Kontrola podatkowa w firmie nie musi oznaczać kłopotów

Dodał: Agnieszka Data: 2015-05-25 10:57:48 (czytane: 12464)

Jeśli dobrze znamy swoje prawa, wiemy, jak przebiega kontrola podatkowa i zachowamy spokój, nie ma powodów do obawy. A zupełnie spokojnie mogą spać ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług doradcy podatkowego - z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, mogą mieć pewność, że ich rozliczenia i dokumenty są prawidłowe, a po drugie, to doradca podatkowy, z którym firma podpisała umowę bierze na siebie wszelkie kontakty z kontrolerem podatkowym.

Upoważnienie doradcy podatkowego
Każdy przedsiębiorca może upoważnić doradcę podatkowego do reprezentowania go w zakresie kontroli podatkowej. Wystarczy podpisać upoważnienie i dostarczyć je naczelnikowi urzędu skarbowego, wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta. Od momentu takiego zgłoszenia do kancelarii podatkowej trafi zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej oraz późniejsza dokumentacja związana z kontrolą.

Przed rozpoczęciem kontroli - zawiadomienie
Co do zasady nie musimy się obawiać, że kontrola podatkowa nas zaskoczy. Organy podatkowe powinny uprzedzić przedsiębiorcę o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Urzędnik nie pojawi się więc wcześniej, niż po 7 dniach od doręczenia zawiadomienia. Jeśli kontrola nie zostanie wszczęta po upływie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia, rozpoczęcie kontroli możliwe jest tylko po otrzymaniu ponownego zawiadomienia.

Są przypadki, w których kontrola może być przeprowadzona bez wcześniejszego uprzedzenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy kontrola dotyczy np. zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu naliczonego podatku  VAT, kiedy kontrola jest wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. O kontroli nie zostanie wcześniej powiadomiony przedsiębiorca, jeśli dotyczy ona niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, przychodów z nieujawnionych źródeł lub gdy kontrola ma charakter doraźny dotyczący ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, użytkowania kasy lub sporządzania spisu z natury.

Kto może kontrolować?
Kontrola podatkowa jest przeprowadzana z urzędu. Organami kontrolnymi jest nie tylko urząd skarbowy, ale także wójt, burmistrz, prezydent, starosta lub marszałek województwa, a także minister finansów. W ich imieniu – w oparciu o imienne upoważnienia, kontrolę prowadzą pracownicy i funkcjonariusze wspomnianych organów.  

Rozpoczęcie kontroli

Wszczęcie kontroli następuje przez doręczenie kontrolowanemu – w przypadku współpracy z kancelarią – doradcy podatkowemu upoważnienia do i okazanie legitymacji służbowej.

Przebieg kontroli
Kontrola jest prowadzona w siedzibie firmy, a w przypadku, gdy dokumentacja znajduje się w kancelarii – u doradcy podatkowego.

Czynności kontrolnych dokonuje się z obecności kontrolowanego, chyba, że zrezygnuje on (na piśmie) z prawa uczestnictwa.  Kontrolerzy mogą także zażądać dostępu do miejsc związanych z prowadzoną działalnością (np. budynków, lokali, pomieszczeń, gruntów), w godzinach jej prowadzenia. Za zgodą kontrolowanego czynności mogą odbywać się także w siedzibie organu podatkowego.

Kontroler może żądać udostępnienia dokumentów związanych z przedmiotem kontroli i dokonywać odpisów, kopii, nagrań, czy fotografii, przesłuchiwania kontrolowanego i świadków, a także zasięgania opinii biegłych. Kontrolowany ma obowiązek udzielać kontrolującemu wszelkich wyjaśnień i dostarczać dokumenty, a także – w miarę możliwości – zapewnić samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów.  Kontrola powinna być przeprowadzona z sposób sprawny i niezakłócający funkcjonowania przedsiębiorcy

Zakończenie kontroli, protokół i zastrzeżenia
Kontrola powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, najpóźniej w terminie wskazanym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia, które otrzymujemy w momencie wszczęcia kontroli.

Jej zakończenie dokumentuje się w protokole, który zawiera m.in. opis dokonanych ustaleń faktycznych, ocenę prawną sprawy oraz pouczenia o prawie złożenia korekty deklaracji oraz zastrzeżeń bądź wyjaśnień.

Jeśli kontrolowany nie zgadza się z ustaleniami protokołu może w terminie 14 dni od jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując jednocześnie stosowne wnioski dowodowe. Organ kontrolujący ma 14 dni na zawiadomienie o sposobie załatwienia, wskazując, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. Brak reakcji kontrolowanego na protokół w tym terminie oznacza, że nie kwestionuje on ustaleń kontroli.

Książka i czas trwania kontroli

Przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka (która może być prowadzona także w formie elektronicznej), służy do dokumentowania liczby i czasu trwania kontroli w firmie.

Co do zasady nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli, a czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:      

•    u mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych,
•    u małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych,
•    u średnich przedsiębiorców – 24 dni robocze,
•    u pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.
      
Przedłużenie czasu trwania kontroli jest możliwe jedynie z przyczyn niezależnych od organu kontroli i wymaga uzasadnienia na piśmie.

Adam Pankowski
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski

Potrzebujesz wsparcia, masz problem z zakresu podatków lub księgowości w Twojej firmie? Zapraszamy do współpracy! www.apankowski.pl

Więcej informacji o nas w Katalogu firm
 

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.117.188.64

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Biuro Rachunkowe TAXFAIRY Adriana Piotrowicz

Solec-Zdrój, Kolonia Zagajów 2

Imprezy/wydarzenia w regionie

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />
Wszystkich miłośników sztuki graficznej i inspirujących 
przekazów pragniemy serdecznie zaprosić do Domu Zdrojowego przy buskiej 
Tężni, gdzie już od 2 kwietnia będzie można podziwiać niezwykłą wystawę 
pt. "V".

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-04-02 - 2024-04-30

Wydarzenia przy buskiej Tężni


Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.
2024-04-18 - 2024-04-30

Terminarz Kina 'Zdrój'


Zapraszamy na seanse do Kina Solec-Zdrój! A w repertuarze:<br />
2024-04-19 - 2024-04-28

Kino w Solcu-Zdroju zaprasza na seanse


<p>
Hotel Bristol w Busku-Zdroju zaprasza na koncert, które wypełni najbliższy weekend melodią i niepowtarzalnym klimatem muzycznym. W sobotę, 20 kwietnia zapraszamy na Koncert "Kłeczek i przyjaciele".<br /></p><p> </p><p> </p><p><br />















































</p>

Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Buski Klub Kolekcjonerów zapraszają na GIEŁDĘ KOLEKCJONERSKĄ, która odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia pod BSCK w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 22. <br />

<p>Kwiecień w Pińczowie będzie pełen kulturalnych wydarzeń. Szczegóły w programie.<br /></p>
2024-04-20 - 2024-04-27

Kulturalny Kwiecień w Pińczowie

W sobotę 20 kwietnia 2024 r. w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się 10. Otwarty Turniej Tańca.<strong>
</strong>

Zapraszamy wszystkich miłośników motocykli i ekstremalnych 
emocji do udziału w zawodach 'I Runda Bejamoto Series Puchar Polski 
Południowej Cross Country, która odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia 
na terenie Kamienicy w Szańcu.
Arte Creatura Teatr Muzyczny zaprasza 21 kwietnia o godz. 19:00 
do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na spektakl operetkowy 
'Wiedeńska krew' Johanna Straussa.

W środę, 24 kwietnia 2024 r., o godzinie 18:00, na ulicy 
Rzewuskiego obok Sanatorium Krystyna odbędzie się wyjątkowe wydarzenie -
 uroczyste odsłonięcie rzeźby 'Ławeczki Krystyny Jamroz'.

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-20 10:49:16

Niegrzeczna Blondyneczka

Dodano: 2024-04-20 08:44:09

Działka budowlana

Dodano: 2024-04-20 08:40:23

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2024-04-20 07:45:39

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-04-20 07:16:24

Sprzedam VW Passata b5fl

Dodano: 2024-04-19 22:16:20

Sprzedam rower

Dodano: 2024-04-19 21:10:49

wełna

Dodano: 2024-04-19 20:57:13

praca przy układaniu kostki

Dodano: 2024-04-19 20:45:09

Profesjonalne pranie kanap, foteli, krzeseł, dywa...

Dodano: 2024-04-19 19:38:56

Przyjmę pracownika ogólnobudowlanego

Dodano: 2024-04-19 16:18:23

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2024-04-19 15:21:22

tralki drewniane

Dodano: 2024-04-19 14:04:00

Sprzedam działkę budowlaną

Dodano: 2024-04-19 13:56:04

HUAWEI Band 4 Pro

Dodano: 2024-04-19 11:50:30

Przeprowadzki transport