Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Burmistrz odpowiada na zarzuty Stowarzyszeń 'Busko Busko' i 'Młode Busko'

Dodał: admin Data: 2017-11-17 11:48:43 (czytane: 11349)

Stowarzyszenia "Busko Busko" i "Młode Busko" zwróciły się do naszej redakcji z prośbą o publikację listu jaki przesłały do Burmistrza. Sprawa dotyczyła precedencji, która ich zdaniem, została naruszona 11 listopada. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Burmistrza na zarzuty buskich Stowarzyszeń.
W treści listu Stowarzyszenia "Busko Busko" i Stowarzyszenia "Młode Busko" czytamy:
"W związku z niewłaściwym postępowaniem władz miasta podczas uroczystości w dniu 11 listopada 2017 upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę, wyrażamy swój sprzeciw i oburzenie.

Podczas obchodów Święta Państwowego 11 listopada 2017 przedstawiciele władz miasta wraz z burmistrzem Waldemarem Sikorą i przewodniczącą Rady Miejskiej Justyną Nurek nie dotrzymali należytej staranności w dochowaniu zasad  protokolarnego porządku pierwszeństwa podczas wydarzeń oficjalnych. Niezgodnie z zasadami  „Precedencji”  i dobrym obyczajem panującym na tego typu uroczystościach nie ustąpiono pierwszeństwa obecnemu na obchodach Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przykrością stwierdzamy, iż w ubiegłym roku podczas obchodów 11 listopada  miała miejsce podobna sytuacja, w której odmówiono Posłowi RP możliwości wystąpienia publicznego i zabrania głosu, co jest niezgodne z przepisami ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2011 r. Nr 7, poz. 29 z późn. zm.).  a praw posła i senatora w tych obszarach nie można ograniczać.

Pragniemy zauważyć, iż zasady precedencji określają protokolarny porządek pierwszeństwa występujący w dyplomacji i podczas wydarzeń oficjalnych regulowanych protokołem lub zwyczajem. Słowo wywodzi się z języka łacińskiego: praecedenta, co dosłownie znaczy: to, co poprzedza.

Warto również zwrócić uwagę na porządek wynikający z powyższych zasad, a mianowicie Posłom i Senatorom RP, jako „przedstawicielom narodu”, winna przysługiwać w województwach, powiatach, gminach procedencja pierwszeństwa przed wszystkimi lokalnymi stanowiskami administracji rządowej i samorządowej.

Ta zasada wywodzi się z historii Polski ukształtowanej zwyczajem i tradycjami a nade wszystko ustalonym porządkiem prawnym. Poseł na Sejm RP z mocy konstytucji reprezentuje najwyższą wartość państwową „Suwerena”, dlatego też zgodnie z przyjętymi zwyczajami, ma on prawo i obowiązek do złożenia kwiatów i oddania hołdu bohaterom w pierwszej kolejności, ustępując pierwszeństwa min. Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu i Senatu, Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi etc., jak jest nam wiadomo żadnej z tych funkcji Pan Burmistrz jeszcze nie pełni.

Jak mawiał Józef Piłsudski, którego słowa są często przytaczane w wystąpieniach okolicznościowych z okazji Święta Odzyskania Niepodległości "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Dlatego też przestrzegania zasad i praw ukształtowanych przez naszą historię i ład prawny jest tak ważny w świetle funkcjonowania Państwa i budowy nienagannej i wartościowej tożsamości narodowej. Nie dopuszczalne jest podważanie i deprecjonowanie organów państwa i jego przedstawicieli.

W załączeniu do wiadomości władz buskiego magistratu przesyłamy zasady precednecji, gdyż na urzędzie i w życiu warto umieć się zachować.

Naruszenie przepisów, zlekceważenie zasad procedencji i żałosne wpychanie delegacji rady miasta przed oczekującego w skupieniu Posła RP wzbudza w nas mieszkańcach Busko-Zdrój poczucie niesmaku i wstydu".

Stowarzyszenie „Busko Busko”
Stowarzyszenie „Młode Busko”

skan.jpgskan1.jpgPublikujemy odpowiedź Przewodniczącego Rady Miejskiej w Busku – Zdroju oraz Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój na pismo Stowarzyszeń „Busko Busko” i „Młode Busko” w sprawie uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Busku – Zdroju:

"Odnosząc się do pisma skierowanego do Rady Miejskiej w Busku – Zdroju oraz do Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój podpisanego przez Pana Macieja Gawina - Prezesa Stowarzyszenia „Busko Busko”, który jest również Radnym Rady Miejskiej w Busku – Zdroju, oraz Pana Kamila Oliwkiewicza reprezentującego Stowarzyszenie „Młode Busko”, opublikowanego na portalu www.busko.com (do Urzędu Miasta i Gminy w Busku – Zdroju w dniu 15.11.2017 r. wpłynęło tożsame pismo, jednakże w formie anonimu, gdyż nie jest sygnowane przez ww. osoby), zawierającego zarzuty pod adresem władz samorządowych, z ubolewaniem oświadczamy, iż stowarzyszenia po raz kolejny w sposób nieuzasadniony i bezpodstawny odnoszą się do działań władz miasta.

Opisana sytuacja rzekomej odmowy Posłowi RP możliwości wystąpienia i zabrania głosu podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada w Busku – Zdroju, nie miała miejsca.

Pan Poseł ani osoba przez niego upoważniona nie zgłosili takiego zamiaru, tak w roku bieżącym, jak i poprzednim, jak to sugerują w piśmie ww. Panowie. Poza wystąpieniem okolicznościowym Burmistrza, zabierał głos przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego i Honorowy Obywatel Buska – Zdroju, a zatem nie było żadnych przeszkód, aby zabrał głos Poseł RP, jednakże nie wyraził on takiej chęci.

Podkreślić nadto należy, iż w Polsce obecnie brakuje jednoznacznego aktu normatywnego, który dokładnie regulowałby wszelkie możliwe konfiguracje precedencji na różnych stopniach administracji rządowej i samorządowej podczas ważnych spotkań, uroczystości czy ceremonii. Stosując zasady pierwszeństwa zawsze należy opierać się na dobrych zwyczajach i obyczajach. Najważniejszą zasadą powinien być szacunek dla wszystkich obecnych.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż kolejne pismo ze strony ww. przedstawicieli stowarzyszeń to nic innego jak tylko chęć dyskredytacji lokalnych władz w oczach mieszkańców w związku z nadchodzącymi wyborami. Oszczerstwa wypowiadane i pisane do różnych instytucji i środowisk przygotowują grunt przyszłej kampanii wyborczej. Nieuprawnionym jest sugerowanie, że treść tego pisma jest popierana przez mieszkańców Buska – Zdroju, skoro żaden z mieszkańców, oprócz członów ww. stowarzyszeń, nie złożył pod tym pełnym oburzenia pismem podpisu, podobnie zresztą jak sam Poseł RP.

Stanowisko wyrażone w piśmie jest rozpowszechnianiem własnej subiektywnej opinii Stowarzyszeń „Busko-Busko” i „Młodego Buska”. Pozostawiamy ocenę jego treści mieszkańcom naszej gminy."

Przewodniczący Rady Miejskiej                        Burmistrz  Miasta i Gminy
w Busku – Zdroju                                               Busko - Zdrój

Zobacz także

IV Sesja Rady Powiatu w Busku-Zdroju - transmisja w Ponidzie.TV

Dodane: 2019-01-19 12:59 - Komentarze  (1)  czytane (870)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.55.37

xx (2017-11-20 18:48:07)

Moje pytanie dlaczego Busko-Busko promujące Pana posła ogłosiło że staraniem ich i posła przywrócone zostanie od czerwca 2017 r połączenie kolejowe Busko-Kielce. Na torach służby kolei wycinały nawet chaszcze.Skoro nie udało się to wina Adasia - jak pisze poprzednik. To może trzeba było zacząć od Adasia i dopiero wieścić osiągnięcia, ale były to by już wspólne. Maluje się tu po prostu podłość i małostkowość!.

szkoda gadac (2017-11-20 12:23:34)

Koleji niema,przejazdow autobusowych na miare 21 wieku tez nie ma,jestesmy uzaleznieni od rozklekotanych busow prywaciarskich,komunikacja podmiejska nie oplaci sie,nic sie nie da i nic sie nie oplaci.To jedyna odpowiedz wladzy na propozycje chocby minimalnego rozwoju miasta jakby nie bylo uzdrowiskowego.Zal sie robi tu mieszkac juz mimo najszczerszyc checi.

do ab (2017-11-20 09:26:26)

Kolei nie ma, bo Adaś J. nie pozwolił.

ab (2017-11-19 15:33:45)

Są pytania co zrobił poseł i Busko-Busko czy też młode Busko dla mieszkańców? -gdyby nie Oni to wy buskie gulony na piechotę jak przez ostatnie 8 lat za rządów Platformy treptali by do Klerykowa, a tak jak było obiecane , wygodnie prawie w luksusach możecie dojechać na nowo uruchomioną koleją!

(2017-11-19 15:20:53)

(2017-11-19 09:04:54)

Januszek to ten j.s. żołnierzyk on dyrektorka buskiego szpitala?

@@@@7 (2017-11-18 15:30:18)

"Wam kury szczać prowadzić , a nie politykę robić" ---- J.Piłsudski

do ponizej (2017-11-18 14:39:53)

Nic dodać nic ujac:-) postawa roszczeniowa życiowego nieudacznika i lenia w dodatku:-) :-) :-)

Bbbb (2017-11-18 13:55:20)

Moim zdaniem on nawet nie wie ile kosztuje wynajem, ponieważ jest typowym poplecznikiem tych patologicznych stowarzyszen. Czyli trzydziestoletnim nieudacznikiem po wyrokach mieszkajacym u rodzicow, za to z roszczeniową postawą. Cale zycie na nic nie zapracował ale rząda, oczekuje, bo MU SIE NALEZY. Gardzę

Debora (2017-11-18 11:53:13)

Ha ha ha Busko budzi sie !!!!!! Koniec ze starymi pogladami !!!!

(2017-11-18 09:21:44)

Jedno pytanko, co on wynajmuje że tyle ma niby płacić ( osobiście w to wątpię)? Chce dla siebie jednego 4-5 pokojowe mieszkanie? Nie przesądza? Może od razu apartament lub cały dom? Weź człowieku ogłoszenia i popytaj ile naprawdę wynajm kosztuje. Pomyśl o kawalerce albo dwóch pokojach z kuchnią a nie od razu dla 5 osobowej rodziny jak sam jesteś, bo cię żadna dziewczyna nie chciała.

Do tego co nie ma na mieszkanie (2017-11-18 08:18:51)

Widzisz jednak jesteś tępy. Zamiast płacić 1200 zł za wynajęcie mieszkania chyba lepiej kupić mieszkanie na kredy i spłacać te 1200 zł miesięcznie jako ratę.

(2017-11-18 07:48:26)

No ten wulgarny krzykacz właśnie pokazał prawdziwą twarz tych "stowarzyszeń". Śmieszne i straszne jednocześnie.

do krzyczacego nieszczesnika (2017-11-17 23:13:59)

Nie napinaj się tak bezmozgu:-) taka juztwa dola:-) :-) :-) :-) :-) :-)

Do Pana Gawina (2017-11-17 21:12:23)

Panie Maćku co Pan zrobił jako radny w swoim okręgu wyborczym?

(2017-11-17 20:10:47)

CZŁOWIEKU GAMONIU MAMA CI ZAŁATWILA PRACE CZY TATA??MAMA DOŁOZY AN MIESZKANIE GAMON I CWEL JESTES !!PRACUJE CAŁE ZYCIE II JAK MASZ ODŁOZYC NA MIESZKANIE JAK MUSISZ PLACIC PO 1200MIESIESCZNIE!!!TO Z CZEGO MAM ODŁOZYC!IDZ DO MAMUNI BO CI DA ALBO DOŁOZY!!SAM DAJE SOBIE REKE UCIAC ZE BYS NA MIESZKANIE NIE ODŁOZYL PŁACAC 1200SAMEGO MIESZKANIA A GDZIE JEDZIENIE UBRANIA!!POMYSL CIOTO

tempo pracy (2017-11-17 18:06:52)

Takiego tempa pracy jak u Pana Grzegorza nie widziałam, a widziałam już w życiu wiele. Wielki szacunek. Wszystkiego najlepszego. Źle Pana oceniałam bo jednak Pana nie znałam. Przepraszam najmocniej. Człowiek się uczy całe życie, proszę wybaczyć.

Do Janusza (2017-11-17 18:03:32)

Chyba masz problem !!! . Logicznie myślenie nie jest twoją silną stroną.

Janusz (2017-11-17 17:46:31)

Miło że mnie przedstawiłeś to znaczy że się interesujesz moją skromną osobą coś jeszcze ciekawego napiszesz na mój temat. Tak jestem z Porozumienia z Młodego Buska. Natomiast piszę co na dany temat myślę.

beka beczunia szczera (2017-11-17 16:45:07)

Tak w odnośnie szacunku dla urzędu, kultury i przestrzegania protokołu. Rozumiem, że stowarzyszenie i pan prezes odcinają się od tego ?"Busko-Zdrój wita Bronisława Komorowskiego"oh wait :(

beka beczunia szczera (2017-11-17 16:42:46)

dramat.!!! (2017-11-17 16:25:39)

Tragiczna perspektywa dla Buska jak się to wszystko czyta!!!najwyższy czas zmienić Burmistrza i RM to widać golym okiem,ze się wypalili i juz na nic konstruktywnego ich nie stać!!!Ale co w zamian???!!!Może jakąś zbawienna opcja się pojawi,bo na MB tez raczej liczyć nie można:-(szok!!!

DO POPRZEDNIKA (2017-11-17 15:51:46)

CZY ZNASZ TAKIE MIASTO , PAŃSTWO ŻEBY WŁADZE CI DAWAŁY MIESZANIE TY NIEROBIE . .LUDZIE KTÓRYM CHCE SIĘ PRACOWAC TO MAJA GDZIE MIESZKAC,,,,JAK CI NIE PASUJE TO W WARSZAWIE CZEKAJA NA CIEBIE I MOŻE TAM DOSTANIESZ DARMOWE MIESZKANIE. OD KIEDY TO BURMISTRZ USTALA WYNAGRODZENIA W ZAKŁADACH PRACY W BUSKU.? TO JAKAS PARODJA, WEŻ SIĘ NIEROBIE ZA PRACE I KUPISZ SOBIE MIESZKANIE. JESTDO SPRZEDAZY NA OŚ . ŚWIERCZEWSKIEGO,

(2017-11-17 15:26:32)

(2017-11-17 15:00:31)

KOCHANY BURMISTRZU A GDZIE MŁODZI MAJA MIESZKAC??WYNAJMOWAC MIESZKANIE W BUSKU TO KOSZT OKOŁO 1200zl !!JAK TEGO SIE NAWET NIE ZAROBI!!!WIEM DZIECI NIE MASZ TO CIE TO NIE INTERESUJE

Telewizja

Studniówka 2019: I LO w Busku-Zdroju - Polonez

Studniówki 2019: ZSP nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie. Część 2 (foto/video)

Studniówki 2019: ZSP nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie. Część 3

Studniówki 2019: ZSP nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie. Część 4

Studniówka 2019: LO im. M. Konopnickiej w ZSP w Wodzisławiu - Zabawa

Studniówki 2019: ZSP nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie (foto/video)

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wielka wyprzedaż w Salonie HOUSE!

Wystartowała wielka wyprzedaż w SALONIE HOUSE w Busku-Zdroju! Na odwiedzających czekają rabaty: do -50% na cały asortyment. Nie przegap...