Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Busko-Zdrój zyska nowe oblicze. Będzie tężnia i nowa kładka! (foto)

Dodał: Milena Data: 2015-07-24 11:55:48 (czytane: 25727)

Tężnia, pijalna uzdrowiskowa, oranżeria oraz kładka łącząca uzdrowisko z buskim Szpitalem "Górka" to nowe projekty, które zmienią oblicze naszego miasta.W minioną sobotę rozstrzygnięto dwa konkursy, zorganizowane przez kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich w Kielcach. Pierwszy konkurs dotyczył opracowania koncepcji urbanistyczno - architektonicznej budowy kładki pieszo-rowerowej łączącej tereny parku, przy szpitalu dziecięcym "Górka” z terenami parkowymi w centralnej części Uzdrowiska w Busku – Zdroju. Drugi polegał na opracowaniu koncepcji urbanistyczno – architektonicznej budowy kompleksu urządzeń uzdrowiskowych w zieleni parkowej - tężni, pijalni uzdrowiskowej, oranżerii, fontanny, przy ul. Ludwika Waryńskiego i Lipowej w Busku-Zdroju.

konkurs015.jpg

Prace oceniało jury w składzie: przewodniczący prof. dr. hab. inż. arch. Wacław Seruga - SARP oddział Kraków, dr inż. arch. Jerzy Grochulski - SARP oddział Warszawa, mgr inż. arch. Włodzimierz Tracz - SARP oddział Kielce, mgr inż. arch. Włodzimierz Pedrycz - SARP oddział Kielce, mgr Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, mgr inż. Tomasz Mierzwa - V-ce Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, mgr Wojciech Legawiec - Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Na oba projekty władze naszego miasta zamierzają pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Kładka pieszo-rowerowa w Busku-Zdroju
Pomysłów i rozwiązań było bardzo wiele, lecz każdy konkurs mógł wygrać tylko jeden projekt. Zwycięski projekt kładki pieszo-rowerowej wykonało biuro projektów Lewicki Łatak z siedzibą w Krakowie, zaś zaprojektował go zespół w składzie: mgr inż. arch. Kazimierz Łatak, dr inż. arch. Piotr Lewicki, mgr inż. Karol Kaczmarek, mgr inż. Krzysztof Lewandowski, mgr inż. Stanisław Mazur, dr inż. arch. Mateusz Manecki, mgr inż. arch. Marek Sanecki, inż. arch. Marta Szyndera. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w kwocie 25 ty. zł.

Praca została nagrodzona za: niezwykłe walory krajobrazowe kładki pieszej i rowerowej, harmonijnie wkomponowanej w istniejącą zieleń parkową, konsekwentne rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego w nawiązaniu do układu urbanistycznego otoczenia, rozwiązania materiałowe kładki, które pozwolą na utrzymanie jej standardu estetycznego w trakcie przyszłej eksploatacji.

kladka.jpg

Kładka składająca się z dwóch części pieszej i rowerowej, będzie przedłużeniem jednej ze ścieżek parkowych i łączyć będzie tereny parku przy buskim szpitalu dziecięcym "Górka”, z terenami parkowymi w centralnej części Uzdrowiska w Busku – Zdroju. Kładka rozpoczynać się będzie na płaskim terenie. Część piesza i rowerowa stopniowo będzie się rozdzielać i unosić się pod małym kątem, aż osiągnie maksymalną wysokość 5 m. Obie części połączone zostaną schodami, które usytuowane zostaną przy chodniku.

Tuż nad jezdnią część piesza i rowerowa ponownie będzie się rozdzielać, aż do parku szpitalnego. Część rowerowa będzie łagodnie zakręcać i opadać wzdłuż stawu, aż do momentu gdy osiągnie poziom ścieżki parkowej.

Ścieżka piesza wykonana będzie z drewna modrzewiowego, zaś część rowerowa z masy kationowi-bitumiczna z lokalnym grysem kamiennym. Wykorzystanie zostanie oświetlenie energooszczędne - ledowe, które umieszczone zostanie w dolnej części balustrady.

kladka1.jpg

Tężnia, pijalnia uzdrowiskowa i oranżeria w Busku-Zdroju
Czytelna forma przestrzenna układu tężnia, budującą unikatowy charakter Parku, oryginalna kompozycja przestrzenna, koncepcja wykorzystania naturalnego tworzywa tężni, jako wzmocnienia wartości środowiska przyrodniczego Parku - to właśnie to wyróżniało najlepszy projekt.

Zwycięską pracę zaprojektował warszawski zespół 2pm w składzie: mgr inż. arch. Piotr Musiałowski, mgr inz. arch. Michał Adamczyk, mgr inż. arch. Piotr Bylka, arch. Krzysztof Nowotka, mgr inż. Jacek Rezulski. Do zwycięzców powędrowała najwyższa nagroda w wysokości 25 tys. zł.

teznia_min.jpg

Tężnia w kształcie elipsy położona będzie w buskim Parku Zdrojowym, tuż za potokiem Maskalis. Do środka obiektu będziemy wchodzić przez jedno z trzech pionowych przecięć, wśród wysokich ścian z tarniny.Wąskie alejki doprowadzą nas do otwartej przestrzeni, gdzie znajdować się będzie przeszklony pawilon z oranżerią i pijalnią wód.

Realizację projektu zaplanowano na rok 2017. Wizualizację zwycięskiej pracy można obejrzeć na stronie www.2pm.com.pl//teznia.

/mb/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 46

Tagi: projekty   inwestycje    

Zobacz także

Informacja - dodatek węglowy

Dodane: 2022-08-17 15:36 - Komentarze  (0)  czytane (349)

TAGI: UMiG Busko, dodatek węglowyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.140.84

(2015-07-29 10:41:31)

do kazika z PGR-u: jesteś typowy ciarach tzn. wieśniak przebrany za mieszczucha; nie znasz historii Buska, nie wiesz kim był Leszek Czarny. Zrób ty coś sam,nie dla siebie a dla miasta. Nic nie zrobisz, bo to nie twoje miasto

olo (2015-07-28 14:48:09)

Ukończenie kierunku budownictwo na politechnice nie daje pełnych uprawnień projektanta architektury. Może dawać uprawnienia ograniczone czyli do zaprojektowania sobie domku i to nie wszędzie. Projektowaniem obiektów gdzie w zakres wchodzi np architektura krajobrazu to domena architekta. Inż budownictwa może zajmować się projektowaniem konstrukcji tych obiektów. Proste?

W tym konkretnym przypadku mowa jest nie o projektowaniu a o ocenie projektu zgłoszonego na konkurs architektoniczny. I co iż budownictwa ma tu jakieś uprawnienia czy umiejętności aby takiej oceny dokonywać? Inż budownictwa ma oceniać pracę architekta?

Z wymienionych trzech osób żadna nie ma uprawnień do oceny projektu architektonicznego co nie oznacza że nie może się w tej sprawie wypowiadać. Ale tylko wypowiadać a nie oceniać własnym podpisem konkretny projekt. Skoro konkurs był organizowany przez SARP to obowiązują zasady organizowania w tym doboru osób do sądu konkursowego. I tylko na nieprzestrzeganie tych zasad zwróciłem uwagę i wyraziłem zdziwienie jaki był cel takich kombinacji.Bo sąd konkursowy wybiera projekt w drodze głosowania. Niefachowcy przegłosują fachowców? Po co takie numery?

(2015-07-28 14:10:18)

olo zafascynowała cię metoda PiS; trzeba krytykować wszystko i wszystkich; to na niektórych działa; obejrzyj się dookoła, coś się zmieniło na lepsze, a że ty byś to zrobił inaczej, to już twoja sprawa, wiesz co? zostań burmistrzem.

Do Olo (2015-07-28 09:37:59)

Olo, czy nie zbyt pochopnie posądzasz niektóre osoby o brak kwalifikacji? Dlaczego piszesz "pojęcia o projektowaniu nie mieli" w stosunku do trzech osób wymieniając je z nazwiska, jeżeli najwyraźniej nie znasz ich wcześniejszego doświadczenia zawodowego? Jedna z tych osób które wymieniłeś skończyła studia na Politechnice Krakowskiej kierunek związany z budownictwem, na którym w ramach studiów były zajęcia i wykłady związane z architekturą, projektowaniem, wykonawstwem własnie tego typu budowli. (Ja również kończyłem ten kierunek, tylko że na AR) Osoba ta pracowała w kilku firmach budowlanych jako kierownik budowy wykonując m.in. takie budowle jak te będące przedmiotem konkursu, pracowała także w Dziale Realizacji firmy budowlanej analizując takie projekty pod względem technicznym i ekonomicznym wykonania gdzie często wizje projektanta trzeba było skonfrontować z realnymi możliwościami wykonania co wymagało stałej współpracy z projektantami i architektami. Osoba ta posiada uprawnienia budowlane w dwóch specjalnościach m.in do wykonywania tego typu budowli jak będące przedmiotem konkursu. Olo, często popieram Twoje opinie i chętnie się pod nimi podpisuję, lecz tym razem nie mogę się z Tobą zgodzić co do tej jednej osoby.

-wski (2015-07-27 20:42:50)

do ola: przepraszam, mnie chodziło o niki zamieszczone poniżej

olo (2015-07-27 19:40:04)

Obejrzałem przebieg tej sesji. Nic nie zwróciło mojej uwagi bo do przysypiających twarzy już się przyzwyczaiłem.Uwagę moja zwraca brak herbu miasta na najważniejszej miejskiej sali narad. Wygląda jakby w sali katechetycznej odbywała się X sesja. Czujny jeden z radnych o kasę dla nieobecnych się upomniał i to było jedyne wydarzenie.

-wski (2015-07-27 18:33:28)

-wski do ola: Proszę wejść na stronę "X nadzwyczajna sesja rady miasta - busko.com.pl", a potem proszę o komentarz

(2015-07-27 15:50:20)

czy to oświetlenie energooszczędne polega na tym, że oszczędza energie, wtedy, kiedy palą się żarówki (jedna lampa średnio trzy razy w roku się pali i koszt takiej żarówki, to ok. sto zł.
Podaję przykład z popapranej al. Mickiewicza i Buskiego Rynku, jak również z całego miasta.

olo do wski (2015-07-27 11:11:55)

Poniatowski z Czartoryską mogli sobie uczestniczyć w poszczególnych konkursach, choć wiemy, że nie były to konkursy w dzisiejszym znaczeniu. Zresztą takie osoby często były inwestorami czyli finansowali przedsięwzięcie. Dziś konkursów architektonicznych są setki i ustalono ogólny kodeks w sprawie ich organizacji i przebiegu. Zajął się tym SARP.

W tym kodeksie jasno zapisano np ,że skład sadu konkursowego powinien być imiennie
ustalony i uzgodniony w momencie ogłoszenia konkursu. W dostępnym ogólnie tekście czyli regulaminie konkursu nie wymieniono całego składu? Dlaczego?

W tym kodeksie jest tez mowa o tym, że zanim zostanie ogłoszony konkurs powinien on
uzyskać pozytywną opinię wszystkich członków sądu konkursowego. Jak mógł taka opinię uzyskać skoro wszyscy późniejsi członkowie tego sądu znani publicznie nie byli?
Przypuszczam, że zostali dokooptowani później

I wspomniany już udział w sądzie konkursowym osób nie posiadających kwalifikacji do oceny zgłoszonych prac. Podziwiam ich tupet przy głosowaniu nad konkretnym projektem i nie głosowaniu nad innym skoro pojęcia o projektowaniu nie mieli

Busko architektonicznie / odnoszę to do obiektów powstałych w ostatnim ćwierćwieczu/
to wyjątkową marność. Nie ma jednego ciekawego pomysłu i realizacji. Zamiast się wyróżniać ciekawą i śmiała architekturą równa do przeciętności / to w najlepszym przypadku/.

Myślę, że z powodów tu wymienionych a także innych o czym jeszcze nie napisałem konkurs powinien zostać unieważniony a przynajmniej nigdy nie zrealizowany

OLO MANOLO (2015-07-27 11:09:45)

Jeszcze METRO niech wybudują. Stacja Główna Hala Targowa. Takich nieprzemyślanych decyzji w Busku jest mnóstwo.

Kazik ogrodnik z PGR-u (2015-07-27 11:07:08)

Już wybudowano pomnik Leszka Czarnego ( tylko kto na tym zarobił ??? ) i komu ma to służyć. Bo ja do dziś zastanawiam się po co i za ile.

-wski (2015-07-27 07:52:59)

Jest to bardzo stara tradycja. Inwestorzy w osobach króla Stanisława Poniatowskiego oraz
księżnej Izabeli Czartoryskiej miały bardzo dużo do powiedzenia przy realizacji założeń
parkowych w Łazienkach i Puławach. Inna rzecz, że się na tym o wiele więcej znali niż
wymienione osoby. Takie czasy nastały.

kuniem... (2015-07-27 06:05:14)

w pole jeździło się kuniem

olo (2015-07-27 01:50:09)

Czegoś nie rozumiem.Dlaczego wśród osób oceniających prace konkursowe znalazły się takie / połowa składu sądu konkursowego/ które nie posiadają kwalifikacji umożliwiających ocenę zgłoszonych prac? Mam tu na uwadze p.p. Sikorę, Mierzwę oraz Legawca?

do anonoima (2015-07-26 17:55:59)

anonim pyta jak ma uprawiać pole skoro nie ma do niego asfaltowej drogi ; niech się zapyta dziadka jak i czym poruszał się do pól przed laty; jest też inne wyjście - niech pole zaugoruje i zgłosi gdzie trzeba; dostanie pieniądze za friko.

:-) (2015-07-26 12:14:52)

BARDZO FAJNY PROJEKT. NIECH SIĘ DZIEJE ŻEBY TYLKO NIE OKAZAŁO SIĘ ŻE BĘDZIE TAKI NIEWYPAŁ JAK ZROBIŁ PAN WĄSOWICZ Z BYCOKIEM, GDZIE DROBNE PIJACZKI I NIE TYLKO MAJĄ GDZIE MOCZ I INNE RZECZY ODDAWAĆ...

do anonima (2015-07-26 11:41:21)

Drogi były tylko je popsuliście

anonim (2015-07-26 08:56:52)

W Busko ładują grube miliony a na wiejskich drogach dziury ze traktorem nie da rady przejechać. Jak ma rolnik uprawiac pole skoro nie ma jak do niego dojechac. Myslcie o wsiach a nie o tym miasteczku !

ERYK (2015-07-26 05:09:40)

TYLKO ZEBY NIE OKAZALO SIE TAKIM SAMYM GNIOTEM JAK HALA TARGOWA

ZMIAN POTRZEBA ALE Z GLOWA A NIE STAWIANIA POMNIKOW ZA ZYCIA WLODARZOM

do poniżej (2015-07-25 18:26:46)

Dla mieszkańców 2,a dla Busczan gratis .

Akurat tężnia jest potrzebna... (2015-07-25 08:59:43)

i bezcenna w leczeniu alergii zarówno u dzieci, jak również dorosłych, tylko kwestia ile w będzie kosztował bilet, bo np. w Wieliczce za okazaniem dowodu osobistego dla mieszkańców miasta i gminy Wieliczka godzina kosztuje 2 złote, dla innych 15 złotych. Proszę aby włodarze wzięli to kiedyś pod uwagę.

(2015-07-24 23:33:49)

przez Busko nie płynie Maskalis tylko Ciek od Buska

do poniżej (2015-07-24 22:32:05)

Unia dziś jest jutro może jej nie być kazus Grecja

(2015-07-24 20:44:26)

Odezwały się buskie ciarachy. Tylko dać, dać, dać. A za cóż wam dać? To typowe chłopskie myślenie. Wszystkie unijne pieniądze powinny iść na wieś. Miasto już wszystko ma. A tu wymyślają jakieś brewerie. Tężni im się zachciało, pijalni - jakby było mało w Busku pijalni. Wszędzie przecież się można nawalić jak stodoła.
Jesteście mieszkańcami uzdrowiska i o nie powinniście dbać i nie krzywić się, że się rozwija.
Im będzie atrakcyjniejsze, tym będzie więcej kuracjuszy za którymi idą pieniądze wydawane w buskich sklepach restauracjach, zakładach usługowych. Busko uzdrowiskiem stoi.

-wski (2015-07-24 20:38:51)

Odezwały się buskie ciarachy. Tylko dać, dać, dać. A za cóż wam dać? To typowe chłopskie myślenie. Wszystkie unijne pieniądze powinny iść na wieś. Miasto już wszystko ma. A tu wymyślają jakieś brewerie. Tężni im się zachciało, pijalni - jakby było mało w Busku pijalni. Wszędzie przecież się można nawalić jak stodoła.
Jesteście mieszkańcami uzdrowiska i o nie powinniście dbać i nie krzywić się, że się rozwija.
Im będzie atrakcyjniejsze, tym będzie więcej kuracjuszy za którymi idą pieniądze wydawane w buskich sklepach restauracjach, zakładach usługowych. Busko uzdrowiskiem stoi.

Telewizja

Podpisanie umowy pomiędzy Uzdrowiskiem Busko-Zdrój S. A. i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego

XXVII Międzynarodowy Festiwal 'LATO Z CHOPINEM' im. Barbary Hesse-Bukowskiej

To był świetny występ "Orkiestry Na Dużym Rowerze'"

Aleja Mickiewicza w stylu retro

Adam Zdunikowski odsłonił swoje 'Słoneczko' w buskiej Alei Gwiazd

Beata Szydło odwiedziła Busko-Zdrój

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dziś Dzień Matki

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Składamy naszym Mamom życzenia, obdarowujemy kwiatami i upominkami, aby podziękować za rodzicielską...