Magdalena Kuza Mistrzynią Świata!

Dodał: Milena Data: 2017-09-05 16:54:06 (czytane: 8022)

Dużym sukcesem zakończyły się w niedzielę rozgrywane w Szamotułach mistrzostwa świata seniorów w castingu. Polacy, zdobyli łącznie 11 medali (3 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe) zajmując w klasyfikacji medalowej III miejsce za Czechami i Niemcami.
W zawodach wystartowało 83 zawodników z 16 krajów. W 12-osobowej reprezentacji Polski znalazło się aż 6 zawodników okręgu kieleckiego PZW (Magdalena Kuza, Renata Kuza z koła PZW w Busku-Zdroju, Donata Żelazowska z koła PZW w Brodach, Jacek Kuza z Buska, oraz Jan i Paweł Kita z Brodów.

Reprezentanci okręgu kieleckiego PZW na Mistrzostwa Świata w Szamotułach; od lewej Maciej Kuza, Jan Kita, Magdalena Kuza, Jacek Kuza, Renata Kuza, Paweł Kita, Donata Żelazowska i Urszula Włodarska.

W głównej roli w naszej reprezentacji, a także w stawce wszystkich uczestników ponownie wystąpiła Magdalena Kuza  - najlepsza od lat polska zawodniczka. Choć do swoich sukcesów zdążyła już wszystkich przyzwyczaić, to tym razem, po 10 latach startów - osiągnęła szczyt. Po raz pierwszy bowiem w karierze Magdalena Kuza zwyciężyła w obu rozgrywanych na mistrzostwach świata wielobojach, w tym w najbardziej prestiżowym i najtrudniejszym do wygrania 5-boju. Ten sukces Magda zapewniła sobie w ostatniej konkurencji mistrzostw tj. w odległości spinningowej, w której jest czterokrotną mistrzynią świata z lat 2008-2011 oraz aktualną rekordzistą świata (75,03 metra w 2011 r. W Wiedniu). Przed odległością spinningową bowiem, zajmowała czwarte miejsce z niewielką stratą do prowadzących Czeszek i Austriaczki. Już jednak pierwszy rzut Magdy w konkursie "ustawił" rywalizację. 66,21 m w prawie bezwietrznej pogodzie było odległością poza zasięgiem rywalek.
Swój sukces w mistrzostwach Magda zawdzięcza bardzo równym i wysokim wynikom w każdej z siedmiu rozegranych konkurencji. Po drodze do mistrzostwa Magda zdobyła jeszcze 3 medale w poszczególnych konkurencjach; dwa srebrne w odległości spinningowej i w skishu multiplikatorowym oraz brązowy w skishu muchowym.

Magdalena Kuza w czasie odległości spinningowej.

Zwyciężczynie w kategorii kobiet: od lewej Jana Bronckova, Magdalena Kuza i Katerina Markova.

Wynik Magda "pociągnął też polską drużynę kobiecą, w której wystąpiła również Natalia Makaruk z Lublina. Nasze zawodniczki zdobyły srebrne medale za mającymi bardziej wyrównany skład Czeszkami, ale wygrały z silnymi Niemkami.

Czeszki i Polki na podium drużynowym.

Uzupełnieniem sukcesów Magdaleny Kuzy były pojedyncze medale pozostałych zawodników, również w większości wywodzących się z naszego regionu.

W pierwszym dniu rywalizacji dwa „brązy” zdobyli w kat. kobiet i mężczyzn Magdalena Kuza i Jacek Kuza. Magda zdobyła medal w skishu muchowym (95 pkt w kwalifikacjach i ponownie 95 w finale), kompletując w ten sposób medale w każdej konkurencji i wieloboju wędkarstwa rzutowego (do bogatej kolekcji brakowało jej właśnie medali w tej konkurencji).

Jacek Kuza - mistrz świata'2014  i mistrz World Games 2001 z Japonii w odległości muchowej, zdobył w tej swojej koronnej konkurencji kolejny, już  6 medal w karierze, tym razem brązowy (64,19 m  w kwalifikacjach i 61,27 w finale).

Najlepsza trójka w odległości muchowej; od lewej aktualny rekordzista świata, Czech Jan Luxa, Jan Meszaros ze Słowacji i Jacek Kuza.

W drugim dniu zawodów szczęśliwa dla naszych reprezentantów była konkurencja nr 8 - skish multiplikatorowy. Nasi zawodnicy zdobyli w kat. mężczyzn i kobiet medale wszystkich kolorów. Złoto, już czwarte w karierze, zdobył Jan Kita z Brodów k. Starachowic (85 pkt w kwalifikacjach i 95 pkt z najlepszym czasem w finale).

Jan Kita po zdobyciu „złota”.

Wydarzenie bez precedensu miało miejsce w kategorii kobiet. Pierwszy raz w historii wędkarstwa rzutowego na podium stanęła matka z córką! Magda Kuza nie obroniła wprawdzie złota z ubiegłego roku z Hiszpanii, ale zdobyła srebro (80 pkt w kwalifikacjach  i w finale) Renata Kuza, nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 3 i Samorządowym Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, zdobyła swój drugi w karierze medal mistrzostw świata, tym razem brązowy (70 pkt w kwalifikacjach i 60 pkt w finale).

Magdalena Kuza, Katerina Markova i Renata Kuza.

Ostatni medal dla Polski również został zdobyty przy dużym udziale zawodnika z Buska-Zdroju. Jacek Kuza okazał się najlepszym zawodnikiem w polskiej drużynie (508,255 pkt i bardzo wysokie V miejsce w 5-boju, w którym rozgrywana jest na zawodach rzutowych rywalizacja drużynowa), co przy równych i też wysokich wynikach pozostałych członków drużyny sprawiło, że Polacy, po raz czwarty w historii zostali drużynowymi wicemistrzami świata! W srebrnej drużynie wystąpili: Tomasz Kościelniak z Poznania (505,465 pkt i doskonałe VIII miejsce w debiucie na mistrzostwach świata!), Marek Noga z Katowic (495,62 pkt i XVII miejsce) oraz Paweł Stopa z Zamościa (494,815 pkt i  XVIII miejsce). W mistrzostwach świata zwyciężyli niepokonani od kilku lat Czesi, a III miejsce zajęli Słowacy.

Trójka medalistów z Buska.

Pozostała dwójka reprezentantów okręgu kieleckiego PZW również zanotowała dobry start.

Debiutująca na mistrzostwach świata seniorów 20-letnia Donata Żelazowska z Brodów zakwalifikowała się z drugim wynikiem (84,16 metra) do finału w jednej z dwóch konkurencji, w których startowała, tj. w odległości multiplikatorowej. W finale jednak nie było już tak dobrze. Rzut ciężarkiem 18 gram oburącz na odległość 82,87 m dał dopiero V miejsce.

Paweł Kita z Brodów również startował tylko w dwóch konkurencjach multiplikatorowych. W skishu multi uzyskał jednak tylko 75 pkt na 100 możliwych i zajął XVI miejsce, a w odległości multi był XII (99,69 m).

Nasz region miał na mistrzostwach jeszcze dwoje przedstawicieli. Jednym z sędziów międzynarodowych mistrzostw była Urszula Włodarska z Buska-Zdroju, a w komisji technicznej odpowiedzialnej za przygotowanie rzutni był Maciej Kuza.

W środku sędzia klasy międzynarodowej Urszula Włodarska w czasie uroczystości zakończenia Mistrzostw Świata.