11 medali dla buskiego Klubu Kung-Fu Yantai w Gdyni! (foto)

Dodał: Milena Data: 2019-03-18 14:27:08 (czytane: 7855)

16 marca 2019 roku w Gdyni miał miejsce X Otwarty Turniej Tradycyjnego Wushu pod patronatem prezydenta miasta Gdyni. Zawody zostały zorganizowane przez sekcję chińskich sztuk walki Shaolin Kung Fu Gdynia. W zawodach wzięły udział szkoły z całej Polski.

Ponad 600 kilometrów w jedną stronę, 9 godzin w pociągu, 3 godziny na odpoczynek, a nasi reprezentanci z Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai mimo tych trudności spisali się na medal. Na 11 medali (3 złote, 4 srebrne i 4 brązowe).

Nasz Buski Klub Kung-Fu Yantai, pod opieką trenera Andrzeja Cupryjak-Socha, był reprezentowany przez 8-osobowy zespół: Hania Makowska, Konrad Gołuzd, Wadym Didyk, Kamil Kamiński, Franek Stefański, Wojtek Ziółek, Marek Baran.

Całość zawodów rozpoczęła się od tradycyjnego chińskiego Tańca Lwa, w wykonaniu gospodarzy, który miał przynieść wszystkim zawodnikom szczęście podczas turnieju. Po tej ceremonii, rozpoczęły się właściwe zmagania.

Zaczynimy od sukcesu naszej najmłodszej reprezentantki i jedynej dziewczyny w zespole, Hani Makowskiej, która dzielnie przetrwała trudy podróży i wywalczyła sobie srebrny medal w formach ręcznych północnych dziewczynki 9-11 lat.

W walkach Qingda, Konrad Gołuzd po pokonaniu dwójki ze swoich rywali zajął pierwsze miejsce i tym samym zdobył złoty medal w kategorii 14-15 lat do 60 kg. Spokój i celne wyniesienia były kluczem do jego sukcesu.

W kategorii Qingda 16-17 lat do 65 kg, pierwsze miejsce zajął Wadym Didyk, który wykazał się doświadczeniem i niesłabnącym zaangażowaniem w swoich pojedynkach. W tej samej kategorii, Kamil Kamiński, nasz debiutant, który mimo dużego stresu na początku, zaprezentował się od dobrej strony i zajął 3 miejsce sięgając po brąz.

Pozostając przy walkach, Franek Stefański w kategorii 15-17 lat do 75 kg, zdobył brązowy medal. Był zadowolony ze swoich starć, czując delikatny niedosyt po ostatniej walce, gdzie naprawdę był blisko zwycięstwa. W formach północnych 15-17 lat chłopcy zdobył brązowy medal, a w broni różnej 15-17 lat chłopcy, srebrny.

Nasi najstarsi uczniowie, Wojtek Ziółek i Marek Baran, w kategorii formy ręczne północne mężczyźni od 18 lat, zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce. Do wyjazdu przygotowywali się razem i każdy z nich cieszy się sukcesem swojego kolegi z klubu, chociaż Marek nie ukrywa, że następnym razem, to on ma zamiar być lepszy. Na tym jednak nie skończyły się zmagania i sukcesy Wojtka. W kategorii formy z kijem od 18 lat, zdobył on srebro, a w broni różnej długiej mężczyźni od 18 lat sięgnął po najwyższe miejsce na podium, przypieczętowując tym samym jeden ze swoich najlepszych startów.

Jako klub jesteśmy bardzo zadowoleni z występów naszych zawodników, którzy oprócz osiągniętych sukcesów, wykazali się wzajemnym wsparciem podczas długiej, męczącej podróży i startów, co dla nas, jako bardzo małej, ale tradycyjnej szkoły Kung-Fu, jest najważniejsze. Dla niektórych zawodników był to debiut, a dla niektórych zdobywanie kolejnych doświadczeń, ale wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że atmosfera i organizacja tych zawodów stała na najwyższym poziomie. Trener Andrzej Cupryjak-Socha, jest dumny ze swoich podopiecznych, ale jest też w pełni świadomy, jak wiele pracy jeszcze przed nimi.

Na terenie zawodów można było także skorzystać ze stoiska Instytutu Konfucjusza, gdzie osoby z Chin uczyły tradycyjnej kaligrafii chińskiej i tradycyjnego parzenia herbaty. Nasz zespół z Hanią na czele, chętnie korzystał z tej okazji poznania kultury Chin, co zaowocowało nowymi znajomościami i „kilkoma” czarkami wyśmienitej herbaty.

Wyjazd na zawody sfinansowaliśmy ze środków własnych, dlatego chcielibyśmy, jako klub podziękować przede wszystkim rodzicom, bez których ten wyjazd by się nie odbył. Podziękowania także dla dyrektora Andrzeja Skubery i dyrektora Marka Madetko, za wsparcie naszej grupy i udostępnianie nam miejsca do treningów. Jeszcze raz szczere i wielkie: DZIĘKUJEMY!!!

Tekst: Marek Baran