Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Busko-Zdrój w sieci ścieżek rowerowych

Dodał: Milena Data: 2018-07-06 11:32:56 (czytane: 4528)

12 kilometrów ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą planuje wybudować Busko-Zdrój. Koszt tej inwestycji to prawie 14,5 miliona złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą w części z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, w 35 procentach budowę ścieżek sfinansuje gmina.– Trzeba zachęcać ludzi, żeby przesiadali się na rowery, ale najpierw trzeba im stworzyć odpowiednie warunki – mówi Jacek Kowalczyk dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

rowerzysci.jpg

12 kilometrów dwukierunkowych ścieżek połączy centrum miasta ze strefą uzdrowiskową, najważniejsze przestrzenie i te wypoczynkowe i sanatoryjne, na przykład hotel Słoneczny Zdrój z Uzdrowiskiem. W planach jest także włączenie do tej sieci enklaw ekologicznych – Lasu Winiarskiego, Wełcza, Kamedułów i Nowego Folwarku Mikułowice oraz przyłączenie jej do trasy rowerowej, która powstanie wzdłuż budowanej już drogi między Buskiem a Solcem. Do tego na trasie powstanie 20 Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz elektroniczna wypożyczalnia rowerów.

– W ten sposób będziemy mieć piękny kompleks dla rowerzystów. Z już istniejącymi trasami, będzie to w sumie 52 kilometry ścieżek – mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Ta inwestycja dla miasta i Uzdrowiska będzie miała także ważne znacznie ekologiczne. – Mam nadzieję, że z tych rowerów będą korzystać nie tylko kuracjusze, ale także mieszkańcy miasta. Musimy ograniczać możliwość wjazdu samochodów do tak zwanej strefy A, czyli strefy uzdrowiskowej. Ale jeśli kogoś zachęcą do jazdy na rowerze, to muszą być bezpieczne ścieżki – twierdzi Jacek Kowalczyk.

– Ten system ścieżek będzie miał dla Buska ogromne znaczenie. W ten sposób i mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom, który odwiedzają nasze miasto stworzymy dodatkową możliwość atrakcyjnego spędzania czasu. To będzie bardzo dobra oferta dla tych wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek – mówi burmistrz.

Miasto kończy opracowanie dokumentacji technicznej. Budowa ścieżek powinna rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w drugiej połowie 2020 roku.

Pieniądze na budowę nowych ścieżek rowerowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego związane z niskoemisyjnym transportem otrzymają także Starachowice i Chęciny.

Więcej na www.swietokrzyskie.pro

Reklama.

Tagi: busko   ścieżki rowerowe   sieci ścieżek rowerowych  

Zobacz także

W Wielką Sobotę święciliśmy pokarmy (foto/video)

Dodane: 2019-04-20 15:15 - Komentarze  (0)  czytane (2255)

TAGI:Komentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.95.23.35

Anatol (2018-07-16 02:21:49)

Nie no pewnie, on uruchomił. Oj ludzie, ludzie. Ciemnogród jesteście.

Kamil (2018-07-08 20:37:45)

Świetna inwestycja

cyklista (2018-07-08 00:13:30)

Teraz ma być obwodnica Sikorskiego z ścieżka rowerową. Brakuje odcinka na połączenie ul. Wyszyńskiego do Owczar z ul. Przemysłową i Dębową do Radzanowa, albo drugi wariant Przemysłową na Ceglana lub Owczarską do ścieżki już istniejącej od ul. Korczyńskiej.

pollonus (2018-07-07 09:34:41)

Ścieżka rowerowa w Busku-Zdroju to jedna z nielicznych inwestycji na przestrzeni lat która udała się włodarzom miasta. Jest bardzo chętnie wykorzystywana przez mieszkańców. Obecne plany rozbudowy tej infrastruktury są jak najbardziej słuszne jednak koszt 1 kilometra jest porażający!! Ja rozumiem że będą nowe "chatki" ale one nie muszą być ja domy góralskie! Jestem przekonany że gdyby był udostępniony kosztorys to dużą kwotą tej inwestycji będzie pierwszy w województwie system elektronicznego wypożyczania rowerów jak i same rowery! Należy postawić pytanie czy jest to dla miasta ekonomiczne i ile co roku miasto będzie dotowało na utrzymanie tego systemu? W miastach wojewódzkich to się sprawdza ale koszty nie są małe jednak mają one potężne budżety więc sobie dają radę. Idea ciekawa ale nie na takie małe miasteczko jak Busko. Pomysłodawcy liczą na turystów i uruchomione połączenie kolejowe - dobrze dwa razy w tygodniu?! Przecież pociąg jest przystosowany do przewozu rowerów jeśli ktoś będzie miał ochotę pojeździć po Busku i okolicach to na pewno przywiezie go ze sobą. Druga grupa to kuracjusze mają dostęp w każdym sanatoriu do korzystania z rowerów i ilu ich jeździ po ścieżkach? Ci zdrowsi może czasami ale ci którzy chcą się naprawdę podleczyć to ledwie kręcą rowerek stacjonarny. Trasa nawet obecnej ścieżki dla zdrowych osób jest troszkę wymagająca. A więc zostają mieszkańcy którzy będą czerpać z możliwości wypożyczenia roweru! Nic bardziej mylnego - wszyscy którzy jeżdżą rowerawi w Busku mają własne dopasowane do swoich potrzeb jak i umiejętności. Tak więc uważam że ta wypożyczalnia to będą pieniązki wyżucone w błoto a ich utrzymanie będzie nas mieszkańców niestety dużo kosztowało. Świetnie że mamy rok cudów (wybory samorządowe) i pan Marszałek rozdaje fundusze na prawo i lewo jednak nie zapominajmy że musimy mieć wkład własny na każdą taką inwestycję co wiąże się z zaciągnięciem kredytu a potem podniesieniem stawek na podatku, śmieci wody i ścieków bo to wam gwarantuje każda "nowa zmiana samorządowa" na styczniowej sesji. Ostatnio Pan Gałuszka radny wojewódzki jaki i obecny Dyrektor Sanatorium Krystyna uruchomił wypożyczalnię rowerów- o stawkach nie wspomnę bo nie są zachęcające może podzieli się informacją ile zarobi w ciągu roku ? Jeśłi nie dołoży do tego interesu to powinno się dopiero wtedy realizować pomysł z wypożyczalnią elektroniczną.Jestem jak najbardziej za nowymi ścieżkami rowerowymi ale nie za takie potężne kwoty 1km=1mln !!

(2018-07-06 15:09:34)

Ścieżkę na Mickiewicza należy odpowiednio oznakować to jest najważniejsze.

Figo Fago (2018-07-06 14:11:58)

Ponad milion zł za kilometr! No będzie chyba jak autstrada

Siemanko (2018-07-06 14:08:42)

Połączyć powinni Zdrój z obecna już ścieżką rowerową to powinien być priorytet. -kolejna atrakcja dla kuracjuszy , aktywny wypoczynek na rowerze . Kierunek ścieżki na Solec jak najbardziej słuszny . Z Solca już niedaleko do Szczucina gdzie póki co zaraz przy moscie zaczyna się i kończy Wiślana Trasa Rowerowa. Obecnie można nią dojechać pod Kraków lub do Tarnowa zjeżdżając w Siedliszowicach na Velo Dunajec . Warto pomyśleć własnie o wytyczeniu ścieżki rowerowej w tamtym kierunku . Shimanko :)

(2018-07-06 13:56:37)

Wszystko fajnie ale;1-trzeba uświadamiać rowerzystów że pasy są dla pieszych i należy zejść z roweru a nie wjeżdżać wprost pod koła samochodu. 2-rowerzyści śmigają ze słuchawkami w uszach nie mając kontaktu z otoczeniem3-prędkość jaką rozwijają rowerzyści na al . Mickiewicza jest bardzo szybka i stwarza zagrożenie dla pieszych w tym dla kuracjuszy jak i właścicieli samochód w szczególności na wysokości Biedronki.

więcej

Restauracje

Restauracja Bristol Art. & Medical SPA - imprezy okolicznościowe

1 Maja 1, 28-100 Busko Zdrój

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy, 28-100 Busko-Zdrój

Pensjonat SANATO SPA

1-go Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Pizzerie

Kręgielnia Chicago Drink Bar & Pizzeria

Partyzantów 17, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Konkurs: Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl Kariera po polsku w Busku-Zdroju
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia do Parku Miniatur oraz Warowni w Inwałdzie?
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na koncert Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu
Konkurs zakończony: Wygraj kolację walentynkową w Bristol Art & Medical Spa
Konkurs zakończony: Wygraj bukiet kwiatów z dostawą w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na spektakl komediowy PIKANTNI

Oferty sponsorowane

HLB Buskowianka zagrała towarzyski mecz z zawodnikami z Hiszpanii (foto/video)

W piątek, 19 kwietnia 2019 r. HLB Buskowianka zagrała towarzyski...

Koncert charytatywny w Kręgielni Chicago

W piątek, 10 maja o godzinie 19.00 zapraszamy na Koncert charytatywny...

Kariera po polsku w Busku-Zdroju. KONKURS: Do wygrania podwójne zaproszenia!

W niedzielę, 19 maja spektakl "Kariera po polsku" rozbawi Busko-Zdrój!...

Grupa Młodzików MUKS Unia na Mistrzostwach. Ponad sekunda do podium (foto)

Pływalnia Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim, w dniach 23 - 24 marca...

Rodzinne firmy szansą dla regionalnego rozwoju

O wyzwaniach i szansach przed jakimi stoją rodzinne firmy dyskutować...

Nie pozwól by stres popsuł ważne spotkanie biznesowe

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym....

Ogłoszenia

Dodano: 2019-04-22 19:33:18

Do Zysk

Dodano: 2019-04-22 19:22:49

Dam prace !

Dodano: 2019-04-22 19:17:43

Praca

Dodano: 2019-04-22 19:13:53

Zysk

Dodano: 2019-04-22 19:11:55

wykazac czyli?

Dodano: 2019-04-22 18:25:35

Koszenie trawników, łąk, ogrodów, karczowanie ,ręb...

Dodano: 2019-04-22 18:20:03

do pracowników

Dodano: 2019-04-22 18:07:40

Koszenie trawników, łąk, ogrodów, karczowanie ,ręb...

Dodano: 2019-04-22 17:30:23

Szukam pracy

Dodano: 2019-04-22 17:15:31

Inspekcja Pracy musi się za to wszystko wziąść.