65. Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym

Dodał: Milena Data: 2017-08-26 12:41:53 (czytane: 8104)

65 Indywidualne Mistrzostwach Polski w wędkarstwie rzutowym zorganizował po raz trzeci w historii (poprzednio w 1973 i 2015 r.), okręg lubelski PZW.
Na miejsce rozgrywania mistrzostw wybrano piękne miasto Puławy położone tuż nad Wisłą, a konkretnie nowoczesne obiekty sportowe MOSiR w Puławach, tj. stadion lekkoatletyczny i boczną płytę ze sztuczną murawą. W gronie 69 zawodników z 13 okręgów PZW oraz z czeskiego okręgu Ostrawa (z racji czego zawody miały rangę międzynarodowych), znalazła się rekordowo liczebna, bo 13 osobowa reprezentacja okręgu kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego. W jej składzie znaleźli się zawodnicy z dwóch najmocniejszych w castingu kół naszego okręgu, tj. w Busku i w Brodach, oraz 1 junior z koła Kazimierza Wielka - Małoszówka.

Reprezentacja okręgu kieleckiego PZW na Mistrzostwa Polski w Puławach

Nasza reprezentacja zdobyła 11 medali (4 złote, 3 srebrne i 4 brązowe), przegrywając o jeden srebrny medal klasyfikację medalową mistrzostw z reprezentacją okręgu poznańskiego, (4 zł - 4 sr – 1 br), a pokonując reprezentacje okręgów: mazowieckiego (2 zł), legnickiego (1 sr i 1 br), bydgoskiego i podlaskiego (po 1 sr), katowickiego (2 br) oraz zamojskiego i lubelskiego (po 1 br).

Największy udział w tym sukcesie, kolejny już raz miała najbardziej utytułowana zawodniczka w historii wędkarstwa polskiego – Magdalena Kuza z Buska-Zdroju. Zdobyła ona komplet złotych medali tj. dwa; w 5-boju i w 2-boju multi. Warto dodać, że Magda od 2013 r., tj. od 5 lat jest niepokonana w 5-boju kobiet na Mistrzostwach Polski, a 2-bój multi wygrała już po raz dziesiąty!

Kolejne złote medale dla naszych barw, a także we własnych karierach zdobyli Jacek Kuza z Buska i Jan Kita z Brodów. Uczynili to w 2-boju odległościowym i w 2-boju multi, a więc w konkurencjach, w których od lat są niekwestionowanymi mistrzami (dla Jacka było to już ósme „złoto” w 2-boju odległościowym, a trzecie pod rząd, a dla Janka – piąte w karierze). Obaj okrasili te wyniki bardzo wysokimi wynikami; Jacek Kuza najdłuższym rzutem zawodów ciężarkiem 18 gram – 107,16 m, a Jan Kita bardzo rzadkim na zawodach rzutowych maksymalnym wynikiem w skishu multi – 100 punktów.
Obu naszym seniorom nie udało się zdobyć medali w pozostałych dwóch wielobojach. Bliżej tego był J. Kuza, który w 5-boju zajął IV m ze stratą zaledwie 0,16 pkt do trzeciego Pawła Stopy z okręgu zamojskiego.

Kolejny rok medalistką Mistrzostw Polski w 5-boju stała się natomiast nasza juniorka Magdalena Serafin z koła PZW w Brodach, indywidualna i drużynowa wicemistrzyni świata z Bratysławy z lipca 2017 r. Zdobyła ona już drugi rok z rzędu brązowy medal w 5-boju oraz trofeum tego samego koloru w 3-boju spinningowym. Swój pierwszy medal mistrzostw Polski i to od razu srebrny w najbardziej prestiżowym 5-boju zdobyła Natalia Zaczek (koło PZW Brody). Okrasiła ten wynik pierwszą w życiu „setką”, tj. maksymalnym wynikiem w jednej z konkurencji docelowych - w skishu muchowym, co w juniorkach jest prawdziwą rzadkością. Natalia postraszyła też faworytkę rywalizacji juniorek, Darię Walendowską z Poznania, gdyż po 3 konkurencjach 5-boju miała już nad nią 29 punktów przewagi. Niestety słabszy występ Natalii w skishu spinningowym (tylko 60 punktów przy 95 rywalki), pogrzebał szanse Natalii na końcowy tryumf.

Kolejne dwa srebrne medale dla naszego okręgu zdobyli w kat. kobiet i mężczyzn zawodnicy z koła PZW w Busku-Zdroju. Renata Kuza, nauczycielka wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej Nr 3 w Busku-Zdroju, zdobyła „srebro” w 2-boju multi udowadniając, że jej nominacja na mistrzostwa świata seniorów (które odbędą się w dniach 3 sierpnia – 2 września 2017 r. w Szamotułach), nie była przypadkowa. Bardzo harmonijnie i stopniowo rozwija się kariera 21-letniego Macieja Kuzy. Po debiutanckim „brązie” w kategorii mężczyzn w 2-boju odległościowym w IMP`2016 w Chorzowie, zdobył on tym razem medal srebrny i to w drugim wieloboju, tj. w 2-boju multi (doskonałe 95 pkt w skishu multi i najdłuższy rzut multiplikatorem całych zawodów – 104,27 m).

Maciej Kuza z Buska-Zdroju w czasie rzutu na odległość ciężarkiem 7,5 grama.

Nie zawiodła również swoich licznych fanów Donata Żelazowska z koła w Brodach. Zdobyła ona brązowy medal w 2-boju multiplikatorowym, a wyniki uzyskiwane przez nią w obu konkurencjach tego wieloboju pozwalają mieć nadzieję, że Donata może powalczyć o medale również na zbliżających się mistrzostwach świata seniorów w Szamotułach, na które po raz pierwszy w karierze się w tym roku zakwalifikowała. Trzymamy kciuki za nią i za całą naszą reprezentację, w której nasz okręg ma aż pięcioro przedstawicieli (Jacek Kuza i Jan Kita w kat. mężczyzn oraz Magdalena Kuza, Renata Kuza i Donata Żelazowska w kobietach).

Podium w 2-boju odległościowym zdominowane przez nasze reprezentantki; od lewej Renata i Magdalena Kuza, Donata Żelazowska, Aleksandra Serafin i Natalia Zaczek. Dopiero na VI miejscu czołowa czeska zawodniczka – Jana Bronckova.

Ostatni medal dla naszego regionu zdobył w Puławach senior Paweł Kita z Brodów. Tym razem był to „brąz” w 2- boju odległościowym. Busko-Zdrój miało jeszcze dwoje reprezentantów na Mistrzostwach Polski, którzy też zanotowali dobry występ, choć nie zdobyli medali. Urszula Włodarska zajęła VI m w 5-boju kobiet, a takie samo miejsce w 3-boju spinningowym kadetów do 14 lat zajął uczeń Samorządowego Gimnazjum w Busku-Zdroju – Michał Owsiński.

Michał Owsiński ze swoją trenerką i nauczycielką Renatą Kuza, w czasie odległości spinningowej.

Udany występ w Mistrzostwach Polski w Puławach młodzieży i kobiet z koła PZW w Busku był w istotnej części wynikeim wsparcia ze środków otrzymanych od Gminy Busko-Zdrój w formie dotacji na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i kobiet gminy Busko-Zdrój w dziedzinie castingu. Z środków tych zakupiono bowiem w 2017 r. (a także w latach poprzednich), specjalistyczny sprzęt wędkarski oraz stroje sportowe z herbem Buska-Zdroju, które używane były przez naszych zawodników na mistrzostwach w Puławach.

Reprezentacja okręgu Kielce ze zdobytymi trofeami.

Z ciekawostek sportowych warto dodać, że rywalizacji na mistrzostwach Polski w castingu, a zwłaszcza rzutom obrotowym na odległość ciężarkami, przyglądała się z zaciekawieniem pochodząca właśnie z Puław i tam trenująca na co dzień, „świeżo upieczona” brązowa medalistka mistrzostw świata w lekkiej atletyce, które odbyły się w sierpniu 2017 r. w Londynie – młociarka Malwina Kopron.

Trzecia od lewej Malwina Kopron – brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Londynie.