanych z kondycją człowieka, kierując uwagę ku pozostałym i balsamowanym z pieczołowitością okruchom życia. Artysta tworzy zbiór wspomnień i emocji zestawianych w formie obrazów, których materia malarska pochłania fragmenty zapisków ludzkiej aktywności. Ich obecność w ramach wypowiedzi twórczych, nobilituje je w ramach artystycznego upcyklingu, stanowiąc echa duchampowskich zabiegów formalnych - wyjaśnia dr Bartkiewicz.

Zobacz

Jak zaznacza kurator ekspozycji, twórczość Piotra Worońca jr wymyka się tradycyjnym ramom klasyfikacji.

- To artysta, którego malarstwo, wsparte wrażliwością i namysłem nad człowiekiem, wyznacza własną drogę kreacji, dokonując aktów transgresji – wychodząc dalece poza asekuracyjnie przyjmowane mody i nurty. Tworzy własną konstelację wizualnych komunikatów i topografię emocji, za każdym razem coraz bliżej docierając do istoty poznania – dodaje Artur Bartkiewicz.

Wystawę „Mapy” patronatem objął Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki, a patronem medialnym jest Radio eM Kielce.

Ekspozycję można będzie podziwiać od 8 września do 7 października w Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach.

W piątek 16 września o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

GOLDENMARK

 

Imprezy

2023-09-01 - 2023-09-30

'Z Miłości do Natury' - Wyjątkowa wystawa Anny Węgrzynowicz

2023-09-01 - 2023-09-30

Terminarz Kina 'Zdrój'

2023-09-24

Dożynki Gminne Pińczów 2023

2023-09-26

Marcin Daniec - One Man Show: Zapraszamy na wieczór satyry i śmiechu!

2023-09-28

Monodram 'Ciotka Wieża': Historia niezwykłego malarstwa i życia Jadwigi Trz...

2023-10-25

Podwieczorek z Gwiazdą: Artur Barciś

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj bilet na występ Kabaretu K2 w Busku-Zdroju!
Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej