Prace rewitalizacyjne w parku zdrojowym

Dodał: Marta Data: 2019-11-06 10:10:05 (czytane: 17026)

Ruszyły prace rewitalizacyjne we wschodniej części parku zdrojowego w Busku-Zdroju a wraz z nimi w mieście pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych plotek związanych z wycinką drzew.

Tymczasem zamierzeniem inwestora jest przywrócenie zabytku do dawnej świetności i przywrócenie mu kształtu zgodnie z projektem Henryka Marconiego.

Od kilku dni brama wejściowa do parku zdrojowego w Busku jest zagrodzona. Tuż za nią, rozpoczęto rozbiórkę kostki brukowej centralnej alei parkowej, a komunikację pieszą w kierunku Marconiego przesunięto na prawą alejkę boczną.
Wytyczono też przebieg nowych alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego kształtu parku, odtworzonego w 1983 r. przez dr Longina Majdeckiego.

 Zobacz

Jest to praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego, zrealizowanego przez ogrodnika Ignacego Hanusza i stanowi pierwowzór XIX-wiecznego parku zapisany w zasobach Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.
To właśnie na tej podstawie Konserwator zdecydował o konieczności przeprowadzenia rewitalizacji w celu odtworzenia pierwotnego kształtu parku i wydał decyzję o dokonaniu wycinki 219 drzew (w stosunku do ponad 3,5 tys okazów w starej części parku).

 Zobacz

Jak czytamy w dokumencie: założenia projektowe przewidują podkreślenie i uczytelnienie elementów historycznego zespołu (aleja centralna z parterem kwiatowym, we wschodniej części parku – parter gwiazdy, ogród angielski, ogród boczny wschodni i parter widokowy, w zachodniej części parku – ogród z klombami, parter muzyczny, ogród boczny zachodni i ogród kwiatowy oraz ogród południowy i plac rondo), co wymagać będzie ingerencji w drzewostan parkowy.

Zakres tej wycinki wynika z faktu, że w przeszłości zdarzały się tu nasadzenia zieleni o nieodpowiednim składzie gatunkowym lub w niewłaściwych miejscach. Dopuszczono również do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i wzrostu samosiejek, które zacieniają właściwe drzewa powodując ich destrukcję.W konsekwencji przez lata doszło do stopniowego zatarcia się pierwotnego charakteru i stylistyki fragmentów kompozycji parkowej.

Zobacz

Zobacz

Wbrew krążącym plotkom, wszystkie wartościowe drzewa, które znalazły się na trasach kolidujących z wytyczonymi alejkami postanowiono zachować, wykonując korytowanie ciągów pieszych w stosownej odległości. Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki (zdjęcia).

Warto podkreślić, że działania gminy zmierzające do poprawy infrastruktury parkowej nie będą polegać na wycince drzew a przede wszystkim na uporządkowaniu zasobów parkowych, szlaków komunikacyjnych i małej architektury. Tak jak wszystkim Busczanom tak również samorządowi, a przede wszystkim Burmistrzowi Miasta zależy na pięknym, zdrowym i bogatym w drzewostan parku zdrojowym bo to właśnie on jest bez wątpienia najlepszą wizytówką naszego uzdrowiska.

 Zobacz

Zobacz

źródło: Fanpage UMiG Busko-Zdrój

Reklama

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.174

(2019-11-06 13:14:03)

sikora zaczyna w busku robic pustynie na os kosciuszki rozkopane tak ze mieszkancy os pulaskiego nie maja jak przejść do miasta chyba po tych dolach iblocie powinien gumiaki postawić aby można zakladac robi kolejny parking na diabla tule parkingow udostepnic ludziom swobodne przejście teraz zaczal wycinke drzew będziemy oddychać tym betonem ale on nie ma dzieci i mieszka w widuchowie to nie martwi się o mieszkancow buska musimy mu bardzo podziekowac w następnych wyborach

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro



Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

Busko-Zdrój, ul. Słoneczna 18

Pensjonat SANATO SPA

Busko-Zdrój, 1-go Maja 29

Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2026-06-09 23:18:37

Schody Rintal - pomiar, projekt oraz wizualizacja ...

Dodano: 2026-06-09 22:29:31

Praca

Dodano: 2026-06-09 22:23:21

Kierowca kat. B, C

Dodano: 2026-06-09 22:05:54

SKUP SAMOCHODÓW, AUT OSOBOWE DOSTAWCZE

Dodano: 2026-06-09 20:05:46

jaja wiejskie

Dodano: 2026-06-09 19:56:50

Posiadłość

Dodano: 2026-06-09 17:54:43

Szukam pracy

Dodano: 2026-06-09 16:48:35

Samochód Uno

Dodano: 2026-06-09 15:25:16

do Pani Zuzanny

Dodano: 2026-06-09 15:00:43

Wróżka karty klasyczne tarot rytuały

Dodano: 2026-06-09 14:34:06

Praca dla kobiety - prace przydomowe

Dodano: 2026-06-09 14:17:51

Szukam pracy

Dodano: 2026-06-09 14:14:04

Kuracjuszka

Dodano: 2026-06-09 13:21:37

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2026-06-09 12:20:03

Zatrudnimy kierowcę kat. B